Biseksüel aktivist Sheela Lambert ile Soru ve Cevap

Halihazırda biseksüel aktivisti arkadaşlarıma ve “biseksüelliğin aktivizmini nasıl yapacağım” diyen arkadaşlara ithaf ediyorum.

Bu röportaj “biseksüellik gününü kutluyoruz” anmasına katkı sağlaması için dün GLAAD’ın bloğuna gönderildi.

Röportaj: Amanda Morgan

Biseksüel aktivist olarak çalışmaya nasıl başladığınızı anlatır mısınız? Biseksüellikle ilgili konulara odaklanmanıza neden olan gerekçe neydi?

16 yaşından beri bi olarak açığım. 3 yaşından beri erkeklerden ve kadınlardan hoşlanıyorum. Arkadaşlarıma bi olduğumu söyledim. Bu 1972’deydi.

Üniversitede, 1974 de, yerleşkenin gey ve biseksüel grubunun tek kadın üyesiydim. Daha önce gey grubuydu ama ben katıldıktan sonra gey ve biseksüel grubu oldular. Tek kadın üye olduğum için de kadın eş başkan olmamı istediler. Üniversite yerleşkesinde tek açık kızdım ve çok görünürdüm.

Sonra, o günler adı Lezbiyen ve Gey Merkezi olan LGBT merkezinde biseksüel kadınlar grubunu buldum. Ayda iki kere bi kadınların grubuna ve diğer gruplara gidiyordum ve sadece gey ve lezbiyen yazan ama biseksüel veya transgender yazmayan kapılardan geçmekten bıkmıştım. Bi kadınlar grubunda konuyu gündeme getirdim ve bir mektup taslağı yazdık, birkaç bi erkek katıldı ve Merkeze gidip “bi ve trans kişiler de burada ve katılıyoruz, isminizi genişletebilir misiniz” dedik.

Fakat bunun gerçekten olması on yıl sonra oldu.

İsimlerini ne zaman değiştirdiler?

Resmi talebi 1991 yaptık. 2001 de değiştirdiler.

Şimdi merkez çok değişti, tam bir LGBT kapsayıcı. Yüzeysel değil, gerçekten yapıyorlar. Bu yüzden onları çok seviyoruz.

Daha önceleri, o tabelanın önünden geçtiğim her seferinde acı hissediyordum, diğer biseksüel ve transgender kişilerin de bu acıyı çektiklerini biliyordum. Bu yüzden kapsayıcılık konusunda aktivizm yapıyorum.

Onur haftası yürüyüşü de aynı şey oldu – isim değişmeden önce o yürüyüşte olmak hem sevinçten havalara uçurandı hem de gayet acı verendi. Diğerlerinin de benim hissettiğim acının aynısını hissettiklerini biliyordum.

NewFest ile de aynı şey oldu. 3 yıl içinde “lezbiyen ve gey”, “lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender” oldu. Muhteşem bir trans aktivist olan Pauline Park bunun üzerinde benimle birlikte çalıştı.

Bi ve trans konularında trans aktivistlerle yaptığınız işbirliğinden biraz daha bahseder misiniz?

Büyük bir halk çabası vardı. Biz, Pauline ve ben, o zamanlar bu çabanın katalizörüydük. Sadece ikimiz olsaydık besbelli kimse bizi umursamazdı.

İkimiz şimdi başka bir projede çalışıyoruz. New York’ta başarılı olduğumuz günden beri ülke geneline yaymaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi, mayısta, hiçbir yerde olması gerektiği gibi yapılmadığı Bi Yazarlar Derneği LGBT Merkezi ile birlikte LGBT İçine “B” Koymak Ulusal Zirvesini düzenliyor.

Dikkati çekmeye çalıştığımız konulardan biri ülkede birçok LGBT kurumları olmasına rağmen hala lezbiyen ve gey isimleri var. Birçok kurum “evet, ismimizi değiştirmemiz gerektiğini düşünmek zorundayız” diye karşılık verdi. Üzerinde durmalarını sağlıyoruz. Bu yüzden yarım düzine kuruma resmi mektup yollamakla meşgulüz.

Sizi LGBT İçine “B” Koymak Ulusal Zirvesini düzenlemedeki başarınızdan dolayı kutluyorum. Çok emek verdiğinizi biliyorum. Birçok insanı bir araya getirdiniz – bu süreç nasıl oldu? Ne kadar zamanınızı aldı? Bu uzun süredir yapmak istediğiniz bir şey miydi?

Hayatımdan bir yıl eksildi.

2008 yılının başında [kongreye ENDA kanun taslağının transgender kişileri de kapsamasını kabul ettirmek için] ENDA konferans çağrıcıları arasındaydım. Başlangıcında, bir kişinin gey ve lezbiyen bakış açısıyla transları da kapsayan bir ENDA’nın neden trans kişiler için önemli olmadığını anlatan bir basın bülteni kaleme aldığını fark etmemle bu fikir belirdi. Dilin cinsiyet ifadesini koruması gerektiğini gey ve lezbiyenler için de önemli olduğunu söylüyorlardı. Bir tane basın bülteni vardı “eğer işveren bir eşcinsel erkeğin çok efemine yürüdüğünü veya bir lezbiyenin çok erkeksi göründüğünü düşünürse kovulabilecekleri” gibi bir şey yazıyordu ki kanun taslağına cinsel kimlik veya toplumsal cinsiyet ifadesi değil yine sadece cinsel yönelim eklendi.

Onlara bunun trans olmayan biseksüel kişiler için de geçerli olduğunu gösterdim. Bi topluluğu içerisinde çok çeşitli toplumsal cinsiyet ifadeleri vardır. Bu kapsayıcı olmayan dil hali hazırda komite tarafından yayılmakta ve ben katılmadan önceki eyalet kurumları tarafından yeniden üretilmektedir. Onların örneğinde kapsamlı resmi ENDA basın bülteni değiştirildiğinde bi insanlar da eklendi (aslında sadece bi erkekleri eklemek için değiştirdiler – bi kadınlar için değil). 50 eyalet kurumu eylem çağrısını web sitelerinde yayınlamışlardı ve basın da bunu tekrar etmeye başlamıştı dolayısıyla geç kalınmıştı.

Dolayısıyla bu kısır döngüyü nasıl kırabiliriz diye düşünmeye başladım. İlk basın bülteninin ve onu izleyen haberlerin bi kapsayıcı olmasından nasıl emin olacağız? Bir de siyasetçilerin ve onlara soru soranların LGBT yerine “lezbiyen ve gey” kullandığı Logo üzerine başkan adaylık tartışmalarını hakkında düşünüyordum.

Basın bültenleri yazacak LGBT hakları kurumlarından, basından, siyasetten kişileri davet edeceğimiz –döngünün her noktasını içerecek ki kısır döngüyü pozitif, kapsayıcı bir şeye dönüştürecek- LGBT ye B eklemek üzerine konuşacağımız bir olaya ihtiyacımız olduğunun farkına vardım.

Sizin Examiner’deki sütununuzu zevkle okumaktayım – bu nasıl oldu ve sizin için nasıl bir deneyim oldu?

Bu büyük bir fırsattır. Biseksüellik hakkında yazmak benim tutkum. Medyada, sanatta ve kültürde göründüğü sürece biseksüellik hakkında yazmaya bayılıyorum. Tamamen özgürüm. Aklıma bir fikir gelir gelmez hemen uyguluyorum. Bütün zamanımı dergi editörlerine makale atmakla geçireceğime makale yazmayı tercih ederim. Yayınlatabilmem için bir editörü bi olmayan okuyucuları için haber değeri olan bir makale olduğuna ikna etmem de gerekmiyor. Sadece bi seyircilerin ilgi alanında olması yeterli olmasına rağmen bi olmayan kişiler de okuyor.

Ben büyürken TV de hey ve bi olan hiçbir şey yoktu. Bu yüzden çok kimse hakkında konuşmak veya olduğunu göstermek istemediği için sanki biseksüel veya gey olmak kötü bir şeymiş, gizemliymiş gibi gözüküyor. TV de gey veya biseksüel bir şey görmek beni çok heyecanlandırıyor, bir film, bir şovda yardımcı karakter veya bir yorum olması fark etmiyor. Ne olursa olsun kaydediyorum. Logo çıktığından beri (Gülüyor) her şeyi kayıt etmeyi bırakmak zorunda kaldım. Şimdi sadece biseksüel temalı materyallere ve ana akım LGBT hakları haberleri aktarımlarına takılıp kaldım.

Her bir şey gördüğümde heyecan verici buluyorum. Berbat bir klişe bile olsa anlamlı buluyorum. Tabii ki, basmakalıp olmayan, bifobik olmayan bir temsiliyet görmeyi tercih ederim.

Örneğin, TV de gösterilen biseksüel karakterlerin en kapsamlısı olduğunu düşündüğüm Grey’s Anatomy’deki Callie karakterini görmek beni çok heyecanlandırdı ve tabii ki bir de Torchwood var.

Medyada biseksüel kişilerin nasıl gösterildiğini değiştirmek için çalışırken şimdi de kendiniz medyanın bir parçası oldunuz. Eğer varsa, bi kişilerin tarif edilme/algılanma yollarında büyük değişiklikler nelerdir?

Tabii ki hala basmakalıpların yayınlandığını görüyorum. Bu basmakalıpsal kategoriler tekrar üstüne tekrar ediliyor.

En sık gördükleriniz hangileridir?

Bizim süper seksi, seks düşkünü, kolaylıkla kafası karışan, tutuk, sığ, eşlerini aldatanlar olduğumuz ki çok ama çok yoruldum.

Torchwood’da sevdiğim şey, biseksüelliği hakkında kayıtsız karakter Kaptan Jack Harkness. “siz ve sizin küçük kategorileriniz” diyen bir hali var. Bir biseksüelliğini söyleme veya biseksüelliğinden korkusu yok. Çok rahat. Ve o bir kahraman. Ianto da bir biseksüel, bir kız arkadaşı vardı, o öldükten sonra da Jack ile ilişkisi oldu. Ve diğer ana karakterlerin de biseksüel olayları oldu. Anatomy’deki Callie’de sevdiğim şey onun çok gerçek ve süper kahraman olmadan herkesçe kabul edilen bir karakter olması, sadece insan olmasıdır.

Bi sorunlara gelince, gelecek için en büyük umudunuz nedir?

Bir tane mi söylemem gerekiyor? (gülüşmeler)

Bütün LGBT hakları örgütlerinin tamamen kapsayıcı olduklarını ve isimlerini değiştirdiklerini görmek isterim çünkü bu dünyaya LGBT topluluğunun sadece LG topluluğundan oluşmadığını gösterecektir. Bu önemli bir adım olacaktır.

Herkesin şunu anlamasını isterim; biseksüel insanlar hemcinsleriyle evlendiklerini, orduda biseksüel insanların var olduğunu ve bi oldukları için kovulduklarını ve biseksüel olduklarını yazan bir ifadeyi imzalamak zorunda kaldıklarını anlamalarını isterim. İşyerlerinden kovuluruz ve sokakta şiddet görürüz.

İnsanlar bu konuların bizi etkilediğini anlamıyorlar. İnsanlar bunları göremiyor çünkü gazete makalelerinde “eşcinsel evliliklerini” okuyor ve “orduda eşcinseller” hakkında konuşmalar ve röportajlar duyuyorlar. Artık medyanın ne zaman LGBT konuları hakkında yazsalar bizleri de eklediklerini görmek istiyorum. Biseksüel hemcins çiftle veya biseksüellik konusunda tecrübeli biri ile yaptıkları röportajı okumak istiyorum. Tüm LGBT kurumlarının LGBT hakları konularında yayınlayacakları basın bültenlerinde konuların gerçek insanları nasıl etkilediğini örneklerken biseksüel örnekleri de eklemelerini istiyorum.

Açılan yeni biseksüel insanlar görmek ve oldukları gibi kabul edilmelerini ve desteklenmelerini istiyorum. Biseksüel insanlar açıldıklarında, bulabildikleri herhangi bir queer topluluğa giderler ve sıklıkla –kendi şaşkınlıklarından daha fazla- bi oldukları için ret edilirler. Yeni açılan birçok bi insanın daha önce açılmış bi insanın tatmış olduğu acıyı tatmadığını görmek isterim.

Birçok eşcinsel biseksüel olduklarını düşündükleri bir dönemden geçer. Bu yüzden birisi biseksüel olarak açıldığında eskiden kendini bi olarak tanımlamış eşcinseller kendi deneyimlerinden doğru “bu bir dönem, geçirirsin” derler.

Sonuç olarak, eşcinsel topluluğuyla daha da içli dışlı olduklarında, hislerinin gerçek olmadığı ve yakında değişeceği söylendiği için biseksüel insanlar daha geç açılırlar.

Bu yüzden eğitmeye çalışıyoruz. Bu sütunu yapma nedenimin bir kısmı – böylece biseksüel insanlar onaylanmış olacak. Böylece bilebilirler. Gözden kaçırdığınız tüm bu TV deki temsiliyetler, karakterler yazılmış makaleler, hepsini bir yerde toplamaya çalışıyorum, böylece biseksüel insanlar kendilerini yalnız hissetmezler. Böylece eğitilirken eğlenirler de.

Sheela Lambert Kimdir?

Sheela Lambert biseksüellik konusunda deneyimli ve bir LGBT aktivisti, Examiner.com da ulusal biseksüel sütununun sunucusu ve yazarıdır. Bi Yazarlar Derneği’nin kurucusu ve New York’taki Tüm Renklerden Bi Kadınlargrubunun kurucu ortağıdır. LGBTQ America Today Encyclopedia, Huffington Post, Advocate.com, Curve, AfterEllen, Bi Magazine, AfterElton, Lambda Literary Review, Jane & Jane and GO Magazine gibi yayınlarda makaleleri yayınlanmıştır.

8 Nisan 2010
hikayeci.livejournal.com/11237.html

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu