Arjantin’de kimliğini değiştiren ilk trans çocuk

Erkek olarak doğmuş altı yaşında bir kız çocuğu, Arjantin’de kimlik belgesinde resmen ismini değiştiren ilk transseksüel çocuk olarak kayıtlara geçti. Doğumdan sonra resmi kayıtlara erkek olarak kayıt edilen altı yaşında bir Arjantinli çocuk olan Lulu, Buenos Aires eyalet hükümeti tarafından kız olarak kayıt edildi ve yeni kimlik belgesini aldı.

Lulu olarak bilinen Luana, Mayıs 2012’de onaylanan ülkenin Cinsiyet Kimlik Kanunu’ndan ilk yararlanan bireyi olduğu varsayılıyor. Buenos Aires eyaleti hükümeti, aile tarafından gündeme getirilen bu özel duruma bir çözüm sunmaya karar verdi. Sonuç olarak, Buenos Aires valisi Daniel Scioli, Lulu’nun adını DNI’de, Arjantin kimlik kartında ve doğum belgesinde değiştirmek için Lulu’nun başvurusunu onayladı.

Karar Lulu’nun annesi Gabriela’nın, Arjantin’in başkanı Cristina Kirchner’in yanı sıra Scioli’ye yazmasından sonra yapıldı. Kızının, konuşmaya başlar başlamaz kendini bir kız olarak tanımladığını söyledi. Arjantinli muhabirler, transseksüel bir çocuğun bir mahkemeye başvurmadan idari bir süreçle kimliğini değiştirmesinin dünyada bir ilk olduğunu ileri sürdü.

Olayla ilgili psikologlardan biri olan Alfredo Grande, Folha de Sao Paulo’ya şunları söyledi: “DNI bir ayna gibidir. Bir kişinin kendisini oraya ait hissetmemesi iyi bir şey değil.”

“Kazandığımız önemli bir kavgaydı.”

Aileyi destekleyen Arjantin Eşcinsel Topluluğu (CHA) başkanı Cesar Cigliutti, Lulu’nun davasının “tarihi” olduğunu söyledi. Cigliutti, La Nacion’a, ebeveynlerinin kimlikleriyle yaşamalarına izin vermediği 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarında “binlerce” Lulu olduğunu söyledi.

27 Eylül 2013 – Telegraph

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu