Türkiye’deki LGBTİ Dernekleri ve Kayıp 1 Milyon TL

Can Çavuoğlu’ndan şok iddialar! Son zamanlarda çokça tartışılan LGBTİ dernekler konusu üzerine Can Çavuşoğlu’nun Metrosfer’de yayınlanan 2.yazısı.

Giriş yazım üzerine çok sevindirici gelişmeler yaşandı. (Giriş yazısı)

Öncelikle Hevi LGBTİ İnisiyatifi, kuruluşunun ilk senesinde ve henüz dernek olmamasına rağmen örnek bir davranış sergileyerek 2014 çalışmalarından elde ettikleri gelirleri ve mali tablolarını bizlere açıkladı. Şeffaflık ve hesap verebilirlik adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

Hevi aktivisti Rosida’nın açıklamalarına göre 2014 yılı toplam gelirleri 5,950 TL olup, belirtilen giderler düşüldükten sonra kasalarında 3,205 TL bulunmaktaymış.

Burada sivil toplum kuruluşlarının yılsonu bilançolarında pozitifte kalmamaları gerektiği ilkesi ön plana çıkmaktadır. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, düzenlediği etkinlikler, topladıkları üye aidatları ve bağışlarla elde ettikleri gelir toplamını gene aynı yıl içerisinde faaliyet gösterdikleri amaç için harcamalıdır. Bir istisna, belki gelecek yılın ilk çeyreğine önceden temeli atılmış projeler var ise buna bir miktar para ayrılabilir. Aslolan her zaman ortaya çıkan gelirin o yıl içerisinde kullanılması ve mali döngünün her yıl belirttiğim şekilde devam etmesidir.

İkinci önemli gelişme ise Türkiye’de düzenlenen ilk Trans Defilesidir. 20 Kasım Nefret Suçları Anma Gününe denk gelen bu organizasyon sayesinde gene Türkiye’de bir ilk olan Trans Misafirhanesine yaklaşık 30,000 TL gelir elde edilmiştir. Kendisini “LGBTİ’lerin Sesi” olarak tanımlayan Öykü Ay önderliğinde gerçekleştirilen etkinliğe LGBTİ bireyler başta olmak üzere pek çok sanatçı destek vermiştir. Medyada ilk sırada haber olan bu önemli etkinlik hem niteliksel hem de niceliksel olarak amacına ulaşmış, nefret cinayetlerinde yitirdiğimiz arkadaşların anısı yaşatılmıştır.

Üzülerek belirtirim, Türkiye’deki LGBTİ Derneklerin 20 Kasım Nefret Suçları Anma Günü adına düzenledikleri etkinliklerin toplamı bu kadar etkili olamamıştır. Ayrıca, organizasyonun web sitesine göz atacak olursanız, Trans Fashion Show, “Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar” sekmesi altında gene hiçbir LGBTİ Derneği göremezsiniz. Defileden birkaç gün sonra Pembe Hayat Derneğinin Öykü Ay’a Nefret Suçlarıyla Mücadele Onur Ödülü vermesini ilginç bulduğumu ayrıca belirtmek isterim. Önceden neredeydiniz? sorusu, aklımı kurcalamaya devam ediyor.

Acaba bu göz ardı etmenin sebebi Öykü Ay’ın tesettürlü olması ve tanıtım videolarını “Allah yar ve yardımcımız olsun” sözleriyle bitirmesinden mi kaynaklanıyor?

Ama emin olduğun bir gerçek var ki yıllardır Türkiye’nin her tarafında yardıma muhtaç LGBTİ bireyler için mücadele eden Öykü Ay’ın bahsi geçen derneklerden daha fazla Türkiye’yi temsil ettiğidir, hem de 1 TL AB fonu kullanmadan…

Yazının devamında tartışmalara konu olan AB fonları hakkında elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Türkiye’deki LGBTİ derneklerin hangi AB ve Türk vakıflarından/derneklerinden faydalandıklarını bulmak adına pek çok kurumla irtibata geçtim. Benim belirleyebildiğim 18 kurumdan maddi yardım aldıklarını tespit ettim. Ulaşamadıklarımla birlikte bu rakamın en az 30 olduğunu düşünmek hiç de garipsenmemelidir. Sizler de aşağıda yer alan kurumların web sitelerinden irtibata geçerseniz benim aldığım yanıtları ve belki daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Türkiye’deki LGBTİ Derneklere yardım eden vakıf ve dernekler:

 1. COC, Hollanda
 2. Hollanda Konsolosluğu
 3. Mamacash, Hollanda
 4. Red Umbrella Fund, Hollanda
 5. Um verteilen, Almanya
 6. Rosa Luxemburg Foundation, Almanya
 7. TGEU (Transgender Europe), Almanya
 8. Friedrich-Ebert-Stiftung Foundation, Almanya
 9. SWP (German Institute of International and Security Affairs), Almanya
 10. Filia die frauenstiftung, Almanya
 11. SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency), İsveç
 12. ILGA Europe, Belçika
 13. NSWP (Global Network of Sex Works Project), İngiltere
 14. Urgent Action Fund, ABD
 15. Global Dialogue Foundation, Avustralya
 16. Sivil Düşün AB Programı, Türkiye
 17. Açık Toplum Vakfı, Türkiye
 18. İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Türkiye

Rakamsal verileri benimle paylaşmaktan çekinmeyen kurumlar ise;

COC, Hollanda, 2007-2010 yılları arası üç sene boyunca Lambda İstanbul ve KaosGL Derneklerinin her birini yılda 60,000 Avro desteklemiştir.

Mamacash, Hollanda, sadece 2014 senesinde 8 projeyi 192,000 Avro desteklemiştir. Hangi projeler ve dernekler olduğunu açıklamadılar.

ILGA Europe, Belçika, 2014 için KaosGL Derneğinin 3 projesini 21.600 Avro, SPoD Derneğinin 1 projesini 6,720 Avro desteklemiştir.

Açık Toplum Vakfı, Türkiye, web sitelerinden 2009-2013 yılları arasında (2014 henüz bitmediği için belirtilmemiş) KaosGL, Lambda İstanbul, Siyah Pembe Üçgen, Pembe Hayat LGBTT, SPoD, Kırmızı Şemsiye Derneklerinin projelerini ve bazı konferanslara ulaşım/konaklama masraflarını destekledikleri görebilirsiniz, ayrıca rakam belirtmediler.

Yukarıdaki adresler haricinde toplamı 30’a varan vakıf/dernek olduğu aşikârdır. Belirli gruplar belirli zamanlarda Türkiye’deki LGBTİ derneklere ve projelerine yardımda bulunmaktadırlar. Bir sene yardım yapan bir sonraki sene yapmayabilir ama devamında tekrar etmektedir. Buradan hareketle bir eleme yaparsak her yıl Türkiye’deki LGBTİ Derneklerinin en az 20 vakıf/dernek tarafından desteklediği tezine varabiliriz.

Her bir vakıf/dernekten Türkiye LGBTİ Derneklere en iyimser 20,000 Avro yardım yapıldığını düşünürsek, bu ortak havuza 20 adresten toplam 400,000 Avro girişi olduğunu söylemek hata olmaz.

Peki, Türkiye’deki LGBTİ Derneklere her sene aktarılan bu 1 Milyon TL bize nasıl geri dönmektedir?

Altını çizmekte fayda görüyorum, tartıştığım konu öncelikle derneklerin verimli projeler üretmesi ve akabinde mali tablolarının halka açık olmasıdır. Yoksa keşke 5 Milyon TL alsalar da bu destekten her LGBTİ birey eşit olarak faydalansa. Toplumumuzu gerçekten bilinçlendirecek projeler üretseler.

Bu tür şaibelerin ortadan kalkması adına LGBTİ Dernekleri mali tablolarını açıklamaya tekrar davet ediyorum. Hatta bir adım ileri giderek bu konuda bir imza kampanyası başlatıyorum.

İmza kampanyasına BURAYI tıklayarak destek olabilirsiniz.

Şeffaflık ilkemiz, hesap verebilirlik mizacımız olsun.

Can Çavuşoğlu

www.cancavusoglu.info

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu