Ateist LGBTİ kuruldu!

Ateist, Deist ve Agnostik LGBTİ bireyler Ateist LGBTİ adı altında örgütlenmeye başladı.

Facebook’ta açtıkları sayfayla kuruluşlarını duyuran Ateist LGBTİ ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj…

Ateist LGBTİ’nin kuruluş amacı nedir?

Biz Ateist LGBTİ’ler olarak, daha doğrusu dini bir inanca sahip olmayan bireyler olarak. Özellikle LGBTİ topluluğu içerisinde var olan dine bağlılık ve dini kurallar gereği kendi yaşantısından ödün veren inandığı din öyle söylüyor diye kendi benliğini bile hastalıklı olarak gören zavallı insanlara karşı bir tepki ve bilimin ve modern medeniyetin ışığında bir yaşamı hak ettiğimizi savunuyor ve bunun için mücadele ediyoruz.

Ateist LGBTİ ne tür çalışmalar yürütecek?

Öncelikle hedefimiz dinin hegemonyasından çıkamamış LGBTİ bireyleri özgürleştirmektir. Sırf inandığı din öyle söylüyor diye içine kapanık ve sosyal yaşamdan soyutlanmış bireylere özgüven aşılamak ve toplumda normal bir insan olarak var olmayı tattırmak birincil hedeflerimiz arasında.

Ateist LGBTİ dinlere düşman mıdır?

Biz Ateist LGBTİ’ler olarak herhangi bir dini inanca asla düşman değiliz. İnanç hür irade ile teslimiyetin bir tezahürüdür. Elbette insanların maneviyata olan düşkünlüğünü saygıyla karşılıyor ve onları anlıyoruz. Ancak az önce de  belirttiğimiz gibi bazı LGBTİ bireyler dini inancının öğütleri ile benliği arasında sıkışmış durumda ve bu birçok depresif hastalığa hatta intiharlara kadar uzanan ciddi bir olgu. Bu engeli ancak insanlara aklın ve mantığın yolunu göstererek aşabiliriz.

Ateist LGBTİ bireyler ateizmi bir tepki olarak mı ortaya koyuyor? Yoksa inanmamak mutlak bir gereklilik mi?

Bizler dinlerin hegemonyasında kısılıp kalmayı reddetmiş, aklın, mantığın ve bilimin bize sundukları ile yetinmeyi öğrenen insanlarız. Bizlerin körü körüne dogmatik öğretilere bağlı kalmamız beklenemez. Aramızda bu tür dogmatik fikirleri ısrarla savunan ve bunların tek gerçek olduğunu kabul eden insanlar görmeyi pek istemiyoruz. Elbette bu fikirlerin bilimsel çerçevede tartışılmayacağı anlamına da gelmememli.

Gerçekten ateist olmak ve islamcı sosyal medya ve medya kuruluşlarının LGBTİ bireylere yönelik aşağılayıcı tutumlarını mizah adı altında okurlara sunmaları, dini tek kaynak olarak kabul edip LGBTİ bireyleri sapkın olarak nitelendirmelerine karşılık bir tepki de bu oluşumun hayata geçirilmesine yardımcı olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu