Nez Saygıner İle Röportaj

Bu yıl Miss Internation Queen 2018 Uluslararası trans güzellik yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Nez Saygıner ile yaptığımız röportaj.

Nez Saygıner kimdir, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Nez Saygıner 13 haziran 1995 Antalya doğumluyum ve Antalya’da yasıyorum, ailemin tek çoçuğuyum. Akdeniz Üniversitesi muhasebe mezunuyum, modellik ve mankenlik yapıyorum

Bu yıl Miss Internation Queen 2018 Uluslararası trans güzellik yarışmasında Türkiye’yi temsil ediyorsunuz, yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Hayalim zaten modellik ve Mankenlık yapmak, podyumda olmaktı. Zaten dünyanın en kapsamlı ve en prestijli trans güzellik yarışması olan Miss International Queen’e son zamanlarda Türkiye gibi büyük ve gelişmiş bir ülkenin katılmaması ve Türk toplumundaki transfobinin ve trans önyargısını ortadan kaldırmak biz trans kadınlara imkan verildiğinde neler yapabileceğimizi göstermek istedigim için katılma kararı aldım.

Bize yarışmadan biraz bahseder misiniz?

Miss International Queen Uluslararası Trans Güzellik Yarışması dünyanın en büyük ve en prestijli, en kapsamlı ve en eski trans güzellik yarışmasıdır. Yarışma Tayland’ının pattaya şehrinde Tiffany Show antik tiyatrosunda gerçekleşmektedir. 24 Şubat’ta 14 günlük kamp süreci başlayıp 10 Mart’ta yarışma finali olacak.  Final sahnesinde yarışacak olan 26-30 finalist vardır

Yarışmaya katılacağınızdan ailenizin haberi var mı?

Evet, katılacağım yarışmadan ailemin haberi var. Her konuda olduğu gibi gene bu konu’da da en büyük destekçim her zaman olduğu gibi ailem oldu. Beni bu süreçte yalnız bırakmadılar, hep yanımdalar. Özellikle annem yarışmaya katılmamdaki en büyük destekçim.

Hayatınızda kimse var mı?

Evet, hayatımda birisi var. Ailemden sonra yanımda olan Arkadaşlarım ve sevgilim oldu, o da benim en büyük destekçim. Sevgilim spor Antrenorü olduğu için Yarışmaya hazırlanma sürecindeki diyet ve spor kısmanda bana çok yardımcı oluyor.  Yarışmaya katılmamdaki destekçilerimden birisidir sevgilim.

Tayland’ta ne olacak? Yarışma öncesi kamp vs. olacak mı? Sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Evet, Tayland’tan 24 Şubat’ta 14 günlük bir kamp süreci başlayacak kamp süreci içerisinde farklı kültürler den insanlarla tanışıp kaynaşacağız. Farklı kültürden translarla arkadaş olacağız, bir bütün olacağız. Yarısma finalinde koreografi çalışmaları, ülkenin önemli yerlerini gezme,  fotoğraf cekimleri, yarısma finalinden önce her ülkenin geleneksel kostümünü giyeceğiz, uluslararası geleneksel kostüm yarısması ve herkesin özel yeteneklerini sergileyeceği özel yetenek yarışması da olacak.

Dereceye gireceğinizi düşünüyor musunuz?

Tabii ki öncelikle kendime inanıyorum, sonra da güveniyorum çünkü inanmak başarmanın yarısıdır. Hayatta imkansız diye hiç bir şey yoktur

Sinema ve dizi oyunculuğu.. gibi bir teklif gelse düşünür müsünüz?

Evet düşünürüm, hayatımı film yapmak isterdim mesela. Bir çok örneği var ama olsun ben gene de yapmak isterdim, trans bir bireye geçiş zamanımdaki yaşadığım zorlukları anlatan bir sinema filmi yapmak isterdim.

Trans bir kadın model olarak; LGBTİ bireylere mesajın nedir?

MUCİZELERE İNANIN HERKESİN BİR YILDIZI VAR, O YILDIZI BULUP ORTAYA ÇIKARIP HAYATIMIZI DEĞİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE, HERKES HAYALLERİNİ ÖZGÜRCE GERÇEKLEŞTİRSİN.

Ekleme yapmak istediğiniz başka bir konu var mı?

Hayır, eklemek istediğim bir şey Yok, bana bu röportaj ayırdığınız için çok teşekkür ederim LGBTİ olarak heryerdeyiz

Biz teşekkür ederiz, başarılar.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bizlerin varlığı bilinmeli diyorum inşallah güzel kızımızın istediği olurda ülkemize taç ile dönmesi nasip olur. tüm dualarımız onunla olsun ve başarılar diliyorum.
    ANTALYA ipek CEYLAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu