Dersim Belediye Başkanıyla Röportaj

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile röportaj

Türkiye Komünist Partili Dersim Belediye Başkanı sayın Fatih Mehmet MAÇOĞLU ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj…

Merhaba Sayın Maçoğlu, öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Sizce Sosyalist bir toplum düzeninde LGBTİ bireylerin yeri nerededir?

Sosyalist bir toplumun temelini oluşturan en önemli şeylerden biri tam hak eşitliğinin sağlanması olacaktır. Dolayısıyla sosyalist bir düzende biz bunları uygulanacak bir pratik içerisinde olacağız.

Sizce LGBTİ bireylerin uğradığı ayrımcılığın altında dini sebepler mi yoksa sosyo kültürel sebepler mi daha etkin rol oynuyor? Bir siyasetçi olarak bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Bu ayrımcılığın temeli hem dini hem sosyo kültürel yani bunların yanında birçok neden yatıyor. Bin yıllardır erkek egemen bir dünyada yaşıyorsunuz. Medyanın dili, egemenlerin dili ne yazık ki çoğu örnekte nefreti körüklüyor. Bu da yaşanan zorbalığı katlandırıyor.

Bazı kanaat önderleri ve siyasetçiler tarafından yapılan açıklamalara göre LGBTİ bireylerin toplumda görünür olmasının Türk aile yapısına zarar vereceği öne sürülüyor…

Maalesef sistemler, kültürler, kimlikler size bir yaşam şekli öğretir. Bugün sistemin devamını sağlayacak çocuk üretiminin temel taşlarından biri; Dünyada nüfus politikaları… Yani evet ismi her ne olursa yeni bir aile tipi…

Gençlerimizin LGBTİ’ye özeneceği bu nedenle de bununla mücadele edilmesi gerektiği söyleniyor. Bu söylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Komünizmin geleneklere ve dinlere bakış açısı nedir?

LGBTİ+ Özenmek… Yanlış bir cümleyle tanımlanan kendi dışında farklı bir cinsi ret eden bir anlayış. Ne yazık ki LGBTİ bireylere dair en büyük yanılgılardan biri bu durumun bir tercih olduğu bilgisi.

Komünist bir toplumda dinin toplumsal yaşantıyı belirlemesine müsaade edilmez. Herkesin inancı yalnızca kendisini ilgilendirir. Toplumun bir dini olmaz. Kamusal kurumlar tüm inançlara eşit mesafede yer alır. Yani komünizm kimsenin inancını, kültürünü, cinsini, yönelimini yargılamaz. Ama tabii LGBTİ bireylerin toplumsal yaşantıda eşit yurttaşlık elde etmeleri de ne yazık ki çok kolay bir süreç değil.

Geçmişten günümüze Türkiye’de LGBTİ bireylerin durumunu inceleyecek olursak daha iyi bir noktada olduğunu söyleyebilir misiniz? Cevabınız evet ise bunun nedenini neye bağlıyorsunuz?

Cevabım evet. Bunu verilen mücadeleye bağlıyorum. Çünkü insanlar daha duyarlı, hak arama mücadelelerinde tüm eksiklere rağmen daha ilerideler. Sosyal medyanın da olumsuz etkileri kadar olumlu etkileri olduğunu da düşünüyorum.

Belediyeniz bünyesinde onur yürüyüşlerinde LGBTİ Bireylere idari izin hakkı tanıdınız. Bu kararı almanızda etkili olan etmenler var mı?

Bu kararı almamızda savunduğumuz dünya görüşü yatıyor. Kimliksiz, sınıfsız, sınırsız bir dünya düşü…

Dersim Belediyesinde hali hazırda LGBTİ çalışanlar var mı? Bu çalışanlara yönelik ayrımcılıkla mücadele kapsamında atacağınız somut adımlar hususunda ne gibi çalışmalar yaptınız?

LGBTİ çalışanlar var mı diye sorgulamadık. Biz bu kararı alırken yukarıda bahsettiğiniz sosyo kültürel yapı vb. nedenlerle kendini ifade edemeyen LGBTİ+ bireyler varsa kendilerini daha rahat ifade etmelerinin önünü açmak ve sadece söylemle değil pratikle destekleyen bir anlayış ortaya koyma amacı güttüğümüz için bu kararı aldık. İlla bir hak vermek için bir talebin olması da gerekmiyor. Bu bir haksa biz onu vermek durumundayız. Kişi kendini ifade etti ya da etmedi tanımlaması üzerinden insan haklarını yorumlamak doğru değil.

Türkiye’de evlilik eşitliğini nasıl görüyorsunuz? Türkiye komünist partisi iktidarında Eşcinseller bir gün evlenir mi?

Evlilik… Türkiye’de evlilik eşitliğinin olduğunu düşünmüyorum. Sevgi temelli bir birlikteliği bir kuruma onaylatma ihtiyacı olmasa keşke ama Sosyalist bir sistemde illa evlenmek isteyen olursa da yönelimi, rengi, dili, dini bizim için önemli olmaz.

Son olarak Türkiye’de yaşayan LGBTİ bireylere neler söylemek istersiniz?

Mücadeleye devam…

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu