Bihter Karal Kırmızı Şemsiye’ye Açtığı Davayı Kazandı

Trans aktivist Bihter Karal, usulsüzce işten atıldığı gerekçesiyle Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneğine açtığı davayı kazandı.

İlk Derece Mahkeme Bihter Karal’ın iş feshini haksız ve geçersiz buldu.

Ankara 44. İş mahkemesi “İşe iade ” kararı verdi.

Bihter Karal davayı kazandığını kişisel Facebook hesabından duyurdu.

İşte Bihter Karal’ın kişisel Facebook hesabından yaptığı o paylaşım…

“Bir seneye yakındır sürdürdüğüm hukuki mücadelem ilk derece mahkemenin verdiği “ işe iade ” kararı ile taçlandı. Henüz gerekçeli karar açıklanmadı; ancak kısa karara göre işe iade talebim kabul edildi.

Gerekçeli karara göre taraflarca iş bu karara karşı istinaf kanun yoluna başvurulması ihtimali bulunmaktadır. Her ne kadar karar kesinleşmemiş olsa da mutluluğumu gizleyemedim. Bu nedenle Ankara 44. İş Mahkemesini işe iade kararı beni fazlasıyla mutlu etti. İlk derece mahkemesinin dernek tarafından yapılan bu feshi haksız ve geçersiz bulmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu karar ile işimi ne kadar çok sevdiğimi ve dönmek konusunda ki ısrarımı ispatlamış bulunmaktayım. İşin öznesi olarak yıllarca bir insan hakları örgütü çatısı altında sahada hak mücadelesi veren ve danışanlarla dayanışma içinde olan birisi olarak işe dönme ihtimalimin olması bile heyecan verici. İşime geri dönmek hem beni hem de çevremi mutlu edecektir.

Bu hukuki mücadelemde destek veren herkese sonsuz teşekkürler. Özellikle avukatlarım; Av. Burak Dalyancı, Av. Şeyma Kesim, Av. Berivan Süslü’ye sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.”

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu