Eşcinsel Sözler & Alıntılar

Hepimiz aynı olsaydık hayatın ne kadar sıkıcı olacağını bir düşünün. Ve benim kusursuz dünya fikrim, herkesin birbirinin farklılıklarını gerçekten takdir ettiği bir dünya: kısa-uzun, demokrat-cumhuriyetçi,siyah-beyaz, eşcinselheteroseksüel; hepimizin eşit olduğu ama kesinlikle aynı olmadığı bir dünya… – Barbra Streisand, 1994 yılındaki konserlerinin final sahnesinde, West SideStory’den “Somewhere” adlı parçaya başlarken.

Gerçek sevgi, diğerlerine hiç yargısız ne ve kim olursa olsunlar saygı duyabilme yeteneği değil midir? Kalbimde farklılıkların ilginç olduğunu ve bize daha geniş ve objektif bir bakış açısı yolu sunduklarını biliyorum. Farklılıkları engel olarak değil de, büyümemiz için gerekli katalizörler olarak görebilecek kadar emin olmalıyız kendimizden… Neden sadece rahatlayıp kabul edemiyoruz ki? – ShirleyMacLaine, “Dance While You Can” adlı kitabından.

Olmadığım bir şey için sevilmektense, nefret edilmeyi tercih ederim. – Andre Gide, Edmund Gosse’e yazdığı 16 Ocak 1927 tarihli mektubundan.

İç güdülerimize karşı koymaktan vazgeçtiğimiz gün yaşamayı öğreneceğiz. – Frederico Garcia Lorca

Ülkenin ahlak değerleri, değişmekten uzak, yapay bir şekilde süreklilik gösteriyor. – Joe Orton.

Uygarlıklar gerçeklere boyun eğmeyi reddeden teoriler üzerine kurulmuştur. – Joe Orton.

Kendini dünyanın seni gördüğü gibi görmek oldukça cesur olabilir, ama çok da aptalca olabilir. Neden dünyanın senin hakkındaki iradesiz bir sinir hastası fikrini kabul edesin? Onların yargılamaya ne hakları var? Seni yargılayabilmeleri için senin gibi hissedebilme kapasitesine sahip olmaları gerekir. Ve kim sahip buna? Binde bir. İradenin verdiği savaşın ne denli adaletsiz olduğunu bir sen bilirsin. – Terence Rattigan, “The Deep Blue Sea” adlı eserinden. (1952)

Gerçekçilik istemiyorum. Sihir istiyorum! Evet, evet, sihir! İnsanlara bunu vermeye çalışıyorum. Şeyleri olduklarından farklı sunuyorum onlara. Gerçeği söylemiyorum, gerçeğin ne olması gerektiğini anlatıyorum. Ve eğer bu günahsa, bırakın cezamı çekeyim, ışıkları yakmayın! – Tennessee Williams, “A Streetcar Named Desire” adlı eserinden. (1947)

Dünya kuzular ve keçiler diye ikiye ayrılmamıştır. Her şey ne siyahtır ne de beyaz. Yalnızca insan beyni kategoriler icat eder ve gerçekleri ayrı ayrı bölmelere koymaya zorlar. Yaşayan dünya her yönüyle bir sürekliliktir. Cinsel davranışa ilişkin olarak bunları ne kadar erken öğrenirsek, cinselliğin gerçeklerini de o kadar erken idrak ederiz. – Alfred Kinsey, “Sexual Behavior in the Human Male” adlı kitabından.(1948)

Eşcinselliğimi keşfettiğimde bunun beni toplumda bir yabancı yaptığını fark ettim. Ve kendimi toplumdaki diğer yabancılarla özdeşleştirdim, kendi hayatları üstünde kontrolü olmayan kişilerle.. Kadınlarla baskıya karşı mücadelelerinde, işçi sınıfıyla sömürüye karşı savaşlarında ve Üçüncü Dünyayla emperyalizm ve yoksulluğa karşı mücadelesinde özdeşleştirdim kendimi. – Bob Cant.

Hayatını bir eşcinsel olarak açıkça yaşa. Diğer insanların senin de sıradan biri olduğunu ve erkek arkadaşınla diğerlerinin karı veya kocalarıyla olduğu kadar mutlu olduğunu görmelerine izin ver. Eğer olumsuz bir tavırla karşılaşırsan ilgili kişiye bu şekilde hissetmesinin sebebini sor. Tutarlı bir cevap alırsan şanslı sayılırsın! Ve onlara kendinin eşcinsel olduğunu söylediğinde büyük ihtimalle sana inanmayacaklar ya da zoraki bir gülümsemeyle konuyu değiştirmeye çalışacaklardır. Keşke tüm eşcinseller karşılaşacakları ön yargıları iyi bir tartışma ve tam bir dürüstlük ile atlatabileceklerinin farkında olsalardı. Bunun için her zaman saygı görürsün. Asla küçük görülmezsin. Ancak bir soruyu yanıtlamadan önce iyice düşünmelisin; kendi deneyimlerimden biliyorum ki ciddi olmazsan her şey tersine döner ve klişe eşcinsel konumuna dönersin insanların gözünde. – Jeffrey Weeks, GayNews adlı yayının Ocak 1976 sayısından

Eşcinseller dünyadaki en tatlı, en nazik, en içten, en artistik ve en düşünceli insanlardır. Ama zamanın başlangıcından beri tek başlarına gelen şey tekmelenmek. – Little Richard.

Bu hastalığın Tanrı’nın gazabı olduğuna inanan birçok insan var. Ama ben bunun insanlara sevgiyi, anlayışı ve şefkati öğretmek için gönderildiğine inanıyorum. AIDS dünyasındaki maceramdaki insanlardan sevgi, cömertlik, ve insani anlayış hakkında hayatımı geçirdiğim rekabete dayalı dünyada öğrendiğimden çok daha fazlasını öğrendim. – Anthony Perkins, Eylül 1992’deki ölümünden sonra yayımlanan açıklamasından.

Doğal olmayan tek cinsel davranış, yapamadığındır. – Alfred Kinsey

Olduğum gibi son derece mutluyum. Eğer bundan annem sorumluysa, minnettarım. – Christopher Isherwood.

Ebeveynlerin eşcinsel öğretmenlerden korkmasına hiç gerek yok. Çocuk taciz edenlerin %97’si heteroseksüel. – Dr. Benjamin Spock

İnsan ümidini kaybetmemeli. Eşcinsellik her heteroseksüeli, her yaşta bulabilir. – Roger Peyrefitte. (French Novelist)

Doğru şarap ve doğru müzikle merak etmeyecek çok az insan vardır. – Larry, “The Boys In The Band” adlı Mart Crowley filminden.

Bir erkekle yatıyor olmayı tercih ederken bir kadınla yatmak kendinle gurur duymanı nasıl sağlayabilir ki? – Harvey  Fierstein, “Torch Song Trilogy” adlı filminden.

En iyi dostlar eşcinsellerden çıkar çünkü sana bir kadın olarak değer verirler ve kıskanmazlar. Seni severler ama kafanı bozmaya çalışmazlar. – Bianca Jagger

Hepimiz bokun içindeyiz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor. – Oscar Wilde

Taşınabilirsiniz. – AbigailVan Buren. (“Dear Abby”), (bir tür Güzin Abla olayı – ama bizimki gibigeri kafalı olmayan cinsten) eşcinsel bir çiftin sokaklarına taşındığıkonusunda dert yanarak “çevremizin kalitesini nasıl yükseltebiliriz?”diye soran bir okuyucusuna verdiği yanıt.     

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu