Türkiye’de ilk kez lezbiyenler üzerine yapılan araştırma

Kadın eşcinseller üzerine yapılan ilk araştırma, evliliğin, kadınlardaki lezbiyen duyguları öldürmediğini gösterdi. Bu araştırmaya göre lezbiyenlerin yarısı evli.

İSTANBUL – Türkiye’de ilk kez kadın eşcinseller üzerinde yapılan araştırma, bu kesimin yarısının evli olduğunu ve cinsel kimliklerini erkek eşcinsellere oranla çok rahat gizleyebildiklerini ortaya koydu. Araştırma, kadın eşcinsellerin yoğun stres ve baskı altında yaşadıklarını, sürekli depresif bir yapıya sahip olduklarını da gösterdi.

İ.Ü. Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Klinik Psikoterapi Birimi’nde görevli Uzman Psikolog Erdinç Öztürk, Türkiye’de ilk kez kadın eşcinsellerle ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. İstanbul’da yaşayan ve 20-29 yaşlarındaki 80 kadınla yapılan araştırma, evliliğin eşcinselliği engelleyemediğini ortaya çıkardı. Deneklerin yüzde 42’sinin lise, yüzde 30’unun da üniversite mezunu olduğu grupta, mesleklerde ‘sanatçı’lar ilk sırayı aldı.

Araştırma, erkekler gibi sosyal dışlanmadan şikâyetçi olan kadınların çevreden gelebilecek baskı ve dışlanmaya karşı stres altında depresif bir yapı geliştirdiklerini gösterdi. Cinsel kimliğin açıklanmasıyla birlikte sosyal desteğin yerini sosyal çatışmanın aldığını söyleyen kadın eşcinseller, özellikle din, evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi geleneksel değerlerin yoğun olduğu ailelerden geliyorlarsa aşırı duyarlılık, inkâr, suçluluk, utanç duyuyorlar, sürekli stres ve depresyon yaşıyorlar.

Aile önemli
Araştırmaya göre, kadın eşcinsellerin yüzde 50’si ilk cinsel deneyimlerini 13-16 yaşlarında yaşıyor. Araştırma, yüzde 50’si evli olan deneklerin evlilikleri süresince kendi cinslerinden partnerleriyle ilişkiye girdiklerini gösteriyor.

Aile yapısında çatışma içeren atmosfer ve kopuk ilişkiler eşcinselliğin oluşumunda önemli bir faktör olarak belirirken, evlerinde sık sık kavga çıktığı, şiddet eylemlerinin yaşandığı ve alkolizm sorunu olduğu görülüyor. Kadın eşcinsellerin yüzde 37.5’i anne, yüzde 25’i ise babalarıyla olan ilişkilerini ‘kötü’ olarak nitelendirirken, yüzde 40’ının ebeveynlerinin ayrı yaşadığı dikkat çekiyor.

‘Erkek kadın’ beğeniliyor
Araştırmayı yapan Erdinç Öztürk’e göre evlilik, çocuk sahibi olmak, din ve ahlak normları gibi değerlerin çok fazla önemsendiği Türkiye’de eşcinseller, bir azınlık grubu olarak kendi içlerinde cinsel beraberlik yaşıyor. Kadın eşcinsellerin erkeklere göre toplumdan gelecek baskıya karşı cinsel kimliklerini saklamada daha başarılı olduklarını vurgulayan Öztürk, “Çünkü erkek eş cinsellerde ses tonu, giyim, davranış kimliği belli ediyor, kadınsı erkekler aşağılanıyor. Oysa kadınlarda erkeksi tavır aşağılanma değil, onay görüyor, ‘erkek kadın’ gibi sözlerle beğeniler ifade ediliyor. Kadınlar eşcinselliklerini daha rahat yaşıyor” diye konuştu.

Kadın günleri ve hamamlar
Evliliğin de kadın eşcinseller için cinsel kimliklerini saklama işlevi gördüğüne dikkat çeken Öztürk, “Ayrıca kadın günleri ve hamamlar, kadınlar arasında eşcinselliğin yaşanmasını kolaylaştırıyor” dedi. Öztürk, dünyada yapılan araştırmalara göre de kadın eşcinsellerin yüzde 70’inin erkeklerle rahatça ilişkiye girdiklerini ifade etti.

Kadınların duygusallığa önem verdiğini söyleyen Öztürk, “Erkek eşcinseller ilişkilerini yalnızca cinsellik temelinde yaşarken, kadınların ilk gözettikleri tıpkı heteroseksüel kadınlarda olduğu gibi duygusallık” diye konuştu.

Nedeni keşfedilemedi
‘Alternatif yaşam biçimi, cinsel kimlik bozukluğu, cinsel nesneyle ilgili sapma’ olarak tanımlanan eşcinselliğe yönelik ilk izlere eski Yunan, Roman, Sümer, Frig, Asur ve Bizans uygarlıklarında rastlanıyor. Eşcinselliği şeytanlıkla özdeşleştiren engizisyon bu insanların iğdiş edilmesi, yakılması gerektiği inancındaydı. Üremeyi engellediği için tüm tektanrılı dinlerde şiddetle kınanan eşcinsellik, en büyük günahlardan biri olarak tanımlanıyor.

Eşcinsellik eski Grekçede benzer anlama gelen ‘omos’ ile cinsellik anlamındaki ‘seksüalite’ sözcüklerinden türemiş olup, aynı cinsten bireyler arasındaki cinsel ilişkiyi tanımlamakta kullanılıyor. Çevresel, duygusal ve yapısal faktörler gibi etkilerin önemle vurgulanmasına rağmen, günümüzde halen kişinin eşcinselliğe yönelmesini açıklayacak ‘tek neden’ ortaya konamadı.

Pervin Kaplan, 17 Aralık 1999 Radikal
crosswinds.net/~beyoglu/arastirma.htm

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tam doyurucu nitelikte bir araştırma değil eşcinsellerin hep bildiği şeyler bunlar ayrıca kendisi bu araştırmanın içinde gayet güzel bir gol atmış “Öztürk, dünyada yapılan araştırmalara göre de kadın eşcinsellerin yüzde 70’inin erkeklerle rahatça ilişkiye girdiklerini ifade etti.” bu tam tersidir. Aynı cümlenin aksini Elle Dergisinin zamanında yaptığı bir araştırmada okumuştum. Burada hani ben böyle bir araştırma yaptım işte üniversiteyiz biz ama hani hala bu kadınları erkekler kullanabilir algısı yaratmış. Kusura bakmayın sevmedim bu araştırmayı ben.

    1. Ben de hic begenmedim bu yaziyi. Cinsel kimlik bozuklugu diye mi tanimlaniyormus? Erkeklerle birlikte olanlarina biseksuel deniyor onlar lezbiyen sinifina girmiyorlar. Ama tuyo icin tesekkurler, bol bol gune ve hamama gideyim ben bundan sonra

  2. LEZBİYEN = Bir kadınının sadece kadınlara karşı olan cinsel ve romantik hisleridir BİSEKSÜEL = İki cinsiyetede ilgi duymak.. BİSEKSÜEL KADINLARLA YAPILAN ARAŞTIRMALARI VE BİRLİKTELİKLERİNİ LEZBİYEN OLMAKLA AYNI TUTAMAZSINIZI!.DÜNYADA BİSEKSÜEL KADIN SAYISI LEZBİYENLERDEN ÇOK FAZLA OLMAKLA BİRLİKTE ÇOĞU KENDİNİ LEZBİYEN YA DA HETERO OLARAK TANIMLAMAYI TERCİH EDİYORLAR .BU DA LEZBİYENLER SANKİ ERKEKLERDEN HOŞLANIYORMUŞ İZLEMİNİN VERİLMESİNE NEDEN OLUYOR.KONU HAKKINDA HİÇ BİR BİLGİNİZ OLMADAN BU YAZIYI PAYLAŞMA CESARETİNDEN BULUNMANIZA HAYRAN KALDIM .DAHA AÇIKLAYICI OLMAM GEREKİRSE LEZBİYENLER HİÇ BİR ŞEKİLDE ERKEKLERE CİNSEL ROMANTİK ESTETİK OLARAK BEĞENİ DUYMAZ! HA SİZ ÖYLE OLMALARINI ÇOK İSTEYEBİLİRSİNİZ VE BUNU GÜYA( L)GBT HAKLARINI SAVUNAN BİR SİTEDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ TOPLUMUN ÇOĞUNLUĞUDA BÖYLE DÜŞÜNEBİLİR .AMA ASLA” LEZBİYEN HOMOSEKSÜEL GAY EŞCİNSEL KADINLAR”IN VAR OLDUĞU VE OLMAYA DEVAM EDECEĞİ GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ.TOPLUMDA MİNORTY OLMAMIZ BİZİM HAKKIMIZDA ATIP TUTABİLECEĞİNİZ YALAN YANLIŞ PAYLAŞIMLAR YAPABİLİCEĞİNİZ LEZBİYEN OLMAMALARINA RAĞMEN HETERO KADINLARDAN FARKI OLMAYAN BİSEKSÜEL KADINLARLA YAPILAN ,ERKEKLERLE İLİŞKİLERİNDEN BAHSEDEN ARAŞTIRMALARDAN EŞCİNSEL KADINLARMIŞ GİBİ BAHSEDEBİLME HAKKINI VERMEZ !!!!! SANKİ EŞCİNSEL KADIN OLMAK ŞEMSİYE BİR TERİMMİŞ GİBİ ! ZATEN SİZİN LGBT HAKLARI ANLAYIŞINIZ BİR TEK GAY ERKEKLER VE TRANSEKSUEL “KADINLAR” DAN İBARET.ONLARIN CİNSEL KİMLİKLERİ , YÖNELİMLERİ HİÇ SORGULANMAZ. BİZ KADIN OLDUĞUMUZ İÇİN HER YER DE OLDUĞU GİBİ LGBT DE GÖRÜNMEZİZ . İLK KADININ HZ ADEMİN KABURGA KEMİĞİNDEN YARATILDIĞINA ,KADINLARIN ERKEKLERE HİZMET İÇİN YARATILDIĞINA, ONLARIN CİNSEL HAZLARI İÇİN YARATILDIĞINA İNANAN İNSANLARA NE ANLATMAYA ÇALIŞIYORSAM.SON OLARAK BİZ HALK TABİRİYLE AM SEVERİZ .CLİTORİSLERİN EFENDİSİYİZ SİZ SİK SEVERLERİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDİN . LEZBİYENLERİ KARALAYAMAZSINIZ .!!!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu