Homofobi Nedir?

Etimolojik bir açıklamayla; Homo aynı demek, fobi de doğal olmayan, mantıksız ve güçlü bir korku veya nefret demek.
Homofobi kelimesindeki homo ise aynı anlamında değil de eşcinseli çağrıştırması için kullanılmış. Yani Türkçe’ye bir şekilde çevrilecek olursa, “eşcinsel korkusu” denilebilir. Ya da bu tanımın içeriğine daha uygun bir biçimde “eşcinsel nefreti” denebilir.

Homofobiye sahip kişilere “homofob”, böyle tavırlara ise “homofobik” deniyor. Farkındaysanız eşcinselleri sevmeme ya da onlardan nefret etme, hastalık sayılabilecek klastrofobi, agorafobi, araknafobi gibi öteki korkularla aynı kategoriye sokuluyor.

Peki homofobi kuru tanımların dışında pratikte nedir? “Ben homofobik değilim kesinlikle, eşcinseller beni rahatsız etmediği sürece istediklerini yapabilirler, yeter ki bana görünmesinler”. Eşcinselleri gördüğü yerde vurmak, onları asmak isteyenlerinkiyle karşılaştırılamasa da, bu homofobinin başka bir çeşididir.

Bir toplulukta herkese sarılıp öptükten sonra, kendi cinsinizden olan eşcinsel arkadaşınızın sadece elini sıkıyorsanız, siz bir homofobsunuz.

İşyerinizdeki eşcinsel arkadaşınızın sürekli sizin gözünüze bakıp sizi mutlaka yatağa atmaya çalıştığını düşünüyorsanız, siz bir homofobsunuz.

Çevrenizdeki eşcinsellerin hala neden bir psikiyatriste gidip tedavi olmadığını merak ediyorsanız, siz bir homofobsunuz.

Homofobi sadece heteroseksüellere özgü bir şey değil, yani hem eşcinsel olup, hem de homofobiye sahip olabilirsiniz. Tabii ilk duyuşta biraz tuhaf geliyor ama ne yazık ki bu doğru. Homofobinin bu türü genelde, eşcinsel olduğu için bulunduğu pozisyonundan olacağını düşünen gay ve lezbiyenlerde görülüyor.

Örneğin bazı eşcinseller heteroseksüel ortamlarda eşcinselleri kötüleyip aşağılayarak kendilerini bir şekilde temize çıkardıklarını, onlara yönelen şüphelerden kurtulduğunu düşünürler. Ve daha sonra bunu o kadar benimserler ki, geceleri yatağında kendi cinsinden biri olduğu halde gündüzleri böyle davranışlarda bulunanları çok ayıplarlar ve toplumun onlardan kurtulması gerektiği yolunda uzun konferanslar verirler.

Ya da gazetelerde, köşelerinde konulara tam bir heteroseksüel gibi yaklaşıp, eşcinsellerden söz ederken üçüncü çoğul şahısı kullanırlar. Eşcinsel olup, böyle konuların konuşulmaması gerektiğini, herkesin nasıl olsa istediğini özgürce yaptığını, bundan fazlasını istemenin yarardan çok zarar getirdiğini söylemek ise yine homofobi değil de nedir?

Uğur Alper

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. HETEROSEKSÜELLİK NE KADAR NORMALSE VE DOĞALSA;HOMOSEKSÜELLİK,BİSEKSÜELLİK,ASEKSÜELLİK TE O KADAR NORMAL VE DOĞALDIR.İNSANLARIN DOĞUŞTAN GELEN CİNSEL NATURALARI VARDIR..BİREY,KENDİNDE SEKSÜEL AKTİVİTENİN BAŞLADIĞINI HİSSETTİĞİ ANDAN İTİBAREN,ÖNCE KENDİ BEDENİYLE SONRA DA DİĞER BİR BİREYİN BEDENİYLE CİNSEL HAZZA VE CİNSELLİĞİN DORUK NOKTASI OLAN ORGAZMA ULAŞMAK İSTER..OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE YAŞANAN SOSYOLOJİK,PSİKOLOJİK,PSİKİATRİK ETKENLER VE HORMONAL SİSTEMDEKİ BİR TAKIM DÜZENSİZLİKLERİN ETKİSİYLE BÜLUĞ ÇAĞI DENİLEN,CİNSEL ORGANLARIN FİZYOLOJİK YETERLİLİĞE ULAŞTIĞI DÖNEMDEN İTİBAREN BİREYİN CİNSEL KİMLİĞİNDE, OLMASI GEREKENİN DIŞINDA SAPMA YA DA TERCİHLER OLABİLİR..
    İNSANLAR CİNSEL KİMLİKLERİ VE TERCİHLERİ YÜZÜNDEN KESİNLİKLE UTANMAMALI YA DA DIŞLANIP SOYUTLANMAMALIDIRLAR..ÜREME VE CANLILIĞIN DEVAMINI SAĞLIYACAK HETEROSEKSÜEL İLİŞKİNİN DIŞINDAKİ TÜM CİNSEL İLİŞKİLER, TOPLUM TARAFINDAN KABUL GÖRMEDİKÇE İNSANLIK TAM OLARAK MEDENİYETLEŞEMEYECEKTİR..

  2. doğuştan olan çft cinsiyetliliğe hermafrodit denir ve senin normal saydığın sapıklıkla alakası yoktur…
    cinsel kimliği kişinin hangi özelliği ağır basıyorsa o dur. ama burada dikkat edilmesi gereken biz kız gibi yetiştirilen erkek çocuklarının kadınsı hareketler yönelmesinin erkek gibi yetiştirilen kız çocuklarının bir noktadan sonra erkeksi hareketler yönelmesinin öncelikle kişi sağlığı sonrasında da yoplum sağlığına olumsuz etkilerinin ve doğuracağı sonuçlar olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu