İlk İngiliz Trans Kadın ve Erkeğin İnanılmaz Hikayesi

Savaş pilotu Roberta Cowell, cinsiyet geçiş ameliyatı olan ilk İngiliz trans kadın ve tıp öğrencisi Michael Dillon,cinsiyet geçiş ameliyatı olan ilk ingiliz trans erkeğin inanılmaz hikayesi..

Roberta Cowell iki kız çocuğu babası, Belçika Grand Prix’inde yarışmış bir yarış pilotu ve II. Dünya Savaşı avcı pilotuydu. Croydon’da doğdu ve University College London’da (UCL) mühendislik okudu.

Fakat başarılarına rağmen, umutsuzca mutsuzdu, bir kadın olduğunu biliyordu Roberta. Tıp öğrencisi Michael Dillon ile arkadaşlık kurdu.

Bir kadın olarak, Lismullen’in 7. Baroneti Sir John Dillon’ın yeğeni Michael Dillon, özel bir kız okulunda eğitim gördü ve Oxford Kadınlar Üniversitesi Tekne Kulübü Başkanıydı.

Cowell yüksek dozda hormon alıyordu, ama o ve Dillon ilk tanıştıkları ve arkadaşlık kurdukları zaman, hala bir erkek olarak yaşıyordu.

Dillon, Roberta’ya delice âşık oldu ve bir kadın olmaya geçişine yasadışı yoldan yardım etmek için tıbbi lisansını riske atmayı göze aldı.

Ancak hem Roberta Cowell hem de Michael Dillon, kendileri gibi hissetmeyen bedenlerden kurtulmak için ne gerekiyorsa onu yapmak için çok mutsuz ve umutsuzlardı.

1948’de Cowell karısından ayrıldı, kızlarından uzaklaştı ve onu sardığı depresyondan yardım istedi.

Daha sonra, Dillon’ın “Ben: Etik ve Endokrinoloji Alanında Bir Çalışma” kitabını okudu, insanların cinsiyetlerini seçebilmeleri gerektiğini savundu.

Daha sonra kendisine, Dillon’u da ameliyat eden öncü cerrah Sir Harold Gillies tarafından yürütülen bir vajinoplasti yapıldı.

Birinci Dünya Savaşının siperlerindeki şarapnel ve kurşunların yaraladığı paramparça olan askerlerin yüzlerine düzelterek isim yapan  Sir Harold, Harley’deki en yüksek ücretli cerrahıydı.

Michael Dillon’ın kadından erkeğe geçişine yardım etmek için bir dünya ameliyatına başlama zorluğunu benimsemiştir:

Gelecek 10 yıl içinde gerçekleşecek ve Dillon’ın vücudundan alınan deriden yapılan bir penisin cerrahi olarak oluşturulmasıyla sonuçlanacak olan 17’den fazla operasyonun başlangıcıydı.

Hikayeleri halka açıldığında, bir sansasyon yarattı – 1950’lerde Briton’da cinsiyet değişikliklerinden nadiren bahsediliyordu.

Ancak hikayenin trajik bir sonu oldu. Dillon, Cowell’la ilgilenirken, duygu karşılıklı değildi ve Roberta başka bir kadınla bir arkadaşlık kurdu.

Dillon, Budist bir keşiş olmak için 1950’lerin sonunda Hindistan’a giderek İngiltere’den ayrıldı ve 1962’de 47 yaşında öldü.

Uçaklarda uçmaya ve bir kadın olarak yarış arabalarını sürmeye devam etmiş olan Cowell 2011 yılında öldü.

Cenazesine sadece altı kişi katıldı ve talimatları üzerine ilan edilmedi ve sadece iki yıl sonra bir profili gazetede basıldığında ortaya çıktı.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu