Müzik Klipleri

Genç LGBTİ bireyler olarak İnternet’in henüz çok yaygın olmadığı dönemde farklı cinsel yönelimlerle ilgili gördüğümüz en ufak bir şey bizi heyecanlandırır ve sevindirirdi. Özellikle dünyanın farklı yerinde farklı kişilerin benzer duygular içinde olduğunu bilmek bize güç verirdi. Bu bölümümüzde size seçtiğimiz yerli ve yabancı LGBTİ içeriğe sahip müzik kliplerini sunuyoruz.

YABANCI

Zazie – Un Point C’est Toi
Sonu komik bir süprizle biten bu klip ile Zazie 1996 yılında tartışmalara neden olmuştu. Zazie’nin 2002 yılındaki single’ı “Adam et Yves” de eşcinsel bir içeriğe sahipti. Un Point C’est Toi Fransa listelerinde 24′üncü sıraya kadar yükselebilmiştir.

Azis – No Kazvam Ti Stiga
Bulgar travesti şarkıcı Azis gösterişli kişiliği ile Bulgaristan’ın en ünlüleri arasında. Homoerotik müzik klipleri yanında Bulgar TV’lerinde yayınlanan “Biri Bizi Gözetliyor” (Big Brother) porgramındaki skandalları ile de ünlü. Azis Bulgar hükümetince kabul olmasa da Niki Kitaetsa ile evli.

The Knife – Pass This On
İsviçreli elektronik müzik grubu The Knife, 2003 senesindeki bu kliplerinde ünlü İsviçreli travesti Rickard Engfors ile çalıştı. Rickard 2005′de Katarina Fallholm ile İsviçre adına Eurovizyon müzik yarışmasına da katılmıştı. “Pass This On”un sözleri oldukça provokatif. (Abine aşık oldum, hayatımı kazanmak için ne iş yaptığımı biliyor mu, yaşımı da söyledin mi, acaba dansa kaldırsam gelir mi, bunu da ilet, tamam mı tatlım?)

RuPaul – Supermodel
Amerikalı ünlü travesti şarkıcı RuPaul 1993 yılında Supermodel şarkısı ile MTV’ye bomba gibi düşmüştü. RuPaul’un sözlerine kulak verelim; “Diğer insanların benim hakkımdaki düşünceleri onların bileceği şey. Ben kendi içimden geleni yaparım. İnsanların beni nasıl gördüğü yapmak istediklerimi değiştirmez.” RuPaul ayrıca kendi hakkında hem “he” hem de “she” (İngilizce’de hem erkek hem de dişi zamir) kullanılmasına izin vermesi ile biliniyor. “Bana ister he ister she diyebilirsiniz, yeter ki benden bahsedin.”

George Michael – Outside
Umumi bir tuvalette bir erkekle uygunsuz durumda basıldıktan sonra kimliğini açıklamak zorunda kalan ancak daha sonra da “kimliğimi açıklama zorunda kalmak başıma gelen en güzel şeydi” diyen yunan/amerikan şarkıcı George Michael, başına gelen olaydan sonra yaptığı “Outside” klibiyle hem kendisine kötü davranan polise güzel bir mesaj gönderdi, hem övgüleri üzerine topladı, hem de kimliği ile barışma sürecine girdiğinin sinyallerini verdi. Şarkının sözleri de oldukça provokatif; “kanepede yaptık, salonda yaptık, mutfakta yaptık, haydi biraz da dışarıya çıkalım.”

Bronski Beat (Jimmy Sommerville) – Smalltown Boy
Her LGBTİ bireyin izlediği andan itibaren kalbini kazanan, yüreğini “cız” ettiren bir klip. Küçük kasabada yaşayan İngiliz çocuğun yanlış birini aşık olması, başını derde sokması, ailesi tarafından kovulması ve arkadaşlarının desteğini gösteren bu klibin hepimiz için özel bir yeri var.

Queen – I Want to Break Free
AIDS’ten kaybettiğimiz eşcinsel sanatçı Freddie Mercury’nin gençliğimizde hepimizin hayatında bir etkisi vardır. Bıyıklı ve kadın kıyafetleri içindeki Freddie Mercury’nin elinde elektrik süpürgesi ile kapıdan çıktığı sahne dünya popüler kültür sahnesinde de ikonik bir değer taşıyor. Fazlası ile 80′ler kokan dans sahneleri ile ilgili aynı şeyleri söylemek ise pek mümkün değil.

Verka Serduchka – Dancing Lasha Tumbai
Ukraynalı komedyen ve şovmen Andriy Danylko’nin bir karakteri olan Verka Serduchka (bizim Huysuz Virjin gibi düşünebilirsiniz) 2007′de Eurovision yarışmasına Dancing Lasha Tumbai şarkısı ile katıldı ve ikinci oldu. Eurovision şovundansa herkesin çırılçıplak olduğu klibi ile de oldukça iddialı olan şarkı akıldan çıkmayan Eurovision şarkılarından. Düşünsenize birgün bizim de Huysuz Virjin’i Eurovision’a gönderdiğimizi…

Dana International – Cinque Milla
Her ne kadar tam bir LGBTİ klip olmasa da bu listede İsrailli transeksüel şarkıcı Dana International’ı yani Sharon Cohen’i anmadan geçmek olmazdı. Sharon 1998′de İsrail adına Eurovision’a katıldı ve birinci oldu.

Olivia Newton John – Physical
Sonu sürprizli kliplerden olan Olivia Newton John’un Physical şarkısı o senelerde çeşitli Pride’larda sıkça çalınıyordu. Hatta Olivia kendisi de pek çok Pride konserine katılmıştır.
İzlemek için birini seçin ve tıklayın: Youtube | Daily Motion | MTV

Rammstein – Mann Gegen Mann
Sert alman grup Rammstein her zaman için çok erkeksi ama neredeyse biseksüel kimlikleri ile dikkat çekmiştir. Ritmik ve brütal müzikleri kadar, aykırı şovları ve klipleri ile de anıldılar. 1999′da Massachusetts’teki bir konserde su fışkırtan bir dildo kullanmaları nedeni ile bir gecelerini hapiste geçirdiler. Ayrıca kliplerinde nazizm’e çok gönderme olmasına rağmen sol görüşte olduklarını ve bunu eleştiri için yaptıklarını sıkça tekrarladılar. Mann Gegen Mann videosu ise başlı başına bir tartışma oluşturdu. Şarkı aslında erkekler arasındaki şiddet (ki klibin sonlarında güreşen erkekler görüyoruz) ve cinsellikten doğan garip çekimi anlatıyor.

Anthong Hegarty (Hercules and the Love Affair) – Blind
Dünyanın kabul edilmiş en iyi vokallerinden biri olan eşcinsel/drag/travesti Anthony’nin Hercules grubu ile birlikte yaptığı bu şarkıyı son zamanlarda sıkça duyduk. Ancak Anthony’nin diğer işlerine de göz atmakta fayda var. Şarkının klibi tam bir “gender bender” yapıt.

t.A.T.u – All The Things She Said
İlk klibimiz Rus ikili Tatu’dan geliyor. Lena Katina ve Yulia Volkova’dan oluşan ikili 1999 yılında ilk kurulduğunda lezbiyen oldukları ve hatta sevgili oldukları düşünülüyordu. Ancak 2003′te verdikleri bir röportajda aslında lezbiyen olmadıkları ve tüm bunların bir imaj çalışması olduğunu açıklayarak kendilerini izleyen LGBT bireyleri hayal kırıklığına uğrattılar. Yine de Tatu’nun dünya çapında lezbiyen imajına destek olduğu söylenebilir.

Jay Jay Johanson – On the Radio
İsveçli eşcinsel şarkıcı Jay Jay Johanson 2003′teki bu şarkısı ile daha önceki jaz denemelerinin ardından elektronik müzik dünyasına adım attı. Klipte bol bol makyaj yapan ve drag-vari kıyafetler giyen Jay Jay androjen görüntüsü ile ilgi çekti.

O-Zone – Dragostea Din Tei
Moldovalı eşcinsel üçlü O-Zone’un ismi aslında “Numa Numa” olarak bilinen bu şarkısını bu listelerde anmadan geçmek olmaz. Şarkı orijinal klibi ile değil şişman bir çocuğun şarkıyı söyleyerek kamera karşısında dans ettiği İnternet klibi ile daha ünlü oldu.

Pet Shop Boys – Love Etc.
Pet Shop Boys uzun yıllardır eşcinsel popüler kültürün bir parçası oldular. 1994′de Attitude ile yaptığı bir röportajda eşcinsel olduğunu söyleyen Neil Tennant ve Chris Lowe ikilisi aslında cinsellikleri hakkında pek konuşmuyorlar. Ancak eşcinsellik ve AIDS ile ilgili şarkıları “Being Boring”, eşcinsellikte “coming out” ile ilgili şarkıları “Metamorphosis”, Village People coverları “Go West” gibi pek çok yapıtları onların cinselliğini zaten gözler önüne koyuyor. Son albümleri YES’teki klipleri Love Etc. ise öpüşen erkek ve kız çiftleri gösteriyor.

Madonna & Britney Spears – Me Against the Music
Her ne kadar buram buram ticaret koksa da Britney ve Madonna’nın bu klibinde iki kadın arasında bilinçli olarak yaratılmış tutku elektriğini kaçırmamak mümkün değil.

Madonna, Christina Aguilera, Britney Spears MTV Şovu
Yine buram buram ticaret koksa da Madonna’nın erkek kıyafetleri ile Christina ve Britney ile kur yapması oldukça güzel bir şahne şovu.

Bruce Springsteen – Tougher Than the Rest
1980′lerde androjen şarkıcılar çokken kliplerde LGBT bireyleri görmek zordu. 80′lerden çok güzel bir örnek heteroseksüel şarkıcı Bruce Springsteen’den gelir. Tougher than the Rest şarkısının klibi Tunnel of Love Express turundan konser görüntüleri içeriyordu. Ancak bunun arasına Springsteen konserine gelen çiftlerin görüntülerini serpiştirmişti. Tahmin edeceğiniz gibi bu görüntüler arasında bolca gay ve lezbiyen çiftler de bulunuyordu.

Indigo Girls – Joking
Indigo Girls’in 1992′deki bu videosunda androjen ya da cinsel olarak belirsiz bir grup gencin görüntüleri vardı. Ne yazık ki video MTV dahil olmak üzere çok az mecrada görüntülenme şansı buldu.

Indigo Girls – Power of Two
Indigo Girls’in VH1 dışında pek gösterilmeyen bir başka videosu da gay ve lezbiyen çiftlerin gösterildiği Power of Two klibidir.

Meshell Ndegéocello – Leviticus: Faggot
1996 yılında biseksüel bayan şarkıcı Meshell Ndegéocello tarafından yapılan bu video çıkar çıkmaz TV’lerde gösterimi ne yazık ki yasaklandı. Şarkının hem sözlerinde hem de klibinde ailesi tarafından sevgilisi ile basıldıktan sonra ailesinin zoru ile kızlarla takılmaya, kiliseye giderek eşcinsellikten vazgeçmek üzere dua etmeye zorlanan, ancak evden kovulan, ailesi tarafından bir türlü kabul görmeyen, para karşılığı seks yapmak zorunda kalan ve sonunda da intihar eşiğine gelen zenci bir genç anlatılıyordu. Ne yazık ki homofobi karşıtı en güçlü kliplerden biri olan bu klip içeriği nedeni ile yasaklandı.

Marilyn Manson – The Dope Show
Heteroseksüel olmasına rağmen androjen ve gösterişli kostümlerden çekinmeyen Marilyn Manson bu klibinde kadın bedeni “giyerek” boy gösterdi. Ayrıca klibin ilerleyen dakikalarında pembe üniformalı polislerin erotik danslarını ve birbirleri ile öpüştüklerini görebilirsiniz.

YERLİ

Yerli klipler hakkında daha az bilgimiz var. Oynayanlar kim, nasıl ve niye bu kliplere dahil olmuşlar, böyle bir klip neden çekilmiş… Ancak yine de LGBTi bireyleri ve konuları ile ilgili çeken yerli klipleri size sunuyoruz.

İzel – Aşk Hakları
Aslında şarkının sözleri bir travestinin klipte kullanılması için oldukça uygun. Travestinin klip sonunda makyajını silip elbiselerini değiştirerek erkek hali ile görünmesine pek bir anlam veremesek de pozitif bir klip olduğunu düşünüyoruz. Şarkı İzel’in 2005′deki Bir Dilek Tut Benim İçin albümünde bulunuyordu.

Emel Müftüoğlu – Korkuyorum
Lezbiyen içeriğinin üzeri çok örtülü olmayan bir şarkı ve klip. 1994 yılında yapılmış olan bu klip aradan geçen zamanda Türkiye’nin adeta geriye gittiğini gösteriyor.

Emel Müftüoğlu – Deli Et Beni
Emel’den lezbiyen içerikli bir klip daha. Klipte Yeşim Salkım ve Billur Kalkavan da oynuyor.

Bendeniz – Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı
Kocası tarafından bir erkekle aldatılan bir kadının hikayesini anlattığı klibi ile olay yaratan Bendeniz’in bu şarkısı ve klibi acaba günümüzde yapılsaydı nasıl karşılanırdı?

Ferdi Tayfur – Fadime’nin Düğünü
Bu listede görmeyi beklemediğiniz bir şarkı olabilir ancak Ferdi Tayfur’un bu klibinde oldukça önyargısız bir travesti tiplemesi var. Köyü boşaldığı için Fadime’nin düğününden dansedecek kimseyi bulamayan Ferdi Tayfur büyük şehire yola çıkarak köylülerini bir araya toplamaya ve köye geri döndürmeye çalışır. Bu köylülerden biri de travesti olmuştur. Ferdi Tayfur ve arkadaşları ile ilk karşılaştığında biraz utanır ama Tayfur onu dışlamaz, bilakis çağırır ve diğer tanıdıkları birlikte toplarlar. Köydeki düğün sahnesinde ise travestinin çalıların arasında ayakta işediğini bile görürüz. TT bireylere bu kadar nefretin ortasında biraz komik de olsa bu travesti tiplemesini pozitif buluyoruz.

Orhan Atasoy – Gemiler
Hiç tartışmasız Türkiye’de çekilmiş en aykırı, en farklılıkları bir arada gösteren ve en hüzünlü kliptir. Klip boyunca travestilerden eşcinsellere kadar pek çok farklı cinsel kimlik ve karakter görünür. Sadece LGBTİ bireylerin değil pek çok heteroseksüelin de gönlünde yer etmiş bir şarkı ve kliptir. Ayrıca çekim tekniği ile de (kesintisiz one-shot) göz doldurmaktadır.

Ünlü – Rüya
İki Alman ve iki Türk’ten oluşan Ünlü grubunun bu klibi sonu süprizli biten kliplerden. Ünlü’yü “Estarabim” şarkısının rock cover’ından hatırlayacaksınız. Aslında biraz transfobik olduğu düşünülebilir ama yine de oldukça komik. Klip barda bir kadın diye farketmeden bir travesti ile tanışıp birlikte olan bir adamı anlatıyor.
İzlemek için birini seçin ve tıklayın: Youtube | Daily Motion | MySpace

Kargo – Arabic Fahişe
Kargo’dan ilginç bir şarkı ve klip. Fahişelerden birinin travesti olması ve mavi kimliğini göstermesi tabiki bizi ilgilendiren yanı.
İzlemek için birini seçin ve tıklayın: Youtube | Timsah | Kliptonik

Emrah – Dura Dura
Emrah’tan 1998 yapımı “abuk” bir klip. Klipteki bayanları ilerleyen saniyelerde pisuara işerken ya da traş olurken görebilirsiniz. Bir de Emrah’ın takip ettiği kızları erkekler tuvaletinde gördükten sonra ezik büzük dışarı çıkması görülmeye değer. Aslında LGBTİ düşünülerek yapılmış bir klip değil ama yine de anılası…
İzlemek için birini seçin ve tıklayın: Youtube | Daily Motion | RGHost

Hande Yener – Acele Etme
Yurtdışında bir Gay klüpte çekilen bu klipte bol bol LGBT birey rol alıyor. Hande Yener gay ikonu ilan edilmesinin ardından en son 2009 Pride yürüyüşünde ön saflarda yer aldı.

Tuğba Ekinci – Boynuz
“Kondom” şarkısı ile de ilgi çeken Tuğba Ekinci “Boynuz” klibinde bariz bir lezbiyen çift gösteriyor. Yine de şarkının sözleri bu temaya pek uygun değil.

2009 – Pembe Dergi

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu