Trans Birey Buket İle Röportaj!

LGBTİ bireylerle gerçekleştirdiğimiz röportajlarda bu haftaki konuğumuz Buket, 16 yaşında trans bir birey….

İşte Buket ile gerçekleştirdiğimiz röportaj…

Buket kimdir, bize biraz kendinizi bahseder misiniz?

Buket kimdir, öncelikle Buket tam bir delidir ne zaman ne yapacağı belli olmayan birisidir, dengesizdir 😹. İnsanlara çok çabuk güvenen birisidir (hatta bu yüzden başıma bayağı dert açılmıştı). Ve Buket çift karakterli bir insandır.
16 yaşındayım, hatta 16.5 da sayılabilir😂😂. Ailemle ilgili bazı bilgiler.. Öncelikle annem beni bir aylıkken terk etti. Dedem ve annemin (biyolojik annemle hiç bir bağlantım, iletişimim yok, hayatımda hiç görmedim. Annem babannemdi) yanında büyüdüm, dedemi 8, annemi geçen yıl kaybettim. Babam benimle düzgünce hiç ilgilenmedi, çalışmıyor :/ yani maddi açıdan pek destek olamıyor ve babam bazı olaylar yaşadığı için pek dengeli kararlarda alamıyor. Şu an halamın yanında yaşıyorum.

Cinsel kimliğinizi ne zaman fark ettiniz? ailenize anlattınız mı, tepkileri ne oldu?

Cinsel kimliğimi açık konuşmak gerekirse 5 yaşıma kadar yani 5 yaşımda kendimi hatırlıyorum ve hiç bir zaman kendimi “erkek” olarak ne gördüm ne de sınıflandırdım. 5 yaşına kadar kendimi kadın zannettim. 5 yaşımda ben o absürt kelimeyi düşündüm “ben normal değilim” açıkçası da pek de normal değildim, kendi bedeninde doğmamış bir kız. Biraz komik olacak ama 8 9 yaşıma kadar kadınların da pipisi olduğunu düşünüyordum 😂. 10 yaşlarımda kendimi eşcinsel olarak görmeye başladım yani eşcinsel zannettim kendimi çünkü herkes size erkek gibi bakıyor e kimlikte de erkek olarak gözüküyorsunuz istemsizce eşcinsel olduğumu düşündüm. 2 yıl kadar böyle sürdü. 12-13 yaşımda bir gece aynaya baktım ve sadece yanıtlarını benim bileceğim sorular sordum. Ben kimim? Sen kimsin? Ne istiyorsun? Kendini ne olarak görüyorsun gelecekte? Dedim kendi kendime ve Transseksüel bir birey olduğumun o zaman farkına vardım. Çok uzun oldu ama tamamen açıklamak istedim 😊

Halanız cinsel kimliğiniz konusunda ne düşünüyor, halanız bir ayrımcılık uyguluyor mu?

Öncelikle halama bunu ilk açıklama olayımın konuyla alakası yoktu, yemek yerken annem aklıma gelmişti odaya geçtim (kuzenimle ayni odada kalıyorduk) hüngür hüngür ağlıyordum ama sesimin duyulmaması için yastığı kapatmıştım yüzüme (evet sümük içindeydi son gördüğümde shdjdhd) halam odaya girdi ağlama diye sarıldı motive etmeye çalıştı beni. Sonra ben kendimi ifade edemediğimi söyledim ona ben ben değilim beni gördüğünüz gibi değilim vs dedim (tam hatırlamıyorum ama bunları dediğimden eminim) halama söyleyince gaylık veya travestilik gibi bir durum mu var dedi. Ben hemen geri adim attım anlatmamaya karar verdim sonra bazı olaylar oldu (gizli önemli falan değil hani kişisel olarak merak edersen anlatabilirim veya yaz dersen de anlatabilirim sorun yok😊) o olaylar doğrultusunda halama transseksüelliğin anne karnında vs vs kısaca bilimsel açıklamasını yaptım, internet’ten Eylül Cansın’ın intihar etmeden önceki son videosunu izledi o video’yu da açıkladım ona hani yapmak istediklerini yaptırmadıklarını vs vs devlet engeli/toplum baskısı dışlaması açıkladım, halam olabilir karşıladı. İlk başta eşcinsellik gibi düşündü ama daha da açıklayınca anladı (hatta çok iyi anlaştığımı düşünüyorum biliyor musun 48 yaşında kadın Trans olan bir kadından bile daha iyi anlatıyor transseksüellik sendromunu 😂😂)

Okuyor musunuz, okuldan söz etmediniz?

Okuyorum ama bu yıl bıraktım okulu, açıktan okumaya karar verdim. Hayatım boyunca okulda hep dışlandım, taciz edildim vs vs ama annem yanımdaydi bilio musun başımı kucağına koydugumda her şeyi unutuyordum sanki sihir gibiydi.
Ama bi sabah her şey değişti.. 10. sınıfta 1. dönem dayanmama’ya başladım hem annemi kaybetme acısı hem de okuldaki tacizler… 1. dönemin 2. sınavlarına girmeden 55 ortalama ile bitirdim.. ve tasdiknamemi aldım, Ağustos ayında açık öğretime kayıt yaptıracağım
Ortalamam 87.5’ti, 9. Sinifta okul 2.siydim. 10. sinif’a tekrardan başlayacam.
Oyle işte 😂 çok boktan yaa cidden dkdjdkdjd

Gelecekten beklentilerin?

Gelecekten beklentilerim ise, her şeyden önce mutluluk hani kuru ekmek yiyeyim ama mutlu olayım, cidden ve insanlara ilham değil de hani fikirlerimi sunmak, onlar beni değil düşüncelerime hayran olsunlar.

Eger olcaklarsa*

Bu yüzden bir Youtube kanalı açıp Aktivistlik yapıp onur yürüyüşünün neden yapıldığını, amacını, transseksüelliği, eşcinselliği her şeyi açıklamak istediğim bir kanal açmak istedim (ama açık konuşayım götüm yemedi .d)

Özellikle trans bireyler iş bulmakta sorun yaşıyor, bu konuda düşünceleriniz neler, neler yapılabilir?

Öncelikle benim fikrim trans bireylerin de sözde diğer “doğuştan kendi cinsiyetlerinin karşı cinsinden hoşlanan heterolar” ile eşdegerler ve eşit haklara sahipler bu yüzden devletin translara dair yasalar çıkarması gerek, iş konusuna da gelecek olursak devlet mevletten daha çok LGBTİ bireyleri aynı çatı altında çalışırsa bir grup halinde hem taciz edilme oranları düşer bi nevi de olsa hem de kenetlenmiş olurlar. Mesela 3 trans demeyeyim de genelleme yapmak istiyorum 3 LGBTİ birey birleşip bir cafe açabilir, çunku bizim bizden ve ailemizden başka kimsemiz yok.

Türkiye’de LGBTİ örgütleri ve aktivistlerinin yeterli çalışma yaptığını düşünüyor musunuz?, LGBTİ örgüt ve aktivistlere iletmek istediğiniz bir mesaj veya öneriniz var mı?

LGBTİ derneklerine ne katıldım ne de sosyal medyada gördüm açık konuşuyorum. Devir sosyal medya devri bir konferans salonunda 50 60 kisi yerine Youtube’da milyonlara seslenmek hem daha anlamlı hem de daha fazla kişiye ulaşmış oluyorsunuz oluruz. Bu yapılamadığı için sesimizi duyuramadığımız için çoğu insan LGBTİ bireylerinin sadece seks, cinsellik kısmını düşünerek aktif gay’ı “normal” pasif gay’ı ” erkeklikten çıkmış” olarak nitelendirip pasifliği kadınsılıkla, aktifliği erkeksilikle özleştirme düşünme algısını yıkmamız gerekir.
LGBTİ görünürlüğü mücadelesi için ya LGBTİ bireyi birisinin milletvekili olup yükselmesi ya da LGBTİ destekçisi birisinin devleti yönetmesi gerekiyor.
Çünkü devlet öyle bir hal aldı ki çoğunluk güç kimdeyse ülkeyi o yönetiyor “hiç bir siyasi görüşüm yoktur. Hiç bir partiyi dile getirmeye çalışmıyorum”

Son olarak LGBTİ bireylere bir mesajınız var mı?

Peki, Her şeyden önce, karakterinden vazgeçmemeli her kim olursa olsun insanın karakteri ve duruşu olmadığı sürece bir yandan öteki yana savrulur gider.. her şeyden önce herkesten önce kendilerini düşünmeleri gerek ben demeliler çünkü herkes gelip geçici. Trans bireylere tavsiyem 18 yaşlarına kadar çok baskıcı bir ailedeyseler rol yapmaya devam etmeleri (oskarlık oyuncularız valla 😂) çünkü ailenizin de size ters tepmesi sizi çok kötü bir psikolojiye sokacaktır. 18 yaşına geldiğinizde sürece girmelerini tavsiye ederim doktor gözetimi altında. Ve bunu bütün LGBTİ bireylerine söylemek istiyorum ne giyindiğiniz nasıl davrandığınız sizin muhteşem olduğunuz gerçeğini değiştirmez.

Teşekkür ederiz.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Umarim herkesin hayatinda istedikleri olur çoook geç bir cevap oluyor ama her yıl daha da olgunlasiyor ve yeni yeni seyler ögreniyorum, ögreniyoruz tum insanlik olarak. Onemli olan geç erken degil görmek ve iyi dileklerine karsi tesekkur etmek Tesekkur ederim tum iyi dileklerin icin

  1. Umarım Herşey o güzel gönlünüce olsun güzel günler in olsun sağlık huzur mutluluk içinde güzel bir yaşam dilerim sıkıntılar göğüs gerecek güç ve kuvvet duygu ve düşünce o potansiyel var sende bence ve okul konusunda başarılı olacağını düşünüyorum iyi insan karşına senin gibi iyi ve güzel insanlar çıksın dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu