Eşcinsel ve Biseksüel Erkekler Arasında HIV ve AIDS

HIV & AIDS

Amerika Birleşik Devletleri’nde, gey ve biseksüel erkekler HIV’den en çok etkilenen nüfustur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 2017’de yetişkin ve ergen gey ve biseksüel erkekler, Amerika Birleşik Devletleri ve bağımlı bölgelerdeki yeni HIV teşhislerinin% 70’ini oluşturuyordu.

HIV ile yaşayan gey ve biseksüel erkeklerin yüksek yüzdesi, grup olarak HIV’e maruz kalma riskinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Diğer faktörler de gey ve biseksüel erkekleri HIV enfeksiyonu için risk altına sokabilir.

Çoğu gey ve biseksüel erkek, prezervatif kullanmadan veya HIV’i önlemek veya tedavi etmek için ilaç kullanmadan anal seks yapmaktan HIV alır. Anal ilişki, HIV kapmak veya bunu başkalarına geçirmek için en riskli seks türüdür.

Eşcinsellikle ilgili olumsuz tutumlar “homofobi”, damglanma ve ayrımcılık gey ve biseksüel erkekleri HIV testi yaptırmaktan ve HIV’i önlemek ve tedavi etmek için sağlık hizmeti bulmaktan caydırabilir. Peki HIV / AIDS nedir, nasıl bulaşır, gey ve biseksüel erkekler HIV enfeksiyonunu önlemek için hangi önlemleri alabilir?

HIV nedir?

HIV (Human Immmunodeficiency Virus), Türkçe’de  İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan bir hastalık etkenidir. Virüs insan bağışıklık hücrelerine nüfuz ederek bağışıklık sistemini zayıflatır ve fırsatçı enfeksiyonların görülmesine neden olur.

HIV Pozitif ne demektir?

HIV + (pozitif)  olmak, kişinin vücudunda İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nün bulunması demektir. Kişi hiç bir hastalık belirtisi olmaksızın uzun yıllar yaşamına devam edebilir.

AIDS ne demektir?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV tarafından oluşturulan, Türkçe’de “Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” olarak adlandırılan bir hastalık türüdür.

Gey ve biseksüel erkekler HIV enfeksiyonunu önlemek için hangi önlemleri alabilir?

Eşcinsel ve biseksüel erkekler, HIV enfeksiyonu riskini azaltmak için aşağıdaki adımları atabilirler:

Daha az riskli cinsel birliktelikler seçin.

Alıcı anal seks, HIV kapmak için en riskli seks türüdür. Genel olarak, oral seksten HIV alma veya bulaştırma riski çok azdır veya hiç yoktur.

Seks partneri sayınızı sınırlayın.

Ne kadar çok partneriniz varsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan bir partneriniz olma olasılığı o oranda artar.

Her cinsel ilişki esnasında doğru şekilde prezervatif kullanın.

Prezervatif veya kondom, 1. amacı aile planlaması için dişide gebelik olmasını önlemek, 2. amacı bel soğukluğu, frengi ya da AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek amacıyla cinsel ilişki sırasında kullanılan bir tür bariyer doğum kontrolüdür.

Cinsel ilişki öncesi profilaksiyi (PrEP) düşünün.

PrEP, HIV enfeksiyonu olmayan ancak HIV kapma riski olan kişilerin, HIV enfeksiyonu olasılığını azaltmak için her gün HIV ilacı aldıkları zamandır. PrEP, HIV riskini daha da azaltmak için prezervatif gibi diğer önleme yöntemleriyle birleştirilebilir.

Cinsel ilişki sonrası profilaksiyi (PEP) düşünün.

PEP, HIV ile enfekte olmayı önlemek için HIV’e olası bir maruziyetten hemen sonra HIV ilaçlarının kullanılmasıdır. Örneğin, HIV negatif olan bir kişi, HIV pozitif bir kişiyle kondomsuz cinsel bir ilişki yaşadıktan sonra PEP kullanabilir. Etkili olabilmesi için PEP, HIV’e olası maruziyetten sonraki 72 saat içinde başlatılmalıdır.

HIV testi yaptırın.

Sağlığınızı korumak ve HIV bulaşmasını önlemek için harekete geçebilirsiniz. HIV taraması olarak da adlandırılan HIV testi, virüsün olup olmadığını anlamanın yoludur. Çeşitli test türleri, enfekte olup olunmadığını görmek için kanı ya da diğer vücut sıvılarını kontrol eder. Çoğu insan için HIV hemen tespit edilemez. Bunun nedeni vücudun antikor üretmesi zaman alır.

Gey ve biseksüel erkekler için HIV testi ne sıklıkla önerilir?

Amerika’da Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, cinsel olarak aktif olan tüm gey ve biseksüel erkeklerin yılda en az bir kez HIV testi yaptırmasını önermektedir. Bazı cinsel açıdan aktif gey ve biseksüel erkekler (birden fazla partneri olan veya tanımadıkları insanlarla geçici cinsel ilişkiye girenler dahil), örneğin her 3 ila 6 ayda bir, daha sık test yaptırmaktan fayda görebilir.

Ben HIV ile yaşayan eşcinsel ve/ya biseksüel bir erkeğim. Partnerimi HIV’den nasıl koruyabilirim?

Her gün HIV ilaçları alın. HIV ilaçları ile tedavi (antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır), HIV’li herkese önerilir. ART, HIV enfeksiyonunu tedavi edemez, ancak vücuttaki HIV miktarını (viral yük olarak adlandırılır) azaltabilir.

ART’nin temel amacı, bir kişinin viral yükünü tespit edilemeyen bir düzeye düşürmektir. Tespit edilemeyen bir viral yük, kandaki HIV seviyesinin bir viral yük testi ile tespit edilemeyecek kadar düşük olduğu anlamına gelir. Viral yükü tespit edilemeyen HIV’li kişiler, HIV’i cinsel ilişki yoluyla HIV negatif bir partnere bulaştırma riskine sahip değildir. Tespit edilemeyen bir viral yükü korumak aynı zamanda sağlıklı kalmanın en iyi yoludur.

Atabileceğiniz diğer adımlar arasında seks sırasında prezervatif kullanmak ve eşinizle PrEP almak için konuşmak yer alır.

 

HIV ve HIV testi hakkında daha fazla bilgi edinmek için  Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanlığı web sitesini ziyaret edin.

Bilgi notu: yazı kişisel araştırma sonucu edinilen bilgiler doğrultusunda yazılmış ve kişisel düşünceler içerir.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu