Attila İlhan’dan şok iddia: Türkiye’nin 5’te biri eşcinsel

Türk edebiyatının ünlü kalemi Attila İlhan’ın, ülkemizde yaşayanların yüzde 20’sinin açık ya da gizli eşcinsel olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

İlhan, Aktüel Dergisi’ne verdiği röportajında ‘‘Türkiye’deki eşcinsellik’’ kavramına sermaye birikimi açısından bakıyor. İlhan’a göre bazı sektörlerde gereğinden çok fazla para kazanan bir zümrede bu tür eğilimler ağır basıyor. Bu sektörlerde eşcinsellerin yoğun olarak çalıştığını belirten İlhan, ‘‘Meslek olarak suçlamak istemem ama bunların arasında reklam işini sayabilirim. Çok para kazanıyor sefahata düşüyorlar. Teşhircilik başlıyor. Biz de böylece eşcinsel olduklarını öğreniyoruz’’ diyor.

Cihangir Gerçeği

Türkiye’de eşcinselliğin Batı’dan farklı olduğunu söyleyen İlhan, Türkiye’de yükselen değer haline gelen eşcinsel kültürünü şöyle açıklıyor: ‘‘Türkiye’de önce bazı erkek çocukları kadın kılığında sokaklarda dolaşmaya başladı. Asıl mesele bunlara gelen müşterilerdi. Bunlar bayağı para kazandı. Kırsaldan gelmiş zavallı çocuklar bu vasıtayla sınıf atladı. Para kazandılar daire sahibi oldular. Cihangir’e yerleştiler. Şimdi bunların ikinci kuşağı Tünel-Levent-Beşiktaş üçgeninde yaşıyor, para kazanıp rahat bir hayat sürüyor. Küçük burjuvazinin alt katmanlarından yavaş yavaş orta katmanlara çıktılar. Sosyetenin yarısından çoğu da zaten lumpen olduğundan aralarında büyük bir fark da yok zaten zevk olarak. Bu yüzden mükemmelen eklemlendiler.

Burjuvada Rağbette

Biz Doğuluyuz. Doğu’da olaya başka türlü bakılır. Batı’da eşcinsel kadın ya da erkek toplumun dışındadır. Bizde içindedir. Biz İran’la Yunanistan arasında bir ülkeyiz. İkisi de eşcinselliğin başkentleridir. Bizde kendi hemcinsiyle ilişki kuran kişi dışlanmaz. Hele erkeklerde bu sadece pasifler için sorundur. Biz zaten kabul ettiğimizi bir modernlik göstergesi olduğu için yeniden kabullenmiş olduk.

Bir modernlik göstergesi olduğu için. Ama biz biliyoruz ki; Osmanlı’da da Cumhuriyet’in ilk yıllarında da bazı yöneticiler ve eşleri bu işlere bulaşmıştır. Bu gibi meseleleri Batı daha çok sorun yapar, çünkü Katoliklik Müslümanlığa göre bu meselede daha hoşgörüsüz. Evet burjuva eşcinseller artık eşcinselliklerini ilan ediyor. Batı’da böyle olduğu için yapıyorlar bunu. Bunlar tamamen Batı eğitimi aldığı için Batı’da da böyle olduğu için böyle. Ama İstanbul sınırı dışına çıktığınız zaman iş değişebilir’’ ”Araştırmacılara göre farklı olanın her zaman istendiği, prim yaptığı sektörlerde eşcinseller çizgi dışı üretimleriyle kendilerine yer buluyorlar.

Önceden sanat, moda, eğlence dünyasında görülen eşcinsellik artık reklam, halkla ilişkiler, yayın hayatında ve büroları dolduran beyaz yakalılar arasında yaygınlaşıyor. Çünkü eşcinsellerin sıradışı yaşamlarının etkilediği fikir ve ürünler tam da bu sektörlerin aradığı çizgide yer alıyor.

Hangi sektörde eşcinsellik yaygın

Reklam
Moda
Sanat
Eğlence dünyası
Halkla İlişkiler
Yayıncılık

 

Hürriyet – 16/03/2000

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu