Lezbiyen Ünlüler

Bu ünlü lezbiyenler ya da eşcinsel kadınları gerçekten bilmelisiniz.

Bu ünlülerin tümü  gey, eşcinsel kadın ya da lezbiyen olarak kendilerini tanımlamaktadır.

Lena Waithe
Lena Waithe

Lena Waithe

Lena Waithe, Amerikalı bir senarist, yapımcı ve oyuncu. Netflix komedi-drama dizisi Master of None’da başrol oynadığı bilinmektedir.

 

Hayley Kiyoko
Hayley Kyoko

Hayley Kiyoko

Şarkıcı Hayley Kiyoko’nun kelimenin tam anlamıyla ‘Girls Like Girls‘ adlı bir şarkısı var, Twitter’da 20GAYTEEN adı verildi ve hatta hayranları tarafından “lezbiyen İsa” olarak anılıyordu.

Kısa süre önce yapılan bir gurur zirvesinde, “Ben hiç bir etiket istemedim, ama bir kez müziğimi çıkardığımda, kızlardan hoşlandığım için bu destekten bahsetmiştim. Bir lezbiyen olarak, diğer birçok insan için bunu normalleştirmeye yardım ediyordum.”

 

Samira Wiley
Samira Wiley

Samira Wiley

Samira Denise Wiley Amerikalı bir aktris. Netflix komedi-drama dizisi Orange Is The New Black’de Poussey Washington ve Hulu distopya dizisi The Handmaid’s Tale’de Moira olarak başrol oynadığı rolüyle tanınmıştır. Drama dizisi. Wiley ayrıca Sitter, Nerve, Detroit ve Social Animals gibi filmlerde başrol oynadı.

King Princess
King Princess

King Princess

Şarkıcı ve söz yazarı King Princess (gerçek isim: Mikaela Straus), Entertainment Weekly cover röportajında kendisini nasıl tanımladığını anlattı. “Bazen” lezbiyen olduğunu söyledi. “Şu an yaşadığımız zamanları sevdiğim şey, cinsiyet arayışını ifade edebiliyor olmanız, eşcinsel olduğun, lezbiyen olduğun, kızlarla çıkan bir kız olduğun.” Kızlarla çıkan bir kız olduğum için Uzun zamandır bu yüzden lezbiyenim. Ama bazen eşcinsel bir erkek gibi hissediyorum, anlıyor musunuz? Sadece ruhumda. Aralarında nasıl rahat olunacağını öğreniyorum “dedi.

Kate McKinnon
Kate McKinnon

Kate McKinnon

Kathryn McKinnon Berthold, The Big Gay Sketch Show ve Saturday Night Live’da normal oyuncu kadrosu olarak bilinen bir Amerikalı aktris ve komedyendir.

Katherine Moennig
Katherine Moennig

Katherine Moennig

Katherine Sian Moennig, Amerikan oyuncu. Bir Broadway dansçısı ve bir keman yapımcısının kızıdır. Babasının ilk evliliğinden bir üvey kız ve erkek kardeşi vardır. Oyuncu Blythe Danner’in yeğeni ve Oscar’lı yıldız Gwyneth Paltrow’un kuzenidir.

Hannah Gadsby
Hannah Gadsby

Hannah Gadsby

Hannah Gadsby Avustralyalı bir komedyen, yazar, oyuncu ve televizyon sunucusu. 2006’da yeni komedyenler için Raw Comedy yarışmasının ulusal finalini kazandıktan sonra uluslararası alanda olduğu gibi televizyon ve radyoda da gezdiği için öne çıktı.

Audre Lorde
Audre Lorde

Audre Lorde

Audre Lorde yazar, feminist, kütüphaneci, ve sivil hakları korumak için uğraşan eylemci. Yazar olarak, en çok tekniğindeki ustalık ve duyguları dışa vurumu ile ünlüdür. Hayatı boyunca gözlemlediği sivil ve sosyal hayattaki adaletsizliğe karşı gösterdiği kini ve kızgınlığıyla tanınır. Audre Lorde kendini “siyah, lezbiyen, anne, savaşçı, şair” olarak nitelendirdi. 1992 yılında öldü.

Sandi Toksvig
Sandi Toksvig

Sandi Toksvig

Sandra Birgitte Toksvig, OBE İngiliz radyo, sahne ve televizyonda İngiliz-Danimarkalı bir yazar, yayıncı, oyuncu ve yapımcıdır. Aynı zamanda 2015 yılında Kadın Eşitliği Partisi’ni kurdu. Siyasi bir eylemci.

Ellen Page
Ellen Page

Ellen Page

Ellen Grace Philpotts-Page, profesyonel düzeyde Ellen Page adıyla bilinen Kanadalı oyuncu. Halifax’da doğdu. Erken yaşlardan itibaren tiyatroya merak saldı ve Neptune Tiyatro Okuluna girdi. İlk kez Pit Pony adlı bir televizyon şovunda boy gösterdi ve bu nedenle Gemini Ödülü’ne aday gösterildi.

Radclyffe Hall
Radclyffe Hall

Radclyffe Hall

Marguerite Radclyffe Hall bir İngiliz şair ve yazardı. Lezbiyen edebiyatında çığır açan bir eser olan Yalnızlık Çukuru “The Well of Loneliness” adlı romanı ile tanınır.

Gigi Gorgeous
Gigi Gorgeous

Gigi Gorgeous

Gigi Gorgeous olarak bilinen Giselle Loren Lazzarato, Kanadalı bir YouTuber, sosyalist, oyuncu ve modeldir. 2008’de Lazzarato, video bloglarını streaming platform YouTube’a yüklemeye başladı. Videoları popülerlik kazandı.Kanadalı YouTuber Gigi Gorgeous, 2016’da Pride sırasında “Lezbiyenim” adlı kanalına bir video yükledi. Daha önce biseksüel olarak tanımlanmıştı.

Cynthia Nixon
Cynthia Nixon

Cynthia Nixon

Cynthia Nixon, Amerikalı oyuncu. Cynthia Nixon, 12 yaşında iken oyunculuğa başladı. Sinema dünyasındaki ilk çıkışını Little Darlings isimli filmle yaptı.

Sue Perkins
Sue Perkins

Sue Perkins

Susan Elizabeth Perkins bir İngiliz komedyen, yayıncı, oyuncu ve yazardır. Aslen Mel ve Sue’daki Mel Giedroyc ile olan komedi ortaklığıyla öne çıkmakta olan o zamandan beri en iyisi, özellikle “The Great British Bake Off” ve “Insert Name Here” olmak üzere, bir radyo yayıncısı ve televizyon sunucusu olarak tanındı.

Jodie Foster
Jodie Foster

Jodie Foster

Jodie Foster, Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcı. Asıl adı Alicia Christian Foster. 3 yaşındayken oyunculukla tanıştı. Robert De Niro ile oynadığı Taksi Şoförü ve Anthony Hopkins ile başrolünü paylaştığı Kuzuların Sessizliği filmleriyle tanınır.

Ruby Rose
Ruby Rose

Ruby Rose

Ruby Rose Langenheim, Ruby Rose olarak bilinen Avustralyalı model, DJ, sanatçı, aktris, televizyon sunucusu ve eski MTV VJ’i. Rose ilk olarak MTV Avustralya’da sunucu olarak karşımıza çıktı, daha sonra birçok modellik anlaşması yaptı, Maybelline’in Avustralya yüzü oldu.

Jane Lynch
Jane Lynch

Jane Lynch

Jane Marie Lynch, Amerikalı komedyen, oyuncu ve şarkıcı. 2009’dan beridir Fox Broadcasting Company’de yayınlanan müzikal komedi dizisi Glee’de Sue Sylvester rolünü oynamaktadır.

Lea DeLaria
Lea DeLaria

Lea DeLaria

Lea DeLaria, Amerikalı bir komedyen, oyuncu ve caz şarkıcısı.Netflix orijinal dizisi Orange Is the New Black’deki mahk Carriem Carrie “Big Boo” Black’in canlandırılmasıyla tanınır.

Portia de Rossi
Portia de Rossi

Portia de Rossi

Portia Lee James DeGeneres, Portia de Rossi ismi ile bilinen, Avustralyalı aktris ve model. Ally McBeal dizisindeki Nelle Porter karakterini ve Arrested Development dizisindeki Lindsay Fünke karakterini canlandırdığı roller ile tanınır.

Lily Tomlin
Lily Tomlin

Lily Tomlin

Mary Jean “Lily” Tomlin, Amerikalı sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu, komedyen, senarist ve yazar. Sanat yaşamına 1960’larda komediyle başladı. Daha sonra kariyerine Brodway müzkalleri Tv yapımı film ve dizilerle devam etti. Oyuncu Emmy Ödülü, Grammy Ödülü ve Tony Ödülü sahibidir.

Virginia Woolf
Virginia Woolf

Virginia Woolf

Virginia Woolf, İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen. Virginia Woolf, çalışmalarının yasaklanmasından veya yargılanmasından korktuğu için çalışmalarından lezbiyen pasajlar çıkardığı bilinmektedir. Yazar Vita Sackville-West ile ilişkisi olduğu düşünülüyor.

Anne Lister
Anne Lister

Anne Lister

Anne Lister, bir İngiliz toprak sahibi ve West Yorkshire’deki Halifax’tan bir isyancıydı. Hayatı boyunca, lezbiyen ilişkileri, mali kaygıları, endüstriyel faaliyetleri ve Shibden Hall’u geliştiren çalışmaları da dahil olmak üzere günlükler tuttu.

Ellen Degeneres
Ellen Degeneres

Ellen Degeneres

Ellen DeGeneres, Amerikalı oyuncu ve komedyen. Stand up kariyerine Teksas’ta, küçük bir kulüpte başladı. Ellen isimli dizide başrolü oynadı. 1997’de lezbiyen olduğunu açıkladıktan sonra birçok tepkiyle karşılaştı ama bu tepkilere rağmen dizinin popüleritesi arttı.

Kaynak: Cosmopolitan

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu