Kimdir bu Non-binary’ler?

Belki birkaç yıla kadar adını dahi duymadığımız Nonbinary?

Aslında Amerika’da yaygın olarak bilinen cinsiyet ifade biçimi için “ the future is a nonbinary” yani gelecek nonbinary olacaktır denilmektedir.  Nonbinary sözcük anlamı olarak ikili olmayan cinsiyet demektir.

Cinsiyet tanımı iki kola ayrılmakta.

İkili = kadın + erkek

İkili olmayan = bunların dışında kalan herşey.

Nonbinary transgender şemsiyesi altında değerlendirilen ayrı bir koldur. Tek başına bir cinsiyet kavramı değil, bir tanımlar bütünüdür.

Kendini sabit olarak erkek ya da kadın olarak hissetmeyen herkes bu şemsiye altında değerlendirilir. Cinsiyetsiz, iki cinsiyete ait, akışkan cinsiyet, üçüncü cinsiyet? , kuir cinsiyet ve benim de tam ögrenemediğim daha nicesi.

Ülkemizde görünürlük arttıkça peşinde sorular da gelmektedir. İkili cinsiyette ki Trans bireylerin kendilerinin dışında tutma çalışmaları, insanların kafanız mı karışık soruları ve nicesi…

Transgender genel olarak doğumda atanmış cinsiyetine uymayan kişileri kapsar bu bağlamda kişinin ikili cinsiyeti kabul edip etmemesi önemli değildir.

Nonbinary bireylerin içerisinde bir takım ameliyatlar olan kişiler vardır. Hiçbir görünüş ve ya seçim davranış sınırlaması yoktur. Hormon almayı seçip beden olarak karşı cinsiyete geçiş yapmayı seçen kişiler de vardır.

Kimseye ama sen ikili cinsiyetler dışındasın şimdi neden cinsiyet değişiyorsun diye sorgulama hakkımız yoktur. Seçimler ve yaşamları kişilere aittir.

İlişkiler açısından da yine kişiye göre değişim göstermektedir. Benim gördüğüm kadarıyla özellikle ABD’de nonbinary çiftler çoğunlukla bulunmakta.

Karşı tarafında kendi gibi birisini tercih edebilir sabit bir cinsiyette birini tercih edebilir. Görünüş olarak da yine aynı şekilde hiçbir kalıbı bulunmamaktadır. Androjenlik, akışkanlık, maskülen ya da feminenlik hepsi kişiye göre değişir.

Son bir yılda birçok Lgbtq+ sivil toplum kuruluşu, dernek bu kimlik üzerine durmaya başladı, bireyleri bir araya getirip çalışmalar yaptı. Ve son Pride ayına girdiğimizde birçok Nonbinary etkinliği toplantısı yapıldı.

Her konuda olduğu gibi bir araya gelip konuştukça, kendi aklımızda da sorulara açıklık getirmeye başlıyoruz.

Kişiler önceleri anlaşılmadığını düşündüğü için bu tanımı kullanmazken artık daha rahat ifade edip ve görünür olmaya başladılar.

Umarım konuyu açıklayabilmiş ne olduğunu anlayabilmişimdir? Belki ilerleyen günlerde Nonbinary bireyler ile güzel sohbetler gerçekleştirip bunları sizlerle paylaşabilirim. O zamana kadar esenlikle.

Cinsiyetler de tıpkı yönelimlerimiz gibi gökkuşağının sınırsız renkleri içerisindedir.

Elçin Ateme

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

Sirius

Elçin Ateme

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herşey iyi , hoş da görünürlüğü seçen lgbt bireyler niye çoğunlukla ya agresif ya depresif oluyorlar.Aldikları tepkiler gördükleri muamele onları böyle davranmaya itiyor açıklaması uygunmu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu