Eda & Elif ile Röportaj

LGBTİ çiftler ile gerçekleştireceğimiz röportajlarda ilk konuklarımız Adana’dan Eda & Elif çifti…

İşte Eda & Elif ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eda: Ben Eda, Lise mezunuyum hem de şaşırabilirler İmam Hatip mezunuyum ve bütün dini inançlarım yerinde. Yazarlık ile uğraşıyorum,bir sitede romanlarımı yayınlıyorum. Arada beste yapıyorum ve müzik dinlemeye bayılırım. 19 yaşıma yeni girdim.  Adana doğumluyum 🙂

Elif: Ben Elif, 19 yaşıma girmeme çok az kaldı ay olarak bekliyorum. Eda ile aynı okulda okuduk. Şimdi ise aynı dershaneye gidiyoruz. Ben de Adana doğumluyum. Spor dalında uğraş veriyorum 🙂

Cinsel yöneliminizi ne zaman fark ettiniz?

Eda: Cinsel yönelimimizi lise birde iken farkettik. İlk olarak Elif açıldı ve ben ne kadar geride olsam da,kendimdeki duygulara karşı gelemedim. Kısa sürede içimdeki duygular dışarıya vurdu. Elif ile lise birde başladık. Her şeyi beraber öğrendik,beraber paylaştık. Beş yıldır beraberiz 🙂

Elif: Eda’ya uzun zaman aşıktım ve sonunda kendimi açıklama gereği duydum ve onun da bana karşı duyguları olduğunu ögrenince aşırı mutlu oldum,çok şanslı hissettim.

Nasıl tanıştınız?

Elif: Ben Eda’ya aşıktım onu uzun süre izledim erkek arkadaşları oldu ama sonunda bana döneceğini biliyordum ve öyle de oldu. O da bana karşı hep bir şeyler hissediyordu. Lise birde okulun ilk günü birbirimizi görsek de, konuşmamıştık. Aynı sınıfa düşmüştük hatta. Aynı sınıfta olmamıza rağmen pek konuşmuyorduk. Eda sınıf başkanıydı. Arada ona bakıyordum . Bir kaç hafta sonra Eda sırada iken benimle konuştu,yazdığı kitaplardan bahsetti ve benimle aynı düşüncelerde olduğunu anladım. O konuşmayı başlatınca sevindim. Sonra beraber oturduk aynı sırada. Her şey birden gelişti.

Aileniz cinsel yöneliminizi biliyor mu?, anlatmayı düşünüyor musunuz?

Eda: Ailemiz bilmiyor ama tahmin ediyorlar . Fakat bir kaç haftadır fazlasıyla zorluklar çekiyoruz. Ailem buna çok karşı ve baya zorluklar çekeceğimiz belli.

Elif: Annem erkeksi tavırlarımı ve erkeklerden hoşlanmadığımı biliyor fakat benim ailem de karşı. İkimizin ailesi de fazla muhafazakar. Söylemeyi düşünüyoruz ama sonuç baya zor olacak.

Homofobik bir saldırı ve/ya söylemle karşılaştığınız oldu mu?, genelde ne tür ayrımcılıklara maruz kalıyorsunuz?

Eda: Homofobik saldırıya maruz kaldık,tiksininen oldu veya dinci kesim azarladı sürekli ayetlerden örnekler verdiler. Çok fazla göstermesek de,fark eden homofobikler uzaklaştı fakat biz onları zaten takmıyoruz. Çünkü ne kadar nefret eden olsa da,bir o kadar da seven kesim ve destekleyenler var.

Elif: Baş örtümden dolayı hakaretlere maruz kalıyorum. Fakat ben de takmıyorum artık. Onlar kendi kendilerine konuşmaya devam etsinler. Dinci kesim üstüme geliyor. Fakat biz ikimiz bunları aşabiliyoruz bir şekilde.

Teşekkürler..

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Ah ah keşke bende benim gibi biri ile tanışabilsem kos koca okulda nasıl tek olabiliyorum anlayamıyorum

 2. sinem asla tek değilsin. genelde eşcinsel bireyler kendilerini gizliyor ve anlamak gerçekten güç.

 3. Dershanedeki sıra arkadaşım olan kıza çıkma teklif etmeyi o kadar istiyorum ki, ama teklifi reddedip beni kendinden uzaklaştırmasından korkuyorum. Ki işin gerçeği kendisi bir homofobik değil ve ilgi alanlarımız o kadar benzer ki, ben hayatımda benimle aynı ilgi alanlarına sahip biriyle hiç tanışmadım.
  Her nekadar homofobik olmasada en büyük çekincem birazda insanlar. Öylesine berbat bir dünyada yaşıyorum ki hemcinsime ondan hoşlandığımı söylemeye korkuyorum.
  Umarım birgün ona kendimden emin olduğum vakit açılabilirim.
  En büyük korkularımdan biriside, ya geç kalırsam?

 4. herkese selamlar. ilk kez internet üzerinden bir şeyler yazacağım ve bunu anlayabilecek insanların okuyacak olması çok güzel. eda ve elif çiftinin cesaretini gerçekten çok takdir ettim. mutlulukları daim olsun.
  32 yaşında bir kadınım ve muhafazakar bir ailem var. sadece kendimi kabul etmem bile 12 yılımı aldı.
  sıra arkadaşından bahseden Elif için bir şeyler söylemeden geçmek istemedim.
  kızlar arasında geçiş soft olabiliyor. yani bir kız hetero iken senle sevgili olabilecek kadar uyum gösterebiliyorlar. ama her insan gibi onların kendileri keşfetme dönemlerinde bir durak olabiliyorsun. o yüzden sıra arkadaşınla konuşmaya karar verirsen net olmanı öneririm. kaybetmekten korkma. hayallerde yaşamaktansa iyi ya da kötü gerçekler her zaman daha güçlü olmanı sağlayacaktır.

 5. Ben de hoşlandığım kıza açılmayı çok ama çok istiyorum. Hatta ortak bir arkadaşımızla konuşurken ona da söyledim ve bana ona açılmamı bir şey kaybetmeyeceğimi söyledi. Gerçekten ona aşığım ama ondan hayır cevabı almaktan, reddedilmekten veya çok daha kötüsü benimle dalga geçmesinden ölesiye korkuyorum. Bildiğim kadarıyla homofobik değil. Hele ki benimle dalga geçebilecek biri de değil ama kızlardan hoşlanmadığından %99 eminim.

 6. Ben de ilk defa internet üzerinden bir şeyler paylaşacağım.Beni benim dilimden anlayacak insanların olması çok güzel.Kendimi bildim bileli farkındayım diğer kız arkadaşlarımdan farklıydım.İlkokul zamanında bile en sevdiğim bayan öğretmenime, en yakın kız arkadaşlarıma ilgi duyardim hatırlıyorum.Hep basariliydim hep erkeksiydi tavirlarim.Lise ve üniversite derken üniversitede duvara tosladim.Hiçbir zaman etraftaki sahte gülen yüzlerden olmadım.Zamane genci vs.Uçuk kaçık bi karakterim yok.Hep disaridan biz gibi insanlar böyle algılanıyor genel olarak.Öyle etraftakiler gibi de bi kız olsun hayatımda zamanı doldurayim diye düşünmedim. Sadece hep sevdim ama tabiki de platonikti hepsi.Şimdi bile ilkokuldan hala görüştüğüm arkadaşıma ilgi duyuyorum ama o bilmiyor çünkü benim gibi değil. 25 yaşındayım ve beş yildan uzun süredir kadın bedenine hapsolmuş biriyim.En yakın lise arkadaşıma açtım durumu ondan başka kimse bilmiyor ve bana destek oldu.Hayatimda beni anlayan biri olsun istiyorum ve beni anlayabilecek bir kadına sığınmak istiyorum.Ama güvenemiyorum bayağı sitelere oralarla bi ilgim yok zaten.Hem kendi dusuncelerimi dile getirip ucube olmadigimizi hem de belki iyi yureklı birini tanırım diye amaçsızca içimden geldiği gibi oldum arkadaşlar.Selamlar hepinize…

  1. Bende Adanada yaşıyorum biseksüelim 15 yaşındayım ve gerçekten burdaki insanlar biraz daha farklı çok gerici bi sisteme sahipler homofobik çok fazla insan var ve baş etmek gerçekten zor ama HERYERDEYİZ! PES ETMEK YOK!!!

   1. Lütfen bana ulaşır mısın seninle tanışmak çok isterim yani bende adanadayım 15 yaşındayım 16ya gireceğim ama çevremdeki hiçkimse beni eşcinsel olduğum için sevmiyor bana ulaş lütfen belki bana bir mail atabilirsin buraya mail adresimi bırakıyorum : [email protected]

 7. Yazmadan önce çok düşündüm ve yazmaya karar verdim biseksüelim ve 18 yaşındayım benim de muhafazakar bi ailem var ve kendim gibi insanlarla tanışıp bi yerlerde benim gibi birilerinin olduğunu yalnız olmadığımı bilmek bana güç veriyor. Konuşmak isterseniz yazabilirsiniz her zaman her konu hakkında mutlu olurum.

  1. Ben de son yorumlara bakayım dedim ve bu yorumunuz bana çok içten geldi.Ben de düşündüm cevap yazmak için arada kaldım, tekrar yazmaya cesaretlendim. Konusmak isterseniz demissiniz, çevremde beni anlayabilecek kimse yok ve konuşmaya ihtiyacım var hiç olmadığı kadar.Kimseye de güvenemiyorum yanlış anlamayın öyle etrafta gecici ilişki için birini arayan insan değilim. Siz de benimle konuşmak isterseniz mutlu olurum.Çünkü birbirimizi tanımıyoruz bile ama bana guveneceginizin garantisini verebilirim size.Yıllardır bir kiza asigim düşünün, sessiz bir şekilde sadece.Ona açılamam çünkü biliyorum onu kaybederim.Ama yavaş yavaş uzaklaşıyorum ondan mecburum…

 8. bende kapalı bir kızım bu yüzden hislerimi kendimden bile gizler olmuştum ama Eda ve Elif çiftini görünce yalnız olmadığımı bunun utanılacak ve ya korkulacak bir şey olmadığını daha çok anladım şimdi bu cümleleri beni anlayabilecek kişilere yqzmak o kadar mutluluk verici bir şey ki hepinizi çok seviyorum 🙂

 9. Bu kadar kendi hemcinsine açılmak isteyen kız yorum yazmış.Benim onlara bir sorum olacaktı.Acaba bir erkek sizi severse yanıtınız ne olur?Ya da bir lezbiyen bir erkekle ilişkide ola bilirmi?

  1. Lezbiyen, sadece kadınlara ilgi duyan kişilere deniyor, iki cinsiyete de ilgi duyuyorsan bu biseksüelliğe girer. Tabii lezbiyen olup sadece bir kez erkeğe ilgi duymak (veya tam tersi gey olup sadece bir kez kadına ilgi duymak) gibi nadir durumlar da biseksüelliğe giriyor diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir

 10. Merhaba evet bulmuşsunuz birbirinizi çok güzel fakat bu kadar rahat takılmayın ve mesleğinizi elinize alıp kendi hayatınızı kurmadan kimseye açıklamayın

 11. Mesajlarinizi hepsini omudum icten bi tebessum ettim. Bende Transerkek olarak Allahın unuttuğu bi yerdeyim, anlayissiz insanlar her yerde bana dua edin

 12. Cidden bu durum çok zor. Size cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. Kendim gibi birini bulmam çok zor.
  Ben Biseksüel ve Panseksüel bir erkeğim. Transeksüelde olabilirim ama bu konunun çok üstüne gitmedim.
  Aileme bunu fark ettirmemeye çalışıyorum.Ve korkuyorum çünkü ailem bunu hoş karşılamayacağına eminim. Ve şunun içinde korkuyorum babam yaşadığım şehirde ünlü bir isim. Ve futbolculukla uğraştığı için herkes benden bir şeyler bekliyor.
  Ben futbolu sevmem. Ve bunun üstüne eğer bu durum ortaya çıkarsa babam için büyük rezillik olacak.
  Her neyse. Cidden kolay bir durum değil.

 13. benim şu an aşık olduğum kişi de sınıf başkanı, onun da erkekler ile ilişkileri oluyor ve çok fazla konuşmuyoruz. umarım yakında sohbet başlar ve eda-elif gibi oluruz:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu