Trans Erkek; Özel Güvenlik Görevlisi Deniz İle Röportaj

İstanbul’da bir firmada Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışan Trans birey Deniz ile bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Deniz Doğan, İstanbul’da yaşıyorum, 23 yaşındayım özel güvenlik görevlisiyim.

 

Trans erkek olduğunuzu nasıl anladınız?

Trans olmak değil de kendini tanımak diyelim daha küçük yaşlarda ilk okulda hatta arkadaşlarımdan farklı davranırdım futbol aşığı bir insandım hatta giyim tarzımda bir kıza göre çok farklıydı anlamlandıramıyordum zaman geçtikçe kendimi sorgulamaya araştırmaya başladım çünkü gün geçtikçe içimdeki hisler bambaşka bir hal almaya başlamıştı kendimi kabullenmem epey uzun bir zaman aldı. 2 yıllık bir birlikteliğim vardı ve ciddi düşünüyordum bu bedendeyken olamayacağı için ailemle konuşmaya karar verdim.

 

Ailenize nasıl açıldınız, tepkileri ne oldu?

Süreç için bir gün canıma tak etti baba gel konuşalım dedim durumu izah ettim tepkileri çok kötüydü diyebilirim ve din konusunda hassas oldukları için hocalara gittim çoğu kez bu olay 3 sene devam etti böyle en son ben evden kaçtım sonra dönmek zorunda kaldım döndüm derken ameliyat tarihi almıştım yine birgün tartışıyoruz eniştem geldi ben senin arkandayım her konuda anlat ne derdin var dedi bende anlattım durumu babamlarla konuşacağını ikna edeceğini söyleyince çok sevindim ve dediğini de yaptı. Babamlar zor bela ikna oldular ama akraba ve çevre baskısı psikolojimi gerçekten mahvetti diyebilirim.

 

Özel güvenlik sektöründe çalışıyorsunuz, cinsiyet kimliğinize dayalı bir ayrımcılıkla karşılaştığınız oluyor mu?

Yok hayır bir sıkıntı yaratmadı ayrımcılığa maruz kalmadım

Neden bu mesleği şeçtiniz, mesleğinizi seviyor musunuz, zorlukları neler?

Bir tanıdık vesilesiyle sertifikamı aldım denemek için işe girdim ve gerçekten mesleğimi aşkla yapmaya başladım, Her meslek gibi bu mesleğin de zor yanları var tabi ki insanların canını koruyorsunuz malını koruyorsunuz zarar görmemeleri adına . Ama severek yaptığın zaman zorluklar pek de umurunuzda olmuyor.

Bir çok özel güvenlik görevlisi LGBTİ bireyle karşılaşıyoruz, sektörde çalışan bir birey olarak LGBTİ bireylere güvenlik sektörünü tavsiye ediyor musunuz? 

Özel güvenlik görevlisi bir birey olarak çok rahat edeceklerini söylemeliyim en başta rahat edecekleri bir meslek olarak kendilerini saklamak zorunda dahi kalmayacaklar.

Gelecekten beklentiniz?

Gelecekten herkesin bir beklentisi vardır tabi ki benim tek beklentim sürecimi tamamlayıp yuvamı kurmak.

Teşekkürler.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu