Biseksüel kişiye nasıl iyi destekçi olunur

Bi Women Boston örgütünden Ellyn Ruthstrom heteroseksüel bireylerin, özellikle de gey ve lezbiyen bireylerin biseksüel kişilere nasıl destek[1] olabileceğini The Bilerico Project’deki yazısında anlatmış. Bu yazı yazarın deneyimlerinden doğru ABD’deki LGBT hareketini bir biseksüelin gözünden eleştiriyor. Dikkati çekmek istediği noktalar ne yazık ki Türkiyeli LGBT hareket içinde de görülüyor. Bu yüzden bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Birkaç gün önce Jamaica Plain’de sokaktan aşağı yürürken iki kişi ellerinde anket formlarıyla bana yöneldiler ve “eşcinsel hakları için zamanınız var mı?” diye sordular. Neşeli bir biçimde eşcinsel hakları için her zaman vaktim var diyerek sorularını dinlemek için onlara doğru gittim. Genç adam olayı eline aldı ve biraz kıkırdayarak yanındaki kadına baktı. Bu işte yeni gibi bir hali vardı. “İnsan Hakları Kampanyası (HRC) bir gey ve lezbiyen organizasyonu…” diye anlatmaya başladı genç adam.

Onu orada durdurdum ve “gey, lezbiyen, biseksüel ve transgender organizasyonu olduğunu düşünmüştüm” dedim.

Biraz irkildi ama sonra toparladı “tabii ki öyle ama uzun olduğu için söylemesi çok zor…”

“Bu çok kötü çünkü ben biseksüelim ve HRC[2] de farklı kimlikleri kapsama konusunda çok zavallı. Kusura bakmayın bugün destek olamayacağım” dedim.

Ne yazık ki birçok yerel LGBT örgütü sosyal yardımlarında ve politika genişletmede biseksüel ve transgender görünmezliğine az yer veriyor. Biseksüel aktivistler devamlı olarak LGBT topluluğundaki alanımızı talep ediyorlar, çoğu zaman da yaptığımız işin yükselen suda yıkılan kumdan kaleler gibi yok olduğunu hissediyorlar.

Sıralayacağım birkaç ipucunu örgütler dikkate alabilir ama asıl hedefim bireylerdir. Çoğu uzun yıllar içinde geyler ve lezbiyenlerle olan deneyimlerimden gelen önerilerimden heteroseksüel destekçiler de yararlanabilir.

Var olduğuma inanın. Biseksüelliğin olmadığını kararlı bir şekilde ispatlamaya çalışan bilime rağmen ve buna bir de gey ve lezbiyen topluluğunun varlığımızı onaylamadaki genel ilgisizliğini eklersek, gerçekten var’ız.

Size biseksüel olduğumu söylediğimde lütfen benimle kimliğimi rahat edeceğiniz bir başka şeye dönüştürerek konuşmayın. Lütfen bana eğer karşı cinsten biriyle son on senede, beş senede, üç senede birden fazla sevişmemişsem artık biseksüel olarak tanımlanamayacağımı söylemeyin.

Biseksüel kültürünü benimle birlikte kutlayın. Biseksüel toplumu içinde gayet canlı ve zengin bir kültürümüz var. Sadece Bloomsbury Grubu, Greenwich Village, Harlem Renaissance gibi kabul edilmiş ve yaşanmış biseksüel yaşam/sevgi kültürel gruplarının muhteşem örnekleri değil Safo’dan Walt Whitman’a, Virginia Woolf’a, James Baldwin’e, June Jordan’a değin monoseksüel sınırların dışındaki aşkı ifade eden çok yürekli seslerimiz var.

Lütfen geçmişte biseksüel olarak yaşamış kişilerin eğer bugün hayatta olsalardı gey olacaklarına beni ikna etmeye çalışmayınız. Bunu bilmiyorsunuz, bunu bilmiyorum. Biseksüel kişilerin arzudan dolayı değil gereklilikten dolayı biseksüel olduklarına dair inancınızın doğru olduğu konusunda ısrar etmeyin.

Gey ve lezbiyen toplumu biseksüelleri görmezden geldiğinde veya dışladığındaki düş kırıklığımı lütfen onaylayın. Önemli bir konuşmacının LGBT dinleyiciye hitap ederken hepimizi kastedip devamlı “gey ve lezbiyenler” diye cümleye başlaması gibi hareketleri yapmayın ve savunmayın. Beni rahatsız ediyor, bunun sizin için önemli olmadığını düşünüyorsanız lütfen benim duygularım üzerinden konuşmayın, buna kalkışmayın.

Eğer uygun olduğunu düşünüyorsanız karşı cins, hemcins ilişkilerim hakkında sorular sorun. Biseksüel kişiler hayatlarını farklı biçimlerde yaşarlar. Bazılarımız monogamdır ve hayatlarımızdaki insanlarla kiminle olursa olsun bu ilişkimizi açıkça tartışmak isteriz. Bazılarımız da birden fazla ilişki içindeyizdir önyargısız yaklaşabilen kişilerle bunu paylaşabilmeyi isteriz.

Haberlerde bir biseksüel skandal olduğunda lütfen bunu biseksüeller hakkında genel alaycı sözler kullanmak için bir fırsat olarak görmeyiniz. Bildiğimiz gibi, her topluluğun “kötü davranış” gösteren bir örneği vardır, herkesi aynı fırça ile boyamak birbirimize karşı anlayış yaratamaz.

Ben veya bir başka biseksüel ortamda değilken, biseksüel kişiler kötüleniyor veya dışlanıyorsa ses çıkarın. Bizi desteklerken sizi görmek harika, ama biz görmeden de bize yardım ettiğinizi bilmek isterdim. Siz en iyi destekçimiz olurdunuz.

Bu yazıyı bir başka ortamda paylaştım ve aşağıdaki eklemeler geldi. (17.08.2010)

noirviolet demiş ki: -lütfen beni gördüğünüzde elinizde bir eşcinsellik ölçer varmış gibi yapmayın. ve şu meşhur “hangi tarafa daha yakınsın?” sorusunu sormayın.
-tüm biseksüellerin uçanı kaçanı becerdiği önyargısından kurtulun… ( bu bir efsane tıpkı polyamorik bireylerin başına geldiği gibi)
– bir yarımızın bıçakla kesilmişçesine hetero bir yarımızın eşcinsel olduğu tuhaf algısından vazgeçin. düşmanına pardon aşığına göre aparat değiştiren robotlar değiliz.
– erkekler dünyasında fallik iktidar gay’i nasıl eksik ve zayıf konumlandırır ve hiyerarşinin alt sıralarına koyarsa aynı fallik iktidar da biseksüeli diğer yönelimlerden daha aşaığıya, yeterince eşcinsellik erkine
haiz olamadığı gerekçesiyle hiyerarşide aşağı koyar.
– hayat siyah ve beyazdan ibaret olmadığı gibi cinsiyet de kadın ve erkekden ibaret değildir. bazılarımız bu
yüzden kendine bu ikiliği sürekli hatırlattığı için biseksüel yerine panseksüel demeye başlamıştır.
yani arzuladığımız kişinin cinsiyet kimliği ona olan yönelimimizin belirleyicisi değildir. bazılarımız da sürekli değişkenlik ve akışkanlık arz eden arzulara sahibizdir ve kendimize fluid – akışkan demeyi tercih ederiz.
– dünyanın bir çok yerlerinde non mono yönelimler birlikte davranmaya başlamıştır. bifluidpan bkz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bisexual_community
– yaptığımız sohbetlerde istanbuldaki LGBTT ortamımızda bifobinin yaygınlığı sıkça kabul edilse de bu konuda herhangi bir mutlu gerileme yaşanmamıştır.

pınar berat demiş ki; biseksüelliğin ”bozulmuş eşcinsellik” olarak nitelendirilmesi ve biseksüellerin kararsız, oturmamış ara form eşcinseller olarak görülüyor.

[1] Yazar “müttefik” ingilizce karşılığı olan “ally” kelimesini kullanmış. Açıkçası bana savaşı çağrıştırdığı için bu kelimeyi kullanmak istemedim, yerine destekçi kullandım.

[2] İnsan Hakları Kampanyası Örgütü “İstihdamda Anti-Ayrımcılık Yasa Tasarısı’na” sadece cinsel yönelim ayrımcılığının eklenmesini savunmuş, cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığı desteklememişti.

9 Ağustos 2010
hikayeci.livejournal.com/12951.html

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu