LDP Genel Başkanı Cem Toker İle Söyleşi

Liberal Demokrat Parti, sivil özgürlükleri ve serbest piyasayı destekleyen klasik liberal görüşteki ulusal siyasi partidir. Parti, Liberal Parti adıyla Besim Tibuk başkanlığında 26 Haziran 1994 tarihinde kuruldu.

Partinin kurucusu Besim Tibuk, 25 Kasım 2002’de istifa etmiş, istifasından sonra yerine Emin Şirin seçilmiş ancak parti ile olan görüş ayrılıkları sebebiyle kısa zamanda ayrılmıştır. Günümüze dek genel başkanlık görevini 20 Haziran 2005 tarihinden beri Cem Toker yürütmektedir.

LDP Genel Başkanı Cem Toker İle LGBTİ üzerine kısa bir söyleşi yaptık.

İşte o söyleşi..

-Liberal ve Demokrat olmak tam olarak nedir?
Liberalizm bir özgürlük felsefesidir. Herkesin kendi tercih ettiği yaşam tarzını yaşamasına olanak tanıyan, bireysel hak ve özgürlükleri tavizsiz savunan ve bu özgürlükleri evrensel hukuk ilkeleri ile savunan bir sistemdir. Demokratlık ise, sayisi ne olursa olsun, bizden farklı düşünen, en farklı yasam tarzını benimsemiş bireylerin haklarına saygı gerektiren bir olgudur.


-LGBTİ hakları konusunda ne düşünüyorsunuz?
Farklı cinsel yönelimlere sahip kişilerin hakları bizim açımızdan tartışma konusu dahi olamaz. Kimliği ne olursa olsun, tüm temel haklar kişilere siyasetçiler tarafından verilecek veya ellerinden alinacak bir lütuf değildir. LGBTİ için ihlal edilen en temel hak ve özgürlüklerin ifade, örgütlenme ve bilgiyi yayma özgürlükleri olduğunu düşünüyorum. Bu ihlali de kabul edilmez buluyorum.


-Partinizde neden LGBTİ aday ve il başkanı yok?
Biz partide kimseye cinsel yönelimini, etnik kimligini, mezhepsel veya dini inancını sorarak görev vermiyoruz. Belki vardır da gönüllü olarak bildirmek istememiştir.

-Parti olarak meclise girmeniz durumunda LGBTİ Hakları konusunda ne tür çalışmalar yürütmeyi  düşünüyorsunuz?
Sorunları neyse dinleyerek çare bulmaya çalışırız. Anayasa daki, toplum düzeni, toplumsal gelenek görenekler, genel ahlak gibi kısıtlayıcı, muğlak, kişiden kişiye değişen bu kavramların kaldırılması için mücadele vereceğimiz kesindir.


-LGBTİ derneklerinin siyasi partilere destek vermeleri sizce doğru bir davranış mı?
Siyasi partiler her kesimin temsilcisi olmak, hakkını savunmak zorundadırlar. Sivil toplum örgütlerinin de kendilerine en yakin duran partiyi desteklemeleri demokratik bir duruştur. Gereklidir.


-Kürt sorunu ile LGBTİ hareketi arasında bir benzerlik var mı? yoksa LGBTİ dernekleri ve HDP mi bunu karıştırıyor?
Kürtlerin de bu ülkede diğer etnik ve sivil toplum grupları kadar hak ve özgürlük sorunları vardır. Temel hak ve özgürlüklerin korunmasini ve hukuk devletini ilke edinmiş, tutarlı olarak savunan her hangi bir siyasi parti de LGBTİ haklarını başarıyla ve samimiyetle savunabilir. Konu bir partinin tekeline birakilmayacak kadar insanidir..


-HDP’nin LGBTİ dernekleri içerisinde lobileşmesi birçok LGBTİ bireyi rahatsız ediyor. Sizce bir partinin bu şekilde lobileşmesi doğru mu?
Yukarıda belirttiğim gibi, hangi kurumun hangi siyasi partiye kendisini daha yakin hissettiğine, o kurumun üyeleri karar verir. Uyelerin kendilerini farklı partilere yakin hissetmeleri de normaldir. Bir, yönetim tarafından alınmış kurumsal duruş vardır, bir de üyelerin bireysel duruşu vardır. Yönetimler de buna saygı duymali, hoşgörü ile karsilamalidirlar.


-Mevcut siyasi şartlar ve coğrafya gözönüne alındığında Türkiye’de eşcinsellere gelecekte evlilik hakkı tanınır mı?
Liberal Demokrat Parti yetişkin bireylerin yaşamlarını kimle birlestireceklerine karışmaz. Devletin de karışmasını kabul etmez. Ancak toplum son 10 senedir, aşırı muhafazakarlastığından bunun diğer partilerce kolay kolay uygulamaya konacagini sanmıyorum.

Teşekkür ederiz.

 

Türkiye LGBTİ Birliği
https://lgbti.org

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özgürlükleri öncelikli olarak herkes için değil de azınlık grup içğn savunmak bana göre riyakarlıktır.
    Burda mesele eşcinsel veya 3’lü evlenmek isteyenlerin vergisiyle evlendirme dairesini finanse edip sadece 2’li heterolara izin vermektir.
    Siz insanlar bizi kabullensin diye çakışıyorsunuz.Bu yanlış.
    Sizin yapmanız gereken benim finanse ettiğim kurumda istediğim evliliği yaparı. demektir.Toplumcu değil,bireyyci bakın meseleye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu