Klitoris, G-Noktası & Epicenter

Erkek cinsel organının fiziksel kısımlarının kadındaki karşılığı klitoris ve klitoristen rahime doğru uzanan eksendeki bazı tartışmalı yapılardır.

Klirtoris, kadın cinsel organının küçük dudaklarının üstte birleştiği noktada yer alır. Boyu kişiden kişiye değişir. Görünenin haricinde deri altında da yapısı devam eder. Aynı peniste olduğu gibi süngersi yapılardan oluşmuştur. Duyu sinirleri açısından son derece zengindir. Klitoral uyarı tek başına orgazm için yeterli olabilir.

G noktası, varlığı tartışmalı bir noktadır. Vajina ile idrar kanalı arasında kalan bölgede bulunur. Vajina girişinden 1-2 cm. uzak bulunur. Bu bölgelerin uyarılmasının daha kaliteli ve güçlü bir orgazm için gerektiği düşünülür. Vagina üst duvarındaki bu alanın, penis başındaki asıl uyarı noktasının karşılığı olduğunu düşünenler vardır. G noktası vaginanın tavanında değil tavanının içinde yer alır. Eğer vajina tavanı kalın ise G noktası bulunamayabilir. Estrojen hormunun etkisi ile dokulardaki kalınlaşma G-noktasının uyarılmasında azalmaya neden olur. Cinsel ikişki sırasında da penis G-noktasını daha az uyarır.

Epicenter anlam olarak dış merkezdir. Erkekteki prostat organının karşılığının kadınlarda vajinanın dip bölgesinin tavanında bulunduğu kabul edilir. Bu bölgeye epicenter ismi verilir.

Cinsel ilişki öncesi G-noktası ve epicenter arasındaki bölgenin uyarılmasının hormonal metabolizmayı uyardığı ve daha kaliteli, güçlü bir orgazm sağladığı bazı kişiler tarafından yazılmıştır. Bu konularda kesin ve kabul edilmiş bir bilgi yoktur. Ancak daha iyi ve kaliteli bir orgazm için eşlerin birbirlerini bu kadar detaylı uyarması muhakkak iyi sonuçlar verecektir. İyi ve kaliteli bir orgazmın arkasında her zaman anlayış, sabır ve uyum vardır.

Kaynak: kadinlar.com – 15 Ekim 2001

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu