Biseksüellik, İlginç Sorular & Cevaplar

Biseksüellik nedir?

Her iki cinse de fiziksel, duygusal veya cinsel ilgi duyan kişidir. Çoğu insanlar her iki cinsle de cinsel ilişkiye girerler ama kendilerine yine de biseksüel demezler. Cinsel kimlik kişisel bir olaydır. Cinsel yönden insanların kendilerini tanımlamaları kişilere bırakılmalıdır.

Biseksüeller %50 kadın ve %50 erkeği tercih edenler midir?

Bazıları her iki cinse de eşit derecede ilgi duyarlar. Ama çoğunlukla biseksüeller, bir cinse çok daha fazla ilgi duyarlar. Genelde cinsiyetten çok, kişilerin daha fazla önemli olduğunu vurgulamakta fayda vardır.

Biseksüeller esasında sadece homoseksüel veya heteroseksüel olup kendilerine biseksüelliği yakıştıran kişiler değil midirler?

Bu sadece çok az sayıda biseksüeller için geçerlidir. Çoğu için her iki cinse duydukları ilgi gerçek ve önemlidir.

Biseksüellik ne kadar yaygın?

Herkesin düşündüğünden çok daha fazla yaygın olan bir tercihtir. Yapılan araştırmalara bakıldığında cinsel ilişkide olan kişilerin %30’u biseksüel eğilimlerinin olduğunu ifade etmişlerdir. İnsanların yaşı ilerledikçe aynı cinslerinden biriyle olma eğilimleri de artmaktadır.

Toplumlarda halen homoseksüelliğin kabul edilmemesi de biseksüellik oranında yükselmeye neden olan sebeplerden biridir.

Biseksüelleri görüp de “bu biseksüel” demek çok zor? Bu neden böyledir?

Gay ve lezbiyenlerde olduğu gibi toplumlarda biseksüel stereotipi yoktur. Bu nedenle biseksüel kişiyi toplumda görünüşünden tanımlamak çok zordur. Esasında bu tür ön yargı ve tanımlardan uzak durmak ve herkese cinsel tercihlerinde özgürlük tanımak en mantıklı yaklaşımdır.

Biseksüeller partnerlerini aldatıyor sayılmazlar mı?

Yanlış olan varsayımlardan biri de budur. Biseksüel bir kişi aynı anda hem kadınla hem de erkekle olması gerekmezdir. Heteroseksüel ilişkilerde de olduğu gibi bazıları eşlerine sadık bazıları da değildir.

Biseksüeller AİDS hastalığının yayılmasında önemli rol oynuyorlar mı?

Biseksüel erkekler bu konuda çok olumsuz eleştirilere maruz kalmışlardır. Lezbiyenler de biseksüel kadınlardan bu hususta çekinmektedirler. Unutmamamız gereken şey şudur; hastalıkların bulaşması cinsel tercihlerden çok, yanlış davranış biçimlerinden ortaya çıkar. Tercihiniz ne olursa olsun güvenli seksin kriterlerini uyguladığınız sürece sağlık endişeleriniz ortadan kalkacaktır.

Biseksüeller de toplumdan dışlanıyorlar mı?

Tercihlerini açıklayanlar maalesef dışlanmaktadırlar.

Biseksüeller her iki cinse de eşit derecede ilgi duyuyorlar mı?

Çoğu biseksüeller için, bir cins ağır basmaktadır. Bazıları ise böyle bir tercihlerinin olmadığını söyleyip kişilerin özelliklerinin ağır bastığını vurgulamaktadırlar.

Bir kişiye biseksüel diyebilmemiz için o kişinin her iki cinsle de ilişkiye girmiş olması gerekli midir?

Bu soru için önemli olan cinsel kişilik ve cinsel davranış terimlerinin arasındaki farkı bilmek. Kendilerini biseksüel diye tanımlayan kişiler her iki cinse de ilgi duyanlardır. Ama bu her iki cinsle de ilişkiye girdikleri anlamına gelmez. Aynı şekilde, her iki cinsle de ilişkiye girenler, kendilerine biseksüel tanımını vermeyebilirler.

Biseksüelite gay veya lezbiyen olma arasındaki bir geçiş süreci midir?

Bazı kişiler için evet. Yalnız çoğu biseksüel hayatlarını biseksüel olarak sürdürmektedirler.

Kaynak: kadinlar.com –  12 Ekim 2005

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu