Homofobik devlet ve medya istemiyoruz

YKP ve 7 sivil toplum örgütü, Rum eski ekonomi bakanı Mihalis Sarris’in ve bazı kişilerin “doğaya aykırı cinsel ilişki” suçlamasıyla tutuklanması ve bugün yeniden Mahkemeye çıkarılmaları dolayısıyla Mahkemeler önünde basın toplantısı düzenleyip “Ceza Yasası’nın 171. maddesinin kaldırılmasını” talep etti.

YKP, YKP-fem, Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, Feminist Atölye, Post Araştırma Enstitüsü, Aktivist Düşünce Topluluğu, Kıbrıslı Gençlik Platformu ve Shortbus Movement grupları, Mahkemeler önünde düzenlediği basın toplantısında “doğaya aykırı ilişki yoktur, doğaya aykırı yasalar vardır!” görüşünü dile getirdi.

Örgütler adına ortak açıklamayı Tegiye Birey okudu. Açıklamada, olaya karışanların yaşları konusunda yapılan tartışmalar ele alınarak, “Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz Koloni döneminden kalma Fasıl 154 Ceza Yasası’nın eşcinsel (hemcins) ilişkileri ‘doğaya aykırı ilişki’ çerçevesinde suç kapsamına sokan 171. maddesi insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor” görüşü savunuldu.

Bu kapsamda 3 kişinin tutuklanmasını eleştiren örgütler, tutuklanan kişilerin polis şiddetine maruz kaldıklarını ileri sürerek, bu durumun kabul edilemez olduğu ve olayın işkence boyutuyla ilgili olarak takipçisi olacaklarını bildirdi.

Örgütler, medya kurumlarını da yapılan haberlerden dolayı eleştirerek, tutuklananların isimlerini, mesleklerini, fotoğraflarını deşifre etmekle kalmayan bazı kurumların, insan haklarının savunuculuğunu yapmak yerine bu ihlalleri görmezden gelip “homofobiyi besleyici” yorumlarla gündemi çarpıttıklarını öne sürdü.

Tutuklanan kişilerden birinin 17 yaşında olduğunun öne çıkarılmaya çalışıldığını savunan örgütler, bu konudaki görüşünü şöyle dile getirdi:

“Ülkemizde kadınların cinsel ilişkiye rıza gösterme yaşı yasal olarak 16 olarak belirlenmiş olsa bile, erkek bireyler için böyle bir yaş sınırlaması yasalarda yer almamaktadır. Dolayısıyla, yasal olarak rıza yaş konusunda uygun bir yasal düzenleme mevcut olmasa da, ki bu üzerine çalıştığımız ve çalışmaya devam edeceğimiz yasal bir boşluktur, yaş konusu söylem olarak eşcinselliği pedofiliyle özdeşleştiren homofobik önyargıları beslemek amacıyla kullanılmaktadır.

Bu da dolaylı yoldan yürürlükte olan ceza yassının bireylerin vücut bütünlüğünü veya çocukların haklarını değil, toplumun ‘ahlakını’ korumayı hedeflediğini gözler önüne sermektedir.”

“HOMOFOBİK DEVLET VE MEDYA İSTEMİYORUZ!”

YKP ve örgütler, “Homofobik devlet istemiyoruz!” diyerek, Ceza Yasası’nın 171. Maddesinin kaldırılmasını, yasalara açık bir şekilde eşitlikçi ve özgürlükçü maddelerin eklenmesini, tutukluların yargılanacaksa doğru platformlarda yargılanmasını ve benzeri yasaların hayatlarına dokunduğu insanlardan özür dilenmesini talep etti.

“Homofobik medya istemiyoruz!” görüşünü de dile getiren YKP ve örgütler, medya kurumlarına ve yazarlara karşı önlem alınmasını, gazetecilik etiklerinin haber yazarken temel alınmasını ve sevginin değil nefretin suç sayılmasını da istedi.

17.10.2011

Havadis Gazetesi

havadiskibris.com

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu