LGBTİ Dernekleri hakkında şok iddialar!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılan LGBTİ derneklerindeki gerçekler ortaya çıkmalı adlı grubun sayfasında derneklere yönelik çeşitli iddialar ve eleştiriler yöneltiliyor.

Grup gönderileri sadece üyelere özel olduğu için dernek ve kişilerin isimlerine sansür uygulandı.

İşte o  paylaşımlardan bazıları

A.Y: Bu projeyi kurma kararını almıştım ancak drfile sonrasına bırakmıştım. Artık yok öyle armut piş ağzıma düş. Gökten taş yağsa derneklerin başına para düşüyordu. Artık bu devir son bulacak.

T.G:  Ancak boyle tarz gruplarala birlesmeliyiz ve bir butun olmaliyiz. Ve meclis binasina yuruyerek (sanki bi bok yapiyorlarda, bos yuruyus) degilde, ilk once yurunmesi gereken ve protesto edilmesi gereken bu lgbti dernekleridir. Trans mafyaciligina yillarca gıkı cikmayan ve hic bir transa ve escinsellere yardim etmeyen ancak kiniyoruz deyip isin icinden kacan bu derneklere gununu gostermeliyiz. Bu trans ve escinsel cinayetlerinin sorumlusu hukumet kadar onlarda sorumlu, katildir.

T.G: Yine yaziyorum ;

Trans cinayetlerinin tek suclusu LGBTI dernekleri ve dergileridir.

Onur yuruyusunden bile AB’den proje icin para alan bu ust duzey aktivistlerin ceplerine indirdiklerini bu olusum icinde olanlarin hepsi de bilir. Lgbti lere ozgurluk diyorsunuz zorunlu seks isciligi yapiyoruz , bize is verilmiyor diyorsunuz, seks isciligininde serbest kalmasini yasallasmasi icin on safhalarda cabaliyorsunuz.. Size gelen milyonlarca paranin bir faydasini escinsel vatandaslar hic gormedi. Anayasa escinsel ozgurlugu git gide kisitlarken , AKP hukumeti escinseligi hem hastalik olarak ilan edip, hem de gezi olaylari gibi onur yuruyusune de mudahale etmiyor. Gezi olaylarinin bir getirisi olmadi tabi, ama onur yuruyusu projesi ve baska projeler icin ceplere indirilen paralarin hatti hesabi yok. Bunlara gelen paralarla sokakta kalmis bir cok escinsele ilac gibi gelirdi. Eski bir aktivist arkadasiminda anlattigi gibi ve bazı aktivistlerinde ismini de vererek yuh dedim, hepsi bu kisiye dusman olmuslar. Milyonlarca paranin escinsellere yardim amacli gonderildiginde faydasini fazlasiyla goren sıkıntıdan bir anda lukse kayan koltugun basina yapismis inmeyen aktivistlerdir. Bu arada aktivistlik icin neden para aliniyor? Kendi canini atese atarak bir yönelimin ozgurlugunu ölümüne savunanlardan neden surekli para aliniyor? LGBTI dernekler ve dergiler paragozdur, ulkemizde sadece dikkat cekmek icin ceneden baska birsey yapmazlar, olen translarin ya da escinsellerin arkasinda da timsah gozyaslarini eksik etmezler. Gelir kaynaklari cunku budur. Daha escinsel ölsün daha cok AB’den proje parasi, yardim parasi koparip cebe indirmektir..

Bu arada dedigimiz gibi akp icin got yalayicilarin oldugu gibi bizim adimiza duygu somurusu yapip ceplerine para indirenlerinde bok yiyicisi vardir!.. Seyhan gonullu bir aktivist oldugunu belirtir ve yorumlarindada aktivistler arasindada bu tarz sorunlar olmus olabilr demisti yorumlarinda. Hem kabul ediyor hemde kendisinin bu durumlardan uzak kaldigini belirtmistir!. Ama bu tehlikeli ozenti zihniyet hala bok yiyiciligi yaptigindan seyhanin yazilarindanda birsey anlayamamis. Seyhan sadece olabilir ama brn isin icinde yokum demeye calismistir.

O.E: Iste bir bir dernekleri yonetenlerin gercek yuzleri ortaya cikiyor. Yerel secimlerde hakkimda bildiri yayinlayip altina imza atan Kivilcim Arat takma adiyla Meinhof Baader in aslinda ne kadar NEFRET SIDDET yanlisi oldugu ortaya cikiyor. AB fonlarindan parayi alip koseyi donebilmek icin CAMUR AT izi kalsin tavri bunlar.

Sevgili Demet Demir ne guzel soyluyor bunlar Travesti ve gay mafyasi olmus sirketlesmisler diyor.

 Ö.E: Istanbul * sozde bir sivil toplum orgutu…

Yoksa burasi eglence ve alkol mekani mi?

Dernekler sosyal kurumlardir lokal degildir ustelik burasida lokal degildir.

S.A: Arkadaşlar neden beni bu durumlara alet ediyorsunuz? Lgbt derneklerine elştirinizi yaparken ki genellemelerinize beni dahil etmeyin lütfen. Akasya Durağı dizisinde oynamam ile ilgili merak ettikleriniz varsa sorun anlatayım ama haberim olmadan arkamdan konuşmanız hoş değil. Beni hırsızlık yapanlarla aynı kefede değerlendirmeniz hiç hoş değil!

S.A: Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Klinik Mikrobiyoloji Derneğinin ortak yürüttükleri HIV/AISD önleme projesinde maaşlı “uzman” olarak çalıştım. Ayrıca bir kaç üniversitenin projelerinde yine “uzman” olarak derinlemesine görüşmeler, saha ziyaretleri ve eğitmen olarak çalıştım. Hiç biri maddi olarak beni tatmin etmeyen ücretlerdi. Üstelik benden istenilenin en az 10 katı fazla çalıştım.

S.A: Bu derneklerin hiç biri lgbt derneği değil! Hepsinde trans aktivizmimi çatır çatır yaptım.

Y.T: DEVLET DENETLEME KURULU HESAPLARI KONTROL ETSİN HARAMI KİM YİYORSA YOLSUZLUĞU KİMLER YAPIYORSA KUSTURULSUN . ZEHİR ZIKKIM OLSUN YURT DIŞINA MEKTUP YAZIP FOTOKOPİLERLE ÇOĞALTIP YOLLUYACAĞIM HERKES YAZZSIN ÖDENEKLER KONTROL ALTINA ALINIP TAKİP EDİLSİN

T.G: Homofobizm ve transfobizmle ugrasan simdiki aktivistlerin bazen hatasi olabiliyor sanirim!. Homofobikleri guldurmek ve eglendirmek icin basit dizilerde oynamak bu olsa gerek!.. Hatasini anlamistir!. Homofobizm ve transfobizm icin ayağa kalksakta bazen onlari destekleyen ve eglendiren bu videolara da denk gelebiliyoruz. Sorsak ne yapalim ekmek parası diyecekler. Buyrun izleyin ;

C.Ç: Ö.A defilesini bile madilemek istedi bunlar.
Yok orada prova olur mu?
Yok defile kapitalisttir…
Kendileri elle tutulur bir etkinlik düzenleyemiyorlar ki!
Varsa, yoksa, panel, film gösterimi, workshop…
Kaç kişi katılıyor bunlara? Hedef kitle kim?
Amaç heteroseksüelleri bilinçlendirmek değil mi?
AIDS ile ilgili, evlilik eşitliği ya da eşcinselliğin doğuştan olduğuna dair bir broşür bastırıp halka dağıtmayı bile düşünemiyor bunlar.
Ülkemizde sadece bir tane trans misafirhanesi var.
Hangi dernek yardım ediyor?
Sadece kendileri çalıp gene kendileri oynuyorlar.
Yazık…

 C.Ç: Üniversitelerde öğrenci kulüpleri her sene yüzlerce söyleşi, panel düzenler, basın açıklaması yapar, kitapçık basar, pikniğe gider. 20-30 LGBT’yi bir salona toplayıp konuşmak, konuşmak, konuşmak mıdır etkinlik? Halka inemedikten, heteroseksüelleri eğitemedikten, topluma onlardan farklı olmadığımızı anlatamadıktan, bunu üstüne basa basa işleyemedikten sonra hiçbir etkinliğin hedefine ulaştığını sanmıyorum. Sağlaması olarak basında bile yer almıyor. Yapılan projelerde asıl amaç her zaman “heteroseksüelleri eğitmek” olmalıdır. Yoksa istediğin kadar kitap çıkar, film çek, bu insanlara okutamıyor, izletemiyorsan arşivlerde yok olmaya mahkumdur. Bir sonraki kuşağa sadece bilgi ve eğitim kalır. Hoşgörü de böyle oluşur.

Ö.S: E.Z ve M.B gibi devletine,halkına,ülkesine ve aslında kendisine düşman olan bir teröristin,katil şakşakçılarının,zavallıların olduğu bir platformda olmak istemiyorum.beni sürekli tehdit eden,hakaret eden bu ibnelerden sıkıldım artık.böyle zavallılar için zamanımı harcamak ve sinirlerimi bozmak istemiyorum.kendi pisliklerinde boğulası ve kararmış yüreklerinin karasında hayatları kararasıcalar.lgbt derneklerinde bu tarz insanların çoğunlukta olduğu düşünüyorum.pkk yaltakçılarının olduğu,teroristlerin göt yalayıcılarının olduğu birçok dernek bize yarardan çok zarar verecektir.biri hayat kadını pazarlayan bir gavat,diğeri aç köpeğin teki başarısız bir ibne.bu vatana,bu ülkenin insanına özgürlük martavallarıyla ihanet eden herkese edecektir.mayasında kahpelik olan herkese kahpelik yapacaktır.uzak durun benden,çekin pis ellerinizi ve dillerinizi üzerimden.beni bu gruba ekleyen arkadaşım,kusura bakma nolur.bu pisliklerin olduğu bir platformda olmak istemiyorum.isimlerini görmek bile midemi bulandırıyor.o yüzden özür dileyerek bu gruptan ayrılıyorum.allah kolaylık versin hepinize

G.S: bu olaylar saldirilar bu arkadaşlara açimasizça tahsif edilemez herkez ćezasini eninde sonunda ćekeçek er yada geç adaletin olmadiği bir yerde bizim zamanimizda göt isterdi bir kiza böyle saldiri adamin sikini keserler ağzina koyarlar vay be ne hale gelmiş bu insanlar çanavarlaşmiş bu güćü bu tavizi nerden aliyorlar kizlar aldiği darbeyle yarayla kaliyor olmadi bunun çaresine bakilmali hemen sistimatik bir olay ankaraya meçlise yürüyüş bu vahşete dur demeli bir an önçe yoksa bizler başimizin çaresine bakiçaz yapanin yaninda kar birakmiçaz adalet yoksa kendimizi koruyçaz boş gezme yok nefsi müdahale bunun çezasini yattim zaten ikı kişi komalik bir arkadaşimla girdik hapse içeri haketttiler bize saldirdilar çezalarini buldular demek istediyim kendimizi koruyçaz korkmuyçaz ne yani hep böyle üzüçü olaylarimi seyretçez görçez koruyun kendinizi adalet nerde yok varda kişiye göre ayrçilik var sistemde koruçaz kemdimizi olaylardan uzak durçaz kaşinanida kaşiriz hak ediyorsa saygilarimla çanlarim.

D.A: Az biraz derneklerin bokunu yemeden durunyaa bu kadar igrenç insanlarla aynı ortamı paylaşmak zorunda kaldıgım için kendimden utanıyorum zira hiç bir dernegin kapısını çalmadan sadece kulaktan dolma safsatalarla bunları konuşan insanların akıl saglıgından süphe ediyorum.
.sadece gülüyorum hani AB projeleri diyorsunuzyaa Ab projelerinin şartlarını nasıl işledigini açında bir okuyun  T.K özellikle sen oku zira hiçbirşey bilmeden konuşan ona buna bok atan hadsizin tekisin

R.P: 2014 YILINI SONUNA GELİRKEN BENDE LGBTİ DERNEKLERİNE HATTA İNSİYATİF VE BAĞIMSIZLARADA ÇAĞRI YAPIYORUM. YILLIK GELİR VE GİDERLERİNİZİ BU SAYFADAN PAYLAŞIN…
Bu sayfayı kuran arkadaşlar facebookta sayfa acacağınıza elinizde varsa belge savcılığa yada olmayabilir belge yoksada gidip dernekler masasına şikayet edin. Açıkçası ben bir yandan insanların kendi derneklerinden hesap sormalarının iyi olduğunu düşünürken bir yandanda sordukları sorulara kendilerininde cevap veremedikleri için samimiyetsiz buluyorum…
Mesela diyorki neden bir dernekte beş yıl boyunca aynı kişi yer alıyor. Ona desen gelin siz dernek yönetici olun. Gelmez.. Avrupaları veya rahatlığı evini arabasını bırakmaz… Çünkü dava açılacak ona polis tehdit edecek. Biber gazı yiyecek..
Bu dernek aktivistleri bunu kendilerine iş olarak görmüşler başka kariyerleri yok, kardeşim insanlar senin gibi kariyerist olmayabilir kariyerizm peşindede koşmayabilir… ama tüm aktivistlerin okudukları üniversite veya meslekleri var sen merak etme.. Daha çok aktivislik kimlikleriyle ön plana çıktıkları için sen mesleklerini bilmezsin… veya benim statüm şu diye gözüne koymazlar..
Daha kaç yıl aktivist olacaksın diyorlar… Kardeşim sen gel çalış biz eve gideriz. Bu alanla mücadele etmemiz sizi sevindirmesi gerekirken neden ayakların altına sabun atıyorsunuz… Bu ülkede nefret ve ölümlerimiz olduğu sürece bu mücadele devam edecek…
Torbalarla para çalındığını düşünüyorsanız sizde gelin bu paraları birazda siz götürün. Ben bağlı olduğum örgüt dernek değil ve bir yıllık bir oluşum olan Hêvî lgbti şimdiye kadar proje yazmadık ve fon almadık. Çalışmalarımız projelendirmedik. Bizim bir yıllık tek gelirimiz BUt trans yarışmasından gelen ücretti. Biz gelir ve giderlerimizi en son 2 Kasım 2014 tarihinde genel çağrılı toplantımızda gelir ve giderlerimizi paylaştık.
2014 yılındaki toplam gelirimiz: 5.950 tl
Bu paranın sahte çıkan ücreti:100 tl
The mekanın kirası:1.250 tl
But trans yarışma masrafları: 1.350 tl
1 Eylül dünya barış günü için döviz yapıldı :20 tl
Maltepe cezaevindeki trans bir arkadaşa ayakabı yollandı:25tl
Elimzde kalan toplam para: 3.205 TL
Artık biz başlangıcı yaptık. Tekrarlayalım biz dernek değiliz. Fakat varsa elinizde varsa fott torbayla bara götürürken savcılğıda verebilirsiniz… Biz başaldık hadi bakalım diğer derneklerde yıllık gelir ve giderlerini yılın sonuna yaklaşmışken paylaşsın… ÇÜNKÜ BU SAYFANIN TEK SORMAK İSTEDİĞİ HESAP NEREYE GİDİYOR PARALAR… 2014 YILINI SONUNA GELİRKEN BENDE LGBTİ DERNEKLERİNE HATTA İNSİYATİF VE BAĞIMSIZLARADA ÇAĞRI YAPIYORUM. YILLIK GELİR VE GİDERLERİNİZİ BU SAYFADAN PAYLAŞIN…
Rosida Peace olarak bir yıldır türkiyedeki tüm dernekleri ve aktivistleri tanıyorum. Doğru dürüst evi olan aracı olan lüks yaşıyan kimseyide görmedim. Torbayla para çalan kimseyide görmedim. görsem açıkça söylerdim. Görürsemde söylerim. Valla ben bir aktivist olarak Bir yıldır anket yaparak geçimimi sağlıyordum yeni bir ay oldu düzgün bir işte işe başladım… Tanrıya çok şükür adıma hiçbir mal mülk kaydı yok. Ama şunu açıkça söyleyeyeim derneklerle işi olmayan sadece koli ciciclik yapan çarktan eve hayatı olanların evleride arabalarıda var… tabiki götlerinin amlarının teriyle almışlar… fakat siz böyle yaşarken kalkıp yıkık dökük bir mekanı olan derneklere para çalıyorlar demeniz aslında bu derneklerin kapısından girmediğiniz ve bu çalışma alanlarında kalmadığınız belli oluyor… SEVGİLER…. SAMİMİ VE DÜRÜST GÜNLERE……..

D.D: Biraz önce bir yazı vardı kaldırmışsınız , yazıda dernekleri aklamaya çalışan birinin yazısıydı. Arkadaş bireysel aktivistlere de sesleniyor
yahu bireysel aktivistler emperyalist fonlardanmı geçiniyor dernekler proje ve fonlardan para alıyorlar onlar açıklasın ne aldıklarını.

Ö.Ö: Yarin burada * ** nin * *  Dernegini kapatmak icin nasil bir oyun yaptigini belgesiyle aciklayacagim…Gercekler hicte dusundugunuz gibi degil!!!!

Ö.Ö: Ankara da * * de calisanlar kac yildir hangi projelere imza atmistir?

Ne kadar para alinmistir? Kimler ne kadar maas almaktadir?

Dernek oldugundan bu gune kimler bu dernegin yonetiminde yer almaktadir?

Kimler hangi projelerden kac lira maas almaktadir?

Belgeleri ile aciklansin?

Ö.Ö: Biliyorsunuz Ahmet Kaya islettigi barin bir proje olmadigini soylemisti ve iste bu barin bir PROJE oldugunu kendi soylemis bulunuyor. Barda hangi hapcilar bulunuyor oda sorgulanmali?

A.Ö: Bu nasıl bir grup yahu sizin başka derdiniz yokmu ?
Cansıkıntısından ne yapacağınızı mı şaşırdınız ?
Arkadaşlar madem lgbti dernek ve aktivistlerinden bu kadar şikayetçisiniz buyrun derneklere gidin ve siz aktivizmi yapın , niye bu kadar sorun yapıyorsunuz ki.
Madem AB fonları projeleri var milyon dolarlar alındığını düşünüyorsunuz buyrun gidin o paralar sizin cebinize girsin .
Zira bir dernekte aktivist olmak için oxford mezunu olmaya gerek yokki .
Sizden kimsede bir diploma yada 5 dil bilmeyi de talep etmiyor sadece lgbti aktivisti olmak için gönüllü olmak yeter. Buyrun dernekler sizi bekliyor. Eğer bu söylediklerinizde gerçekçiyseniz ilk işiniz derneklere gidip aktivist olmak olsun..

D.D: Dernek görünümlü şirketler aktivist rolü yapan tüccarların etkinlik ve eylemlerine katılan desek olanlar aynı suçu işlemiş saymaktayız. Eşcinsellerin transların acıları ve kanları üzerinden beslenen vampirlerdir bunlar para için bir birlerine de kazık atarlar örnekleri çoktur.

T.G: Herkese Merhaba!. Su andaki elestirdiğimiz baş aktivistlerin bir çoğu tabiki ayaklandı, kimileri bizden yana oldu. Kimileri ise yandaşçı olup kankalarını tuttular. Neyse.. Benim yine gozume batan bir olay var. Derneklerde disiplin yok. Bizi temsil eden bu derneklerin bize sormadan bizi temsil eden bu lgbti olsumlari kürt siyasisine çekmektedir. Bas aktivistlere ya da yandaslarina bakinca “PKK ve YPG” destekciligi ile derneklere de bulastirmaktalar. Evet herkesin siyasi dusuncesi farklidir. Ben kürt halkına, PKK’ya , YPG’ya asla kötü elestiri de bulunmam ve de aaa teroristtir bunlarda diyerek ifşa da etmem!.. Kemalist, komunist, liberal, apolitik gibi bir cok siyasi dusunceye sahip escinsel vatandaslarda vardir. Ama Dernekler ve dergilerin reklami HDP , Sırrı Süreyya , yok bu su reklam edip dernekleri iyice siyasilestirdiler. Tek taraflı dusunerek sivil dernekleri maglesef biz vatandaslara sormadan bir partiye baglatiyorlar. Siyasi *un olduğu bu ulkede zamaninda tarafsiz duruken escinsel dernekleri bu zamanlarda Biji Serok Apo sloganlarının yanında goruyorum. Bu dernekleri siyasi bir kimliğe suruklemek ( ozellikle son donemlerde hep hdp tarafciligi var, kapatilmasi icin ugrasiliyor hukumet tarafindan terorist destekcisi gerekcesiyle radikal haberde yayinlanmistir) , escinseller arasinda kutuplasmaya sebep olmaktadir!.. Bu partiyi yani HDP’yi cikarlari ugruna hukumet terore destek vs bahaneleriyle kapattirdiginda bu partiye en cok destek veren LGBTI derneklerininde bası yanacaktir. HDP yada baska partilerin escinsellere ozgurluk , yasal hak tanınmalı reklamlarini bizden cikar destegi beklemeden yapsinlar ve derneklerden oy toplama reklami yapmasinlar. Ve bu derneklerdeki bas aktivistlerin bu dernekleri sempatizan duyduklari siyasi orgutlere, partilere etiketlemesinler. Homofobik bir ulkede yarin bir gun yolda giden bir LGBTI bireyine sen vatan hainlerine destek ciktin size olum diyen fasist zihniyetin saldirisina da ugrayacaktir. Kemalistlerinde bu derneklerin siyasi ideolojiye kaymasi yuzunden bakis acilari degisecektir. Ben bir bireysel olarak kürt halkinin haklarinin yanindayimdir ve kürtleri aşaglayanların karsisinda da olmusumdur. Annemin kürt düşmanlığından dolayı bir kürt arkadasimin bana hediye ettigi kürt bayragi renklerini tasiyan puşimi yere atip bunu cope at dediginde ona bagirip onu yerden kendi elleriyle kaldirtip onu temizleyip katlayip dolabima koydurmasinida yapmisimdir. Benim siyasi ideolojim ne kemalizmdir, ne de komunizmdi, ne de milliyetci akimdir. Siz escinsel vatandaslar bunlari da gorup tepkinizi gosterebilirsiniz bu seviyesiz konusan aktivistlere!. Varos agiziyla iddialarimizi elestirmekteler!. Acitasyonlarina da dikkat edin!.. Yakinda toplasip bir resmi sikayet duyurusunda bulunalim!. Yalanciktan (sanki bir faydasini gordukte, mesgul etme yuruyusleridir) meclis binasi onune kahrolsun transfobizm yuruyusu yapilmak yerine arkada neler donuyor ve kendi derneklerimizin nasil bu kadar varos zihniyetin tehditvari, mafya ozentisi kilikli kisiilerin eline dustugune bakalim…

R.K: Hollanda hukumetinin ulusarasi lgbti olusumlarina sahip cikmaya calismasi ve musluman escinselleri korumaya ugrasmasi..

http://gazetesolfa sol.com/yazi/230/gokkusagi-sehirlerinin-kartopu-etkisi-hollandanin/

R.K: Hollanda konsolosunun destek verdiği projelerden biriymiş “Çark Mag”

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=lgbti-yasam-portali-carka-merhaba&haberid=7297

R.K: AB fonları ozellikle hollanda konsoloslugunun lgbti lere proje destekleri ve finansal desteklerinden bir kare

http://istanbul-tr.nlconsulate.org/services/insan-haklari-ve-matra-programi

Ö.Ö: Ankara da “LGBTİ DerneklerindLGBTi de calisanlar kac yildir hangi projelere imza atmistir?

Ne kadar para alinmistir? Kimler ne kadar maas almaktadir?

Dernek oldugundan bu gune kimler bu dernegin yonetiminde yer almaktadir?

Kimler hangi projelerden kac lira maas almaktadir?

Belgeleri ile aciklansin?

Ö.Ö: Turkiyede bulunan LGBTi derneklerinin bilmedigimiz her seyi ogrenecegiz artik. Hangi dernek ne kadar proje aliyor’kimler bu derneklerin asalagi’kimler gercek aktivist bunu ogrenecegiz.Kimler bu derneklerden emekli olacak. Kimler bu koltuklara yapismis. Tum gercekleri birlikte bulacagiz.

C.Ç: Soruyorum;
1. Türkiye’deki LGBTİ Derneklerin yönetiminde kaç kişi 5 seneden fazla yer almıştır?
2. Bu kişilerin başka bir kariyeri, iş alanı yok mudur?
3. Kaç sene daha aynı pozisyonda kalmayı düşünmektedirler?
4. Neden geleceğin yöneticileri yetişmemektedir?
5. Bu derneklerim mali bilançoları her sene açıklanmakta mıdır?
6. Mali tablolar bir mali müşavir tarafından denetlenmelidir. Bu derneklerin mali müşavirleri kimlerdir?
7. Dernek bütçesinden “Maaş” kalemi altında kaç kişiye ödeme yapılmaktadır?
8. Dolayısıyla bu kişilerin SGK gibi giderleri ödenmekte midir?
9. Bunların haricinde, yol, konaklama, yemek, cep telefonu gibi daha hangi giderleri ödenmektedir?
10. Kişisel giderlerin dernek toplam giderlerine yüzde olarak oranı nedir?
11. Kişisel giderlerin dernek üyelerin toplamına oranı nedir?
12. Her dernek üyesi otomatik olarak bu kadar harcama yapma hakkına sahip olmalıdır.
Dürüstlük, şeffaflık alnımızın akı olsun. Gururla taşıyalım. Sevgiyle kalın.

Ö.Ö: Hic sasirtici degil bu haber. Yillardir paralar cebe iniyor. Sadece Transx projesi icin alinan 150 bin euro nerede nasil kullanildi. Kimler bundan faydalandi aciklanmali.

T.G: Biz bir aktivist olarak degil lgbti vatandasi olarak hakkimizi ariyoruz.

Dernekler tarafci , curuk , ve somurucu bir yolla ilerliyor. Biz vatandas olarak sikayetciyiz. Eski ya da yeni aktivistlerin arasindaki gecen kisisel sorunlardan cok biz escinsel vatandaslarin gercek sorunlariyla ugrasmayan bu derneklerin bizim cektigimiz homofobik ve transfobik olaylari bahane olarak kamoyuna yayarak AB’den yardim fonlari, ve ismini vermek istemeyen homofobik olmayan is adamlarinin yardimlari , benimde gozlerimle sahit oldugum her ay dernege 500 tlden az bagis yapmayan durumu iyi translari bilirim. Ama hala dernekler aç, surunuyor, kiramizi odeyemiyoruz gibi isyanlarla cebe gizlice indirilen paralarin hesabini sormak biz escinsel vatandaslarin en dogal hakkidir ( zaten yardim eden kisiler bu iddia ve sikayet yorumlarimizda kendilerini gostermekteler). Escinsel dernekleri AB uyum politikasi sayesinde ayaktadir ve kesinlikle yardim almaktadir. Surekli hollandadan gelen yabancilari goruyordum dernekler icinde ziyaretlerine gittigimde, onur yuruyusu gibi organizasyonlarda bile hepiniz dernekleri gozlemleyen yabancilari gormussunuzdur. Kontrol icin geliyorlar. Hollanda her ay en az 5 milyon euro yu hollanda disindaki escinsel derneklerine bagis yapar, Turkiye’de bunun icinde neden mi? Yil 2007 lerde sokaklarda yasarken taksimde, bir lgbti bireyin bana seslenip derneklerden neden yardim istemiyorsun, onlara siginsana demisti. Bende iyi fikir dedim ve gittim. Sicak bir kahve ile karsilandim ve acik kumral bir lubunya karsilamisti orta boylu, aktivistti. Ve durumumu anlattim. Ve bana fon verdi ve kendi agzi ile hollandadan yardim geliyor her ay duzenli olarak onlara dilekce gonderiyoruz vs vs. dedi. Yardim fonunu doldurmami istedi ve hollanda konsolosluguna iletiliyor bunlar dedi ve kagidi doldurdum, imzami attim. Arayacagiz dedi ve bir kis donemini soguk sokaklarda gecirdim. Dilencilerin ve tinercilerin arasinda yasadigimi biliyorum terkedilmis yikik dokuk evlerin icinde. O donemde nokia 3210’um vardi hic unutmam onu sakliyordum beni ararlar diye. Aramadilar. Hic hemde. Gittigimde umursamadilar. Ve daha sonra hak yemekten korkan aktivistlerin istifa ettiklerini gordum. Taksimde her ortamin icindesin sonucta. Ve istifa edenlerin hepsi gonullu olma karari aldi ve *nin ne pislikler cevirdigini anlattilar. Ve biraz icine girdigimde inceledigimde , hak yemeye alismis aktivistlerin bazilari kisa surede mal sahibi olmalari, maasa baglanmalarini duydum ve gordum.. Kimileri ise hala onlarin yaninda calisan yeni yetme aktivistlerdi. Aktivistler arasinda surekli temelinde para kavgadi vardi bu hep sicradi biz vatandaslarin kulaklarina kadar geldi. Biz vatandaslar bu derneklerin hic bir zaman faydasini gormedik ve hic bir escinsel vatandasta gormedi, ve benim gibi dusunmeye basladilar olaylari kavrayip. Ama aktivistlere yalakalik yapan escinsel vatandaslarda olacaktir cunku onlar bas aktivistlerin yalayicisi ve kankasi olma durumundadir. Herkesin yapabilecegi bir kac bireysel iyilige karsi onlarin yaninda olacaktir. İste beni evine aldi soyle yapti vs. Benim burada anlattigim da bu. Gozlerimizin acilmasi ve derneklerin bizden habersiz ne isler cevirmesidir. Ve bundan sonrada tum faturalarin, yardimlarin, ab destek fonlarinin hepsinin tum dernekler tarafindan kamoyuna acik bir sekilde ab ve bu aktivistlerin ortak imzalariyla yayinlanmalidir. Bir dernek cikar biz yapmadik kirayi zor odedik der, biz degiliz felan filan. Ben de diyorum ki butun escinsel dernekler , bizi temsil eder ve iclerinden baska bir escinsel dernek pislik yapiyorsa bundan tum dernekler sorumludur. Hepinizin herseyi kamoyuna acip tum belgeleri yayinlamaniz ve vatandaslarin takibi altinda yapmanizdir herseyi. Bunlar aktivist olduklari halde birbirlerini suclarken biz vatandaslar bir seyi anliyoruz gercekten bir pisligin var olusunu..

R.P: 2014 YILINI SONUNA GELİRKEN BENDE LGBTİ DERNEKLERİNE HATTA İNSİYATİF VE OLUŞUMLARADA ÇAĞRI YAPIYORUM. YILLIK GELİR VE GİDERLERİNİZİ BU SAYFADAN PAYLAŞIN…

Bu sayfayı kuran arkadaşlar facebookta sayfa acacağınıza elinizde varsa belge savcılığa yada olmayabilir belge yoksada gidip dernekler masasına şikayet edin. Açıkçası ben bir yandan insanların kendi derneklerinden hesap sormalarının iyi olduğunu düşünürken bir yandanda sordukları sorulara kendilerininde cevap veremedikleri için samimiyetsiz buluyorum…
Mesela diyorki neden bir dernekte beş yıl boyunca aynı kişi yer alıyor. Ona desen gelin siz dernek yönetici olun. Gelmez.. Avrupaları veya rahatlığı evini arabasını bırakmaz… Çünkü dava açılacak ona polis tehdit edecek. Biber gazı yiyecek.

Bu dernek aktivistleri bunu kendilerine iş olarak görmüşler başka kariyerleri yok, kardeşim insanlar senin gibi kariyerist olmayabilir kariyerizm peşindede koşmayabilir… ama tüm aktivistlerin okudukları üniversite veya meslekleri var sen merak etme.. Daha çok aktivislik kimlikleriyle ön plana çıktıkları için sen mesleklerini bilmezsin… veya benim statüm şu diye gözüne koymazlar.

Daha kaç yıl aktivist olacaksın diyorlar… Kardeşim sen gel çalış biz eve gideriz. Bu alanla mücadele etmemiz sizi sevindirmesi gerekirken neden ayakların altına sabun atıyorsunuz… Bu ülkede nefret ve ölümlerimiz olduğu sürece bu mücadele devam edecek…

Torbalarla para çalındığını düşünüyorsanız sizde gelin bu paraları birazda siz götürün. Ben bağlı olduğum örgüt dernek değil ve bir yıllık bir oluşum olan H* lgbti şimdiye kadar proje yazmadık ve fon almadık. Çalışmalarımız projelendirmedik. Bizim bir yıllık tek gelirimiz BUt trans yarışmasından gelen ücretti. Biz gelir ve giderlerimizi en son 2 Kasım 2014 tarihinde genel çağrılı toplantımızda gelir ve giderlerimizi paylaştık.

2014 yılındaki toplam gelirimiz: 5.950 tl
Bu paranın sahte çıkan ücreti:100 tl
The mekanın kirası:1.250 tl
But trans yarışma masrafları: 1.350 tl
1 Eylül dünya barış günü için döviz yapıldı :20 tl
Maltepe cezaevindeki trans bir arkadaşa ayakabı yollandı:25tl
Elimzde kalan toplam para: 3.205 TL

Artık biz başlangıcı yaptık. Tekrarlayalım biz dernek değiliz. Fakat varsa elinizde varsa fott torbayla bara götürürken savcılğıda verebilirsiniz… Biz başaldık hadi bakalım diğer derneklerde yıllık gelir ve giderlerini yılın sonuna yaklaşmışken paylaşsın… ÇÜNKÜ BU SAYFANIN TEK SORMAK İSTEDİĞİ HESAP NEREYE GİDİYOR PARALAR… 2014 YILINI SONUNA GELİRKEN BENDE LGBTİ DERNEKLERİNE HATTA İNSİYATİF VE BAĞIMSIZLARADA ÇAĞRI YAPIYORUM. YILLIK GELİR VE GİDERLERİNİZİ BU SAYFADAN PAYLAŞIN…

R.P: R.P  olarak bir yıldır türkiyedeki tüm dernekleri ve aktivistleri tanıyorum. Doğru dürüst evi olan aracı olan lüks yaşıyan kimseyide görmedim. Torbayla para çalan ki,mseyide görmedim. görsem açıkça söylerdim. Görürsemde söylerim. Valla ben bir aktivist olarak yırtık donumla dolaşıyoum. Bir yıldır anket yaparak geçimimi sağlıyordum yeni bir ay oldu. düzgün bir işte işe başladım… Tanrıya çok şükür adıma hiçbir mal mülk kaydı yok. Ama şunu açıkça söyleyeyeim derneklerle işi olmayan sadece koli ciciclik yapan çarktan eve hayatı olanların evleride arabalarıda var… tabiki götlerinin amlarının teriyle almışlar… fakat siz böyle yaşarken kalkıp yıkık dökük bir mekanı olan derneklere para çalıyorlar demeniz aslında bu derneklerin kapısından girmediğiniz ve bu çalışma alanlarında kalmadığınız belli oluyor…
SEVGİLER…. SAMİMİ VE DÜRÜST GÜNLERE……..

Ö.Ö: 2013 Onur Yuruyusu nun hesabinin verilememis olmasi da cok ilginc degil mi. hatta bu nedenle dernekten uzaklastirilanlarda va!…

M.K: LGBT derneklerine ve aktivistlere topyekün cephe almak ve kategorik olarak karşı olmamak gerektiğini düşünmekle birlikte, yeri geldiğinde çok sert eleştirileri olan biri olarak bu sayfayı – en azından fikir olarak – hararetle desteklediğimi bildirmek isterim. O yüzden kişisel sayfamın yanı sıra yaklaşık 5 bine yakın takipçisi olan bilimum Facebook portal sayfalarımda da grubunuzun tanıtımını yaparak paylaştım. Umarım kurumsal bir sayfa olur ve kişisel kavgaların, kan davalarının hesabının sorulduğu bir platform olmaz. LGBT derneklerinin kendilerine çeki düzen vermelerine biraz da olsa katkısı olursa ne mutlu size arkadaşlar.

M.K: Turkiyede bulunan LGBTi derneklerinin bilmedigimiz her seyi ogrenecegiz artik. Hangi dernek ne kadar proje aliyor’kimler bu derneklerin asalagi’kimler gercek aktivist bunu ogrenecegiz. Kimler bu derneklerden emekli olacak. Kimler bu koltuklara yapismis. Tum gercekleri birlikte bulacagiz.

Y.T: Biz diyoruz ki AB’den gelen proje paraylariyla lüx yasayip emekli olup yasiyorlar , yandaslari cikiyor biz hic birseydrn proje almiyoruz diyorlar! Ve aklanmak içinde Öykü Özen şudur budur.. Arkadaşlar Ö.Ö ile aranizdaki mişisel sorunlarınızı bahane etmeyin!. Bize bunlarla gelip kişisel tartişmalara sokmayın.. Bize tüm AB ‘den gelen projeleri ve paralarını yayınlayın.

Kendi ağizlariyla söylüyorlar, simdi de AB projesi nedir diyorlar..

Y.T: Arkadaşlar benim fikrim şu, LGBT aktivistlerinin maaş alması sorun değil değil, aldıkları maaşla sahibinin sesi olup olmamaları; beyinlerini kişiliklerini satıp satmamaları. Benim gözlemim tam tersi yönde. Yoksa yasal yollarla ve proje paralarını iç etmemek kaydı ile alsınlar, hatta bir LGBT birey para kazanıyorsa da ayrıca sevinirim.

Buradan açık çağrı yapıyorum. Bu işin tek bir çözümü var. LGBT derneklerinin aldıkları paraların miktarını, nereden ve ne için aldıklarını; nereye, ne kadar harcadıklarını kuruşu, kuruşuna websitelerinden yayınlamaları. Bunu yapmayan dernekler bu suçlamalara razı gelmek durumundadırlar. Suçlamalara karşı-suçlamalarla cevap vermek suçun itirafı gibi geliyor bana. Tartışmalarda da biraz da seviye olsun lütfen. LGBT dayanışması birbirlerine böylesine nefret kusan insanlara kaldıysa yandık.

C.Ç: Türkiye’deki LGBT Hareketin gerçek yüzünü görmeniz açısından bu terbiyesiz videoyu yayınlamak durumunda kaldım. Şimdiden özür dilerim. “Video”

C.Ç: Neye göre, kime göre dernek? A.A kalemiyle…
“Türkiye’deki LGBT Dernekleri AB’den yüksek miktarlarda FON yani maddi yardımlar alırlar. Bu rakamlar küçük rakamlar değiller elbette ki. Benim gördüğüm ise bir LGBTİ birey nefret cinayetine kurban gittiğinde dernekler sadece kınama mesajı, bir kaç haber ve canlı yayın katılımları yapıyor ve bunun ilerisine gitmiyor.”

D.D: Ortaya atılan iddialara ilişkin, adı geçen derneklerden ciddi bir yanıt beklerken, adeta nanik yaparcasına içki sofralarından bazı insanlara hakaret edilmesi gerçekten çok manidar. Yaşananlara dışarıdan objektif bir gözle bakmaya çalışan biri olarak söylüyorum; şu saatten sonra Türkiye’de yaşayan LGBT bireylerin kurumsal düzeyde temsilcisi yoktur. Kendilerini temsilci gibi gösterenler de legal değildir. Nokta.

İddia ve tartışmaların yer aldığı Facebook grubu:

https://www.facebook.com/groups/lgbti.derneklerindekigerceklerortyacikmali/

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu