Eylül Cansın’ın Anısına

Türk toplumunun ahlak yapısına uymadığına karar verildiği için, toplumsal baskı altında ezilmiş, çalıştırılmamış, yaşatılmamış, insan yerine konmamış ve gencecik yaşında intihar etmeye itilmiş bir vatandaşımız. Türk toplumunun ahlak anlayışına ters olduğu için kimse arkasından üzülmez, kimse geride kalan nice aynı durumda ki genç için çaba sarf etmez. destek olmadığı gibi destek olan LGBTİ gibi kurumları da topa tutar bu halk, trans der yolda bıçaklar, lezbiyen der zorla erkeğe nikahlar ve altına yatırır, biseksüel der ırzına geçip mahallece sarkıntılık yapar, ibne der evlenmesine karışır, iş vermez, aş vermez, ev kiralamaz, kaldırımdan yola iter, üstüne araba sürer, ırzına geçer, tecavüz eder, aşağılar…………. daha saatlerce yazabiliriz örnekleri değil mi? Nedeni ise bu insanların Türk toplumunun ahlak yapısına uymamaları, Türk halkı bu konuda yaptıklarında sonuna kadar haklı mıdır?
Türk ahlak anlayışı:
Küçücük kızları babaları vasıtasıyla satmayı uygun görür,
Çocuk yaştaki kızları erkek yatağına atıp, düğün demeyi uygun görür,
Kendi akrabasına, gelinine, kızına ve oğluna cinsel saldırıyı uygun görür,
Hırsızlığı, tembelliği, sapkınlığı uygun görür.
Töre diye, adet diye adam öldürmeyi uygun görür.
Adalate, kanunlara saygısızlığı ve uymamazlığı uygun görür,
Her türlü dolandırıcılığı, yalancılığı, namussuzluğu (dillendirmemek koşuluyla) uygun görür.
Tecavüzü, tacizi hak görür, yapanı ödüllendirir………. (bu örneklerde belki saymakla bitmez. ama uygun görmediği şeyler den biri de doğuştan gelen biyolojik etmenlere dayalı cinsel kimliktir ve insana saygıdır. Türk ahlak anlayışı bunu affetmez.

Meseleye Eylül Cansın(Mehtap Zengin) gibi Trans olanlara karşı durmak olarak bakmamak gerek, meselenin özü Türk halkının ahlak anlayışının konuları dillendirmemek üzerine olmasıyla ele alalım, o zaman daha aydınlatıcı olur. Uzun uzun yazmaya gerek yok, ki açıp bakabilir merak edenler. Türkiye erkek erkeğe ahlaksızlığın en çok olduğu ülkelerdendir, milli inancımız islam’ın coğrafyası en sık görüldüğü yerdir (eşcinsellik değil, uygunsuz ilişki yani ensest, zorlama, istismar vb), her türlü ahlaksızlığı ve vicdansızlığın en kolay hazmedildiği yerlerdir bu coğrafyalar. Ama yüzyıllardır hazmedemediğimiz tek şey bunları kendimize yakıştıramamak, yapmayı yakıştırırken başkasının dillendirmesini yakıştıramamak. Bu yüzden Mehtap gibi insanlara yer yoktur. Mehtap dediğin çaresiz 22 yaşında birisi sadece, genç olmak, güçlü olmakla falan alakası yok bunun. Bu milletin ataları bile saraylarda saklandılar, mahalle aralarında evlerde saklandılar, camilerde okullarda saklandılar. 7 cihan’a hükmetmiş padişahları bile gizli gizli yaşadılar erkek erkeğe ilişkilerini ve yıllar sonra bile torunları atamız ibne olamaz diye çıkıştı.

Mesele mehtap değil elbette, Mehtap’ın kendini gizlememesi, rol yapmaması, yalan söylememesi, asıl mesele bu insanların Türk toplumuna gerçek yüzünü göstermesi.

Ne yapmış Mehtap hem intihar etmiş hem de video ya çekip duyurmuş, konu komşu öğrenmiş onu, insanlar duymuş, kendini anlatmış mehtap, konuyu dillendirmiş. Olmamış tabi ki de Türk ahlak anlayışına ters. O yüzden bir kısmımız üzülürken bir kısmımızda küfretsin. İki üç güne hayıflanırız ve eski hayatımıza döneriz.
Başkasının fikirlerine, yaşam biçimine saygısı olmayan, aklı kıt şerefsizlerin intihara sürüklediği toplumumuzun bir bireyi.

kendi yaşam biçimlerini dayatmak için elinden geleni yapan, kendi gerçekliğinden ve neyi savunduğundan bihaber olan cahil it sürüsü bu intiharı yine görmezden gelecek.
Gerçekten çok üzücü. “o eve çişini kakasını yapmaz” derken boğazım düğümlendi. Belki de yarı sarhoş kafa ile betimlemek istediği şey; “o benim gibi değil, evden atılmayı hak etmiyor” demekti. Ne acı.
Ve “neden şunu yapmadın” “neden bunu yapmadın” demenin bir anlamı yok. Yapabileceği seks işçiliğinden başka hiçbir şeyin kalmadığı aşikar. Hatta o kadar aleni ki; seks işçiliği dışındaki bir olasılık aklına dahi gelmiyor. Anladığım kadarıyla “beni çalıştırmadılar” demesinin ilk anladığımızdan farklı ve çok daha vahim bir anlamı var;

Yani seks işçiliği gibi bir insanlığın yüz karası meslek bile yaptırılmamış kendisine.(seks işçilerinden bahsetmiyorum, insanların bunu yapmak zorunda kalmasından bahsediyorum burada)

Düşünün şimdi; transları sokaklara iten ve seks işçiliği yapmaya mecbur eden bu garabet devlet ve toplumun yanı sıra mekan kapmak için mafyalaşan üstelik kendi oluşturdukları oluşumlar var. Bu oluşum veya bu yaşama savaşı (adına ne derseniz deyin) döverek sokak ortasında çırılçıplak bırakacak kadar vahşileşmiş.
Şimdi ben bu insanlardan nefret eden hatta yok edilmelerini savunan arkadaşlara sormak istiyorum; Allah, bu insanları neyle sınıyor böyle, nasıl bir imtihan bu?
Orospudur, ahlaksızdır, köpek kadar değeri yoktur, cehennemliktir, münafıktır, ibnedir, totoştur, g.tverendir, karı kılıklıdır, değersizdir, sapkındır, hastadır, toptur, fahişedir…

Evet ölmeden önce bunların hepsiydi, bunların hepsi üzerine yapışmıştı ve çok ahlaklı bir toplum yapmıştı bunu, o toplum öyle ahlaklı ki gözünden tanır adamı ve basar damgayı işte öyle güzel Müslümandır.
Öyle Müslümandır ki asla dinlemez karşısındakini, o öyle diyorsa öyledir kime saygı duyup duymayacağını iyi bilir, herkes insan değildir çünkü ve Müslümanlar sadece insana saygı duyarlar.
ve Mehtap sen ne kadar temiz kalpli bir insan olsan da cehenneme gideceksin çünkü senin görünüşün kalbinden daha önemli kızım.
Ve “normal” bir işte çalışamadığı için fuhuş yapmak zorunda kalan ve bu hayatı hazmedemeyip yitip giden, öyle ya da böyle harcanan gencecik insanlardan yalnızca biri.

Keşke dünya da senin yüzün kadar güzel olsaydı. keşke dünya senin sesinin titreyişi kadar naif olsaydı. Sana değil, hepimize yazık. Toprağın en güzel çiçeklere yaşam olsun.
Arkadaşının karısıyla yatıp bunu arkadaşının karısının orospu olduğu için hak ettiğine bağlayan bu şekilde namussuzluğunu perdeleyip sabah akşam namus, şeref naraları atan bir toplumda, ortak arkadaşlarının bir diğer ortak arkadaşlarının karısıyla yattığını bilip bunu hak eden kadın s.kilir diyerek açıklayıp bu namussuzluklarını örtüp sabah akşam namus, şeref nutukları aran bir toplumda, daha çocuk yaştaki kızlarla evlenecek kadar namussuz insanlarla dolu bir toplumda, milletin karısına kızına ağzından salyalar akarak sarkan şerefsizlerle dolu bir toplumda canına kıymış insan.

İsmini hatırlamadığım bir ilahiyat hocası vardı kadınların çalışmaması gerektiğini savunuyordu daha sonra kızının bir şirkette üst düzey yöneticiliği ortaya çıktı. Aslında bu toplumumuzun genel resmi. Hiç kimse aslında kendisi değil. Kurnazlık bu toplumda var olmak için geliştirilen bir sonuç. çoğu insan kendisini saklayıp, muhafazakar değerlerin bayraktarlığını yaparak kapalı kapılar ardında aslında kendisi olup kendini yaşayabiliyor.

İntihar eden bu insan kendisi olduğu için cezalandırılmış. Bu toplum kendisi olabilen insanları sevmez, bununla yüzleşirse, aslında kendisiyle, kim olduğuyla yüzleşmek zorunda kalır o yüzden yok etmek ister.
Ve maalesef “it iti ısırıyor”. Seks işçiliği yapan trans kadınlar arasında çok bariz bir şiddet söz konusu. Seks işçiliği yapan bazı translar arasında mafyalaşma var. Belli bölgelerde belli translar çalışıyor ve başkalarını oraya sokmuyorlar. Rant kavgası belki, müşteri kapma kavgası. Şiddet gördüğü müşteriyi başka bir seks işçisine kaptırmamak için o seks işçisine şiddet uygulayan trans bu.
Yazık, hayatının son anlarında bile herkese sevgi dağıtan, herkesi kucaklayan, öpen bir kadına sahip çıkamamışız,
Yazık, “ben ölüyorum, hemen bak şimdi, çok yakında” diyen bir kadına “dur, yapma!” diyememişiz,
Yazık, seçimini yapmış bir kadına “bedeninden” başka bir geçim kaynağı bırakmamışız,
Yazık, binlerce Eylül ile beraber yaşarken binlercesini görmezden gelmişiz,
Yazık, gündüzleri biz almışız -başı dik mağrur yaşarken- geceleri ve tekinsizlikleri onlara satmışız,

Yazık, sana yazık, bana yazık, hepimize yazık …

ÖYKÜ EVREN ÖZEN

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu