Levent Pişkin’e 50 Bin Liralık Dava

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, LGBTİ aktivisti Levent Pişkin’e attığı ibne tweetiyle ilgili  50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Bianet’e konuşan Pişkin “Eğer para cezasına çarptırılırsam, seks işçilerinden ve LGBTİ’lerden 1’er lira toplayarak ödemeyi düşünüyorum” dedi.

Erdoğan, sene başında Pişkin’e aynı gerekçeyle ceza davası açmış, Pişkin 2 ay 15 gün karşılığı 1500 lira para cezasına çarptırılmıştı.

“Cezayı yeterli görmedi sanırım ki uğraşmaya devam ediyor. Biz de hukuki mücadelemize devam edeceğiz” diyen Pişkin para cezasına çarptırıldığı davada ifade özgürlüğü ihlali gerçekleştiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlanıyor.

 “Kara propaganda devam ediyor”

LGBTİ aktivisti Levent Pişkin, Erdoğan’ın “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklaması üzerine twitter’dan “Erdoğan’dan ‘dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz’ açıklaması bekliyorum. Öptüm. #AnayasadaLGBT” yazmıştı.

Erdoğan’ın açtığı davada Pişkin, ibneliğin bir hakaret değil, bir cinsel yönelim olduğunu söyleyerek kendini savunmuştu.

İlk celsede hakimin “Bu mahkeme 17 Aralık kararlarına imza atan mahkemedir. Önyargılarımız yok. Biz her şeye hazırlıklıyız” demesinin ardından, davanın hakimi değişmiş, Pişkin ikinci celsede para cezasına çarptırılmıştı.

Bunun ardından Erdoğan bir de manevi tazminat davası açtı.

Manevi tazminat davası dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Her ne kadar demokratik toplum olmanın gereği olarak, siyasi kimliği bulunan kişilerin diğer bireylere göre kaba, sert ve kırıcı eleştirilere karşı daha hoşgörülü olması beklenebilir ise de eleştirilen durum ile anlatım biçimi arasında düşünsel bağıntı bulunmaması ve küçültücü değer yargısı içermesi halinde, eylemi hukuka uygun kılan çerçeve aşılmış olur. Davalı sınırı aşarak ağır hakaret ederek, müvekkil Başbakan’a karşı kara propagandalarına devam etmektedir. Duruşmaların olduğu gün kendini haklı çıkarmak için her yolu meşru saymış ve basın açıklamaları ile olayı farklı yönlere çekmeye devam etmiştir.”

Pişkin: Erdoğan yıldırmaya çalışıyor, yılmayacağız

Dava dilekçesindeki “kara propaganda” ifadesini bianet’e yorumlayan Pişkin şunları söyledi:

“Erdoğan, aktivistleri, işine gelmeyenleri ve kendine laf edenleri yıldırmaya çalışıyor. Burada yılmadığımızı göstermek gerekiyor.

“İstiklal Caddesi’ni ve Taksim’i basın açıklamalarına kapatan birinin, benim hakkındaki basın açıklamasını kara propaganda olarak değerlendirmesi şaşırtıcı değil.

“Hukuk değer yargısına göre mi işliyor? Hukuki yargılama ahlaki boyuta taşınsa dahi, bir grup nasıl ahlaksızlıkla ya da değer yargısına aykırılıkla itham edilebilir?” (ÇT)

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu