Gizli Lezbiyenler Kulübü

Hollywood’un en ünlü kadın yıldızları 1940 yılında toplanıp yoksullara yardım amaçlı Dikiş Kulübü’nü (The Sewing Circle) kurduklarında, akıllarından geçen tek şeyin kanaviçe yapmak olduğu sanılmıştı. Önümüzdeki sonbahar İngiltere’de yayımlanacak olan bir kitap ise Greta Garbo, Marlene Dietrich, Judy Garland ve Joan Crawford gibi yıldızların lezbiyen ilişkiler içinde olduklarını ve kendilerini bu biçimde maskelediklerini öne sürüyor.

Axel Madsen ‘ın Dikiş Kulübü üzerine 231 sayfalık araştırması 1996 yılında Amerika’da yayımlandığında tartışmalara yol açmıştı. Kitap sadece 1940’lı yıllardan söz etmekle kalmıyor, homoseksüel ilişkilerin bugün de Hollywood’da egemen olduğunu ileri sürüyordu. Madsen kitapta, bazı kadın yıldızların film stüdyolarının baskısı sonucu evlenmek zorunda kaldıklarını da iddia etmişti.

Madsen’a göre Myrna Loy, Tallulah Bankhead, Elsa Lanchester, Barbara Stanwyck ve Fred Astaire ‘in kız kardeşi Adele de lezbiyen ilişkiye giren kadınlardan bazılarıydı. Bu kadınlar cinsel kimliklerine ilişkin gerçeğin ortaya çıkmasını önlemek için ilişkilerini her zaman gizlediler.

Bacaklarının arasında bir kadınla görülen çıplak Joan Crawford fotoğrafının dışında pek sağlam kanıtları olmayan kitabın tutulmasının sırrı, yazarın gizli erotizm fikriyle oynamaktaki başarısına ve halkın sinema ikonlarına olan ilgisine dayanıyor.

Gerçek dışı cinsel etiketlendirmeleri ortaya çıkaran ‘Anti-Gay’ isimli kitabın yazarı Mark Simpson , Hollywood yıldızlarının cinselliklerine duyulan ilgiyi, genel bir ‘yaşamı basitleştirme’ eğiliminin parçası olarak görüyor.

”Cinsellikle ilgili söylentiler tüm toplumlarda gündemdedir, ama bunlar her zaman yazıya dökülmez” diyor Simpson, ”Neyin doğru olduğunu, gerçeği asla bilemezsiniz, ancak bu tip kitaplar halkın genel saplantısının bir göstergesidir. Yarattığımız yıldızlar, kendi karmaşık psikolojimizi yansıtırlar” . Homoseksüel hayranların da sevdikleri yıldıza kendilerine yakın bir yakıştırma yapma eğilimi taşıdıklarını belirtiyor Simpson: ”Aynı şey Burt Reynolds ‘ın da başına geldi. Cinsel kimliğine ilişkin gerçek ne olursa olsun, 1970’lerin sonunda hakkında çıkarılan söylentilerin nedeni gay erkekler tarafından beğenilen bir tip olmasıydı.”

Madsen’ın kitabı çoğu noktalarda sağlam kanıtlara dayanmıyor, Judy Garland’ın düzmece bir evlilik yapmış olması ya da Katherine Hepburn ‘ün hiç çocuğunun olmaması gibi. Ancak senaryo yazarı Mercedes de Acosta ‘ya ilişkin iddialar, daha sağlam bir araştırmanın ürünü görünümünde. Alice B. Toklas , Acosta’nın kesin olarak 20. yüzyılın en önemli üç kadınıyla ilişkiye girdiğini söylüyor. Bu kadınlardan ikisinin Garbo ve Dietrich olduğu biliniyor. Gizli kalan üçüncü ismin ise Gertrude Stein ya da Eleanor Roosevelt olabileceği belirtiliyor.

Kadın yıldızların cinsel kimliği tartışılıyor
Dikiş Kulübü’nün sırrı
01 Ağustos 1998 tarihli Cuhmuriyet Gazetesi

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu