Ergenlik Döneminde Meme Gelişimindeki Farklılıklar

Ergenlik dönemi hormonlar tarafından yönetilen bir gelişme dönemidir. Ergenlik döneminde hormonların etkilerinin fiziksel değişikliklere neden olmaya başlamadığı bir dönem vardır. Bu dönemden sonra hormonların vücudun fiziksel yapısında oluşturdukları etkiler görünmeye başlar. Fiziksel gelişmeler kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Genç kızların meme olgunlaşması da başta genetik faktörler olmak üzere, ergenlik döneminde hormonlarca kontrol edilen bir süreçtir. Bazı genç kızlarda meme olgunlaşması ve son şeklini alması 12 yaşında olabilirken bazı genç kızlarda 17 yaşına kadar hiç bir olgunlaşma belirtisi olmayabilir. Her iki gelişimde normaldir. Meme büyüklüğünü ve şeklini belli eden en etkili faktör genlerdir. Genlerin taşıdığı bilgi doğrultusunda meme olgunlaşması hormonlarca oluşturulur. Hormonların salgılanmasındaki farklılıklar meme gelişiminin daha ilerki yaşlara doğru kaymasına neden olur.

Ergenlik döneminde ki genç kızlar için meme gelişimi büyük bir özellik taşır. Bu evredeki genç kızlar kendilerini çevrelerindeki diğer kızlar ile karşılaştırır. Meme gelişimi geç başlayacak olan kızlar için oldukça zor bir dönemdir. Ailelerin mutlaka bu konuda açıklayıcı olması ve bilgi vermesi gerekir. Meme gelişiminin geç başlaması memenin küçük kalacağı anlamını taşımaz, daha öncede belirtildiği gibi genetik faktörler şekil ve büyüklüğü belirler. Meme gelişimi daha erken yaşlarda başlayan genç kızlarında karşılaştıkları sorunlar vardır. Bu sorunların başında çevresindekilerin onu utandırıcı davranışlarıdır. Bu dönemde memelerin hızlı gelişine uygun sütyen bulunamaması göğüsleri daha da belirgin hale getirmekte ve sık ık bu konuda arkadaşları ve yakın çevresi tarafından kızdırlmaktadır. Ailelerin kızlarına bu hassas dönemlerinde özel olarak destek vermeleri gerekir. Genç kızın yaşadığı olayın ne olduğu ona anlatılmalı, örnekler verilmeli ve bu yaşadığı deneyimin sadece ona ait bir sorun olmadığı vurgulanmalıdır.

Meme gelişimi bazen erken, bazen de geç kalsada genelde normal olarak gelişimini tamamlar. Genç kızların bu konudaki en büyük yardımcıları zaman olacaktır.

Kaynak: kadinlar.com – 15 Ekim 2001

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu