İstenmedik Olaylara Karşı Yapabilecekleriniz

Zaman zaman hayatın cilvesi diyebileceğimiz tatsız olaylar yaşayabiliriz. Bilmesini istemediğiniz biri bir şekilde eşcinsel olduğunuzu öğreniverir. Belki bir yakınınız, belki de bir dostunuz. Alacağınız tepki kişiden kişiye değişeceği için olayın nasıl sonuçlanacağını kestirmek güçtür, ama her iki tarafında kendi açılarından bir şok yaşayacakları kesindir. Yine de bu durumu olumlu bir şekilde noktalayabilmeniz için size yardımcı olacak bazı ipuçları verelim:

– Bir gün anneniz defteriniz arasında bulmaması gereken bir resim buluyor. Eve geldiğinizde annenizin sizin ağzınızı aradığını farkediyorsunuz. Bu yüzden söyleyeceklerinizde dikkatli olun. Bu belki itiraf için en uygun an olabilir ama sonuçları yıkıcı da olabilir. O yüzden blöf yapmayı deneyin. Bunu bir arkadaşınızın şakası olduğu gibi bir yalan uydurun. Gerçekçi olmaya çalışın. Anneler oldukça kuşkucudur.

– Unutmayın, bunun sonunda ölüm yok. En katı babalar bile eşcinsel olduğunu öğrenen çocuklarına bir süre sonra saygı duymaya başlamışlardır. Onların sizi hemen anlamalarını beklemeyin, onlara zaman tanıyın. Samimice, duygularınızı aktarın. Sizin özgür iradenizle verdiğiniz bu kararı anlayışla karşılayacaklardır.

– Eşcinsel olduğunuzun bilinmesi herkes tarafından aynı tepkiye neden olmaz. Bu karşıdaki kişinin kültürel birikimi ve sosyal yapısına bağlı bir durumdur. Siz zaten nasıl bir tepki alabileceğinizi o kişinin düşünce yapısından tahmin edebilirsiniz.

– Bazı insanlar topluluk içinde eşcinselliğe karşı bir konuşma yapılırken kendisi eşcinsel olsa bile inançlarını savunamaz. Çünkü kimliklerinin açığa çıkacağı gibi nedensiz bir endişeye kapılırlar. Bu, bir erkek, kadın haklarını savunuyor diye kendisi de kadındır gibi saçma bir düşüncedir. Düşüncelerinizi savunmaktan çekinmeyin.

Gay Gaye

www.lgbti.org

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu