Eşcinsel Topluluğunun Eski ve Gizemli Dili

Hiç mendil kodu diye bir şey duydunuz mu? Peki ya Muz kodu? Eğer duymadıysanız sorun değil, ancak gerçekten çok havalılar. 70’li yıllarda, mendil kodu öylesine seks arayan eşcinsel erkekler arasında ün kazandı. Mendiller esasen arka cebe konulurdu ve rengine göre cinsel bir fetişi veya pozisyonu sembolize ederdi. Mendili hangi cebe sıkıştırdığınızın bile bir anlamı vardı. Bunun gibi kodlar LGBTİ+ topluluklarının gelişmesinin başlarında önemliydiler, ancak Eşcinsel Özgürlüğü hareketinden daha da öncelerinde, 19. yüzyılın ortalarında ve sonlarında (tıpkı the Gold Rush (Altına Hücum) gibi) bugün dünya genelindeki şehirlerde hâlâ daha kullanılır.

Mendil Kodu “Hanky Code veya Handkerchief Code

Teoride karışık olmasına rağmen, bu gizli dilin kökeni çeşitlidir de. Bazı insanlar, erkeklerin kadınların azlığı yüzünden birbirleriyle dans ettikleri dörtlü dans (birisinin boynunun etrafındaki mavi bandana dişi rolünü üstlendiği anlamına gelirken, kırmızı bandana ise o kişinin erkek rolünü üstlendiğini sembolize ederdi.) yüzünden kökeninin San Fransisko’dan geldiğine inanırken; diğerleri sistemin 80’lerde New York şehrinde Village Voice adlı bir dergide bir yazarın, onlar anahtar takmak yerine (birinin aktif ya da pasif olup olmadığını belirtmenin diğer bir şekli) etraflarında mendil taşıyorlar diye şaka yaptığında modernize edildiğine inanır. Birkaç teori daha var ama onları okumanız için cinsiyet ve cinsellik dersine alacağız sizleri.

Gökkuşağı olan renk şeması 10 renk ve bununla birlikte 10 anlam taşırdı. Hadi bakalım, kalemlerinizi çıkarın; kırmızı: vajinal mastürbasyon, turuncu: ne olursa, sarı: su sporları (idrar), yeşil: eskortluk, açık mavi: oral seks, koyu mavi: anal seks, mor: piercing*, grey: kölelik, siyah: sadizm ve mazoşizm ve kahverengi: dışkılama. Eğer mendiliniz sol cebinizdeyse, daha çok boyun eğen ya da ‘‘pasif’’; eğer sağ cebinizdeyse aktif ya da daha ‘‘baskın’’ olduğunuz anlamına gelirdi. Yine de ‘‘çok yönlülük’’ için bir kod yok.

Haziran’a girerken, Onur yürüyüşlerinde ve kutlamalarında yürürken birkaç mendil yakalarsanız şaşırmayın. Ve ayrıca, birkaç tane de kendinize almak için LGBTİ+ fetiş temalı butikleri ziyaret edin; büyük bir çoğunlukla geyler kullanıyor ama olsun, mendillerin cinsiyeti yoktur. Eşcinsellerin sosyalleşmesi sosyal medya tarafından değiştirilmiş olabilir ama neden Grindr ya da Tinder yerine değişiklik olsun diye eski gelenekleri denemiyoruz? (Güvenli bir şekilde, tabiki.) İyi mendilli oyunlar! 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu