Göksu Başaran ile Röportaj

Koza Dizisinin Yapımcısı Göksu Başaran ile gerçekleştirdiğimiz röportaj.

Senaryosunu Serdar Saraçoğlu’nun yazdığı, yönetmenliğini Kevin Leonardo Jose Arthur’un üstlendiği ve iki trans kadının başrolde yer alacağı Koza adlı dizinin yapımcısı Göksu Başaran ile bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj…

Göksu Başaran kimdir?
1980 Bulgaristan doğumluyum. 14 yaşına kadar Bulgaristan’da yaşadım. 14 yaşından sonra Türkiye’ye ailemle birlikte geldim. İki kardeşiz en büyüğü benim. Annem emekli öğretmen babam ise emekli veteriner. Çekirdek bir aileyiz.

Medyada Youtube’de yayınlanacak olan iki trans kadının başrolde olduğu Koza dizisinin yapımcısı olarak yer aldınız. Bize diziden biraz bahseder misiniz? Dizi projesi nereden çıktı?
Koza Dizisi projesi ve hikâyesi bana ait. Senaryosunu Serdar Saracoğlu yazdı. Toplamda şu ana kadar üç bölümlük bir senaryo yazıldı.

Neden Koza?
Koza çok güçlüdür. Kendimi ruh ve beden olarak çok güçlü kılıyorum. LGBTIQ +’lar olarak beden ve ruh olarak çok güçlüyüz. O yüzden tüm LGBTIQ+’lar birer kozadır. Eğer güçlü olmasaydık zaten o an ölürdük. Kozalarda öyle aslında kelebekler çıkamadıkları zaman ölüyorlar. Biz Ölmediğimiz için dünyanın bize sunduğu bu “öldürülme” politikası. Bizler öldürülüyoruz. Meselâ dünya sistemine bakın, yasa ve düzen neden vardır? Bireyler, insanlar, hayvanlar ve doğa yaşasın diye. Ama ne kadar yasalar ağır olsa da maalesef yine de kötü. O yüzden Bizler bunu başaracağız! İyi bir izleyici ve dinleyiciyim. Her alanda çok başarılıyız biliyorum, görüyorum. Dizi senaryosu çok güçlü. İki trans kadının yaşanmış gerçek hayat hikâyelerinden oluşuyor. Benim yaşantımdan da alıntılar var. Tecrübe ettiklerimden de var. Her canlının yaşama ve barınma hakkı var. Bunu bu dizide göstereceğiz.

Dizinin konusu nedir? Oyuncuları kimler olacak?
Dizinin konusu; iki trans kadın başrol olacak. Her bölüme bir ünlü konuk oyuncu davet edeceğiz. İki trans kadın yaşamak ve barınmak için mücadele verecekler. Her alanda zorluklar, kolaylıklar yaşanıyor. Doğanın bize sunduğu kolaylıklar var. Yasaların bize sunduğu zorluklar var. Senaryomuzun ucu çok açık. Her kesimden oyuncular olacak. Ayrıca bu röportajda ilk defa açıklamış olayım; Dil, din, ırk, cinsiyet ayrıştırmadan konular işlenecek ve buradan sizin aracılığınızla şunu da söylemek istiyorum bende varım diyen herkese kapımız açık. Konuk oyuncu olarak gelebilirler. Elektronik posta adresimiz [email protected]’a bir mesaj göndermeleri yeterli olacak.

Dizi toplam kaç bölümden oluşuyor?
10 bölüm diye başladık bu projeye. Ancak dediğim gibi senaryonun ucu çok açık ve sponsor bulursak, izleyici tarafından da sevilirsek çok uzun soluklu olur diye ümit ediyorum.

Dizi çekim ve giderleri nasıl karşılanıyor?
İlk bölümde herkes gönüllü çalışmayı kabul etti. Proje güzel olunca kabul ettiler. Ama bu bir ekip işi olduğu için ve dünya genelinde de salgın hastalık var bildiğiniz gibi dolayısıyla ekibimle daha iyi ve güvenli şartlarda çalışabilmem için belirli bir bütçeye tabii ki de ihtiyacımız var. Hiç kimseyi mağdur etmek istemiyorum. Maddi manevi ekibimin yanında olmadığı ve ailelerine ekmek götürebilsinler diye elimden ne gelirse yapacağım. Gerekli Bütçeyi bulduktan sonra. Gerisi çok kolay.

Birazda kendinizden bahsedin isterseniz. Kendinizi nasıl kabullendiniz? Mahalle baskısı sizi nasıl etkiledi?
Hayata karşı, insanlara karşı kendimi kabullendirmemin ve bende varım dememin tabii ki de zorluklarını yaşadım. Ben iki ayrı coğrafyada yaşadım. İkisinin de zorluklarını ve kolaylıklarını biliyorum. Örnek vereyim size; bir ülkede cinsiyet kavramı yokken, yani ” İnsan” olduğun için size saygı duyuluyor. Ama başka bir ülkede sırf cinsiyetinden dolayı ön yargılar, kavramsal yakıştırmalar ve şiddet uygulanıyor. Bir de zorunlu seks işçiliği yapıyorsan yandın! Demek istediğim şu; dünyanın sistemini tek değiştirecek olan sevgi ve saygıdır. Biz insanlar iyisiyle yanlışlarıyla birbirimizi kabul edersek, cinsiyet kavramı olmazsa, sırf insan olduğu için birbirimizi seversek gerisi çok kolay.

Kendinizi 5 yıl içerisinde hayatta nerede görmek istiyorsunuz?
Nefes aldığım sürece gerisinin bir önemi yok. Her saniyem benim için çok değerli. Oyunculuk mesleğim olarak da çok başarılı olabilmek ve daha çok çalışmak, üretmek, birbirimize destek olmak. Lgbtiq +ların oyuncu olmaları içinde çabam bu yönde. Toplumda var olabilmek. Mücadele bu yönde.

Bu sürece başlama kararı aldıktan sonra sizi en çok ne endişelendirdi?
Endişem yok. Bilgi ve deneyimlerime çok güveniyorum. İnsan beyni muhteşem bir organdır. O organı tanımayı seviyorum. Meselâ insanların maskeleri var onları da biliyorum. O maskeleri indirmeyi sen ve ben becerebilirsek, o zaman hayattan hiç endişemiz olmaz. Seni güçlü kılan bu olur zaten insan tanımak.

Diziyi neden kabul ettiniz?
Kısaca dizinin Hikayesi, ana karakterler, biz trans kadınlarız. Bu dizi hepimizin dizisi. Evet İzleyen herkes kendini görecek orada. Amacım kimseyi üzmek, incitmek değil. Amacım; farkındalığımızı artırmak, görünürlüğümüzü arttırmak. Ana akım medyada yer verilmiyor bizlere. Bende sosyal medyayı kullanmak isterim. Sosyal medyanın gücünü hepimiz biliyoruz. Biz varız. Bizi yok sayamazsınız demek için bu diziyi çekeceğiz. Ben mesleğimi yapmak istiyorum özgürce ve sansürsüzce.

Dizinin çekimi ve yayınlanması konusunda çekinceleriniz var mı?
Çekinecek ve korkulacak bir iş yapmıyorum ki. Sanatımı özgürce icra etmek istiyorum. Sanatçıdan ve sanatı izleyenden korkmayın! LGBTİQ + oyuncular var demek için bu dizideyiz. Bu dünyaya tek geliyorsun ve tek gidiyorsun! O yüzden hiç kimseden hiçbir çekincem yok.

LGBTİ bireylerden beklentileriniz nelerdir?
LGBTIQ+lar her zaman var ve var olacak! Manevi olarak yanımızda olun yeter ki. Ne kadar güçlü olduğumuzu o zaman gösterebiliriz. Dediğim gibi Koza dizisi hepimizin. İzlesinler destek versinler. Çok sevecekler bunu bilsinler.

Son olarak LGBTİ bireylere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Biz birbirimizi ötekileştirmeden birbirimizi eleştirebilmeliyiz. Yoksa biz birbirimizi farkında olmadan yalnızlaştırıyoruz. Dil güzeldir ama bir o kadar da sert!

İlk konuk oyuncu da hazır. Suna Selen yer alacak. Bu arada diğer başrol oyuncu trans kadında Sude karakterini Bergüzar Bercan Meran canlandıracak.

 

Suna Selen
Suna Selen

Resmi Sosyal Medya Hesapları
Twitter: kozadizi
Instagram: kozadizi
Facebook: kozadizi
Youtube: kozadizi

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu