Lezbiyen ve Biseksüel Kadın Film Yönetmenleri

Chantal Akerman, Dorothy Arzner, Amanda Bearse ve diğerleri...

Lezbiyen ve kadın biseksüel Yönetmenler hem Belgesel hem de dramatik filmlerde önemli ve sürekli bir etkiye sahip oldu. Bazıları, çalışmalarında lezbiyen ve feminist sorunları gündeme getirerek lezbiyen görünmezlikle mücadeleye ve kadınları güçlendirmeye yardımcı oldu.

Chantal Akerman

Chantal Akerman (d. 1950), hem deneysel hem de kişisel olan ve genellikle lezbiyen içerikli filmler yaratan yenilikçi bir Belçikalı yönetmendir.

Dorothy Arzner

Dorothy Arzner (1900-1979), 1930’larda ve 1940’larda Hollywood’daki tek kadın yönetmendi. Kadınların deneyim ve arzularının çeşitliliğini ve kadınların diğer kadınlarla olan ilişkilerinin kararlılığını aktaran filmler yaptı.

Amanda Bearse

Amanda Bearse (d. 1958) eşcinsel olarak halka açılan ilk televizyon aktörlerinden biridir. Film ve televizyon yönetmeni olarak ikinci bir kariyer geliştirdi ve eşcinsel görünürlüğünün açık sözlü bir savunucusu oldu.

Lizzie Borden

Lizzie Borden (d. 1958), kadınların hayatlarının keşfedilmemiş politikalarını konu alan filmlerine feminist bir bakış açısı ve dinamik bir özgünlük getiriyor.

Lisa Cholodenko

Lisa Cholodenko (d. 1964) şimdiye kadar üç uzun metrajlı film yazan ve yöneten, ünlü bir lezbiyen yönetmen. Dennis Lim’in New York Times’da belirttiği gibi “anlatı motoru” “cinsel çekicilik”.

Donna Deitch

Donna Deitch (d. 1945), lezbiyen sinemasının öncü klasiği Desert Hearts ile tanınır. Aynı zamanda gey ve lezbiyen ilişkilerini araştıran birkaç film daha yapan başarılı bir film ve televizyon yönetmeni.

Lynn Fernie

Lynne Fernie’nin (d. 1946) sanat alanında çeşitli bir kariyere sahip, ancak en çok 1992 belgeseli Yasak Aşk: Lezbiyen Hayatlarının Kirli Öyküleri’nin eş yönetmeni olarak biliniyor.

Jodie Foster

Kendi kuşağının en başarılı sinema oyuncularından biri olarak tanınan Jodie Foster (d. 1962), aynı zamanda beğenilen bir yönetmen ve yapımcıdır. On yıllardır lgbti ikonu olmuştur, ancak yakın zamanda lezbiyenliğini kabul etmiştir.

Sara Gilbert

Uzun süre devam eden televizyon dizisi “Roseanne” de erkek fatma Darlene’i canlandırmasıyla lezbiyen izleyiciler arasında favori olan Sara Gilbert, 2004’te lezbiyen olarak kamuoyuna açıldı. En iyi oyuncu olarak bilinmesine rağmen, Gilbert ayrıca bir yönetmen, yapımcı ve talk-show sunucusu.

Barbara Hammer

Barbara Hammer (d. 1939) tarihteki en üretken lezbiyen feminist film yapımcısıdır. Filmleri, politik ve teorik temelleri dikkatlice değerlendirdi ve sinemadaki eşcinsel yaşamın en düşünceli ve en utanmaz kişiliklerinden biri.

Ulrike Ottinger

Ulrike Ottinger (d. 1942), hem geleneksel cinsiyet yapılarını paramparça eden kurgusal fantastik dünyalar hem de marjinalleşmiş insanları inceleyen belgeselleri yaratan avangart bir Alman yönetmenidir.

Patricia Rozema

Patricia Rozema (d. 1958), filmlerini feminist analiz ve şehvetli sinematografi ile doldurmasıyla tanınan Kanadalı bir yönetmendir.

Monika Treut

Monika Treut (d. 1954), sürekli olarak azınlık cinsel ve cinsiyet kimliklerini çevreleyen zorlu ve tartışmalı konuları araştıran bir Alman yönetmen.

Rose Troche

Rose Troche (d. 1964) lezbiyenlerin, cinsellikleriyle işkence gören kadınlar olarak değil, kadın eşcinselliğinin rahat ve aslında normal olduğu bireyler olarak ekranda daha görünür hale gelmesine yardımcı oldu.

Andrea Weiss

Andrea Weiss (d. 1956), hem sanata hem de politik eyleme olan bağlılığını somutlaştıran yenilikçi işler üreten ödüllü bir yazar ve belgesel film yapımcısıdır.

Alice Wu

Alice Wu (d. 1970), geleneksel cinsel tabuları çiğneyen Çinli-Amerikalı kadınların çok kuşaklı bir portresi olan ilk uzun metrajlı filmi Saving Face (2004) ile çığır açtı.

Bilgi notu: yazı kişisel araştırma sonucu edinillen bilgiler doğrultusunda yazılmış ve kişisel düşünceler içerir.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu