Gay ve Biseksüel Erkek Film Oyuncuları

Eşcinsel Film Oyuncuları...

Gay ve Biseksüel Erkek Film Oyuncuları, sessiz dönemden itibaren sinema sanatına ve batı kültürüne önemli katkılarda bulundular. Çok az eşcinsel oyuncuya açıklık lüksüne izin verilmiş olsa da, çoğu erkeklik ve daha az ölçüde eşcinsellik kavramlarına meydan okudu ve yeniden şekillenmesine yardımcı oldu.

Chad Allen

Chad Allen (d. 1974), popüler televizyon programı St. Elsewhere’de otistik bir çocuğu oynayarak ün kazandı. Birçok çocuk yıldızın aksine Allen, başarılı yetişkin oyuncu ve yapımcıya geçişi başarıyla gerçekleştirdi. Açıkça eşcinsel olan Allen, lgbti haklarının da savunucusu oldu.

Jon Robin Baitz

Jon Robin Baitz (d. 1961), hem ahlaki açıdan ciddi hem de politik olarak bilinçli çalışmaları ile tanınan önde gelen bir çağdaş Amerikan oyun yazarıdır. Kariyeri, bir film oyuncusu yanı sıra bir televizyon ve film yapımcısı olarak konserler içeriyordu.

John Barrowman

John Barrowman (d. 1967), bir müzikal tiyatro yıldızı olarak ve aynı zamanda film ve televizyondaki rolleriyle takdir toplayan bir aktör ve şarkıcıdır.

Sir Dirk Bogarde

Sir Dirk Bogarde (1921-1999), eşcinselliğini hayatının çoğunda sadece zımnen kabul etti, ancak İngiliz filminde sempatik bir gey karakter yaratan ilk aktör olarak övgüyü hak ediyor.

Raymond Burr

Raymond Burr (1917-1993), uzun süredir devam eden bir mahkeme salonu drama dizisinde oynadığı karakter olan Perry Mason ile her zaman özdeşleşecek bir televizyon ve sinema oyuncusuydu, ancak lgbti tarihinde özel bir önemi var. homofobik bir kültürde eşcinsel bir oyuncu olarak karşılaştığı baskı.

Charles Busch

Charles Busch (d. 1954), “grand dame” karakterlerinin erdemli performansları ve bu roller için dramatik araçlar yazmasıyla kendini farklı kılmıştır. Oyunculuk kredileri arasında Die Mommie Die ve Psycho Beach Party’deki rolleri bulunmaktadır.

Dan Butler

Dan Butler (d. 1954) en çok Frasier televizyon komedisinde “Bulldog Briscoe” rolüyle tanınan bir aktördür. Butler sadece gey bir adam olarak ortaya çıkmakla kalmadı, aynı zamanda eşcinsel temalı oyunun yazarı ve başrolünü oynadı. Bana Anlatabileceğin Tek Kötü Şey.

Simon Callow

Çok yönlü bir İngiliz aktör olan Simon Callow (d. 1949), sahnede, filmlerde ve televizyonda çok çeşitli roller oynadı, ancak eşcinsel rollere olan özel ilgisine dikkat çekti.

Richard Chamberlain

Richard Chamberlain (d. 1935) 1960’ların başında popüler Amerikan televizyon dizisi Dr. Kildare’de başrolü oynayarak ün kazandı. Kariyeri, kablo televizyon mini dizisinin tartışmasız kralı olduğu 1970’lerin sonu ve 1980’lerin başında çok başarılı bir dönüş yaptı.

Graham Chapman

Graham Chapman (1941-1989) bir komedi oyuncusu, yazar ve Britanya’nın çılgın Monty Python grubunun üyesiydi. Gay olarak kamuya açık bir şekilde açılan aktörlerin öncüsüydü.

Noel Coward

Noël Coward (1899-1973) başarılı bir oyun yazarı, film ve televizyon oyuncusu, besteci, şarkıcı ve kabare sanatçısıydı. Korkak, dünya savaşları arasındaki İngiliz sahnesine hükmetti, ardından kariyerini Amerika yönünde yeniden yönlendirdi.

Leslie Cheung

Leslie Cheung (1956-2003), cinsel açıdan muğlak karakterlerin yanı sıra hem eşcinsel hem de heteroseksüel temalı filmlerde romantik başroller oynayan çift cinsiyetli yakışıklı bir Hong Kong aktörü ve pop şarkıcısıydı. İntiharı, depresyon geçmişinden habersiz hayranları şok etti.

Montgomery Clift

Montgomery Clift (1920-1966) sadece olağanüstü bir aktör değildi, aynı zamanda acısından kurtulmak için uyuşturucu ve alkol kullanan izole ve işkence görmüş, gizli bir geydi.

Alan Cumming

Alan Cumming (d. 1965), sahnede, ekranda ve televizyonda çok çeşitli roller üstlenen, oyunculuğu ve lgbti davalarına verdiği destek için sayısız ödül kazanan çok yönlü bir aktördür.

Brad Davis

Brad Davis (1949-1991), eğlence camiasında biseksüel olarak bilinmesine rağmen, “AIDS’ten ölen ilk heteroseksüel oyuncu” olarak tanımlanan bir Amerikan eşcinsel film ikonu idi.

James Dean

James Dean (1931-1955), zamansız ölümünden önce Hollywood’da sadece iki yıl geçirdi, ancak bu süre zarfında, kara uydurma uyumsuzluğu katı erkeklik kavramlarına meydan okumaya yardımcı olan Amerikan filminin kalıcı bir simgesi haline geldi.

Divine

Divine (1945-1988), genellikle sahne şovunu ve film rollerini drag’da sergileyen bir karakter oyuncusu, gece kulübü şarkıcısı ve uluslararası bir kült yıldızıydı. Divine, John Waters’ın filmlerinde görünmesiyle ünlendi.

Christopher Durang

Christopher Durang (d. 1949) şiddetli bir komedi oyun yazarı, aynı zamanda oyunlarında sıklıkla eşcinsel temaları ve karakterleri kullanan bir oyuncu ve senaristtir.

John Epperson

John Epperson (d. 1955) yetenekli bir oyuncu ve yazar olarak tanınır. Diğer karakterlerin yanı sıra göz alıcı ve komik drag diva Lypsinka rolünde son derece başarılı bir kariyere sahipti.

Rupert Everett

Rupert Everett (d. 1959), 1989’da Paris’te bir basın röportajında ​​açıldı. O zamandan beri, film yıldızı kendisini kitle iletişim araçları için eşcinsel bir erkek oyuncu olarak tanımladı ve yeniden tanımladı ve eşcinselliği konusunda oldukça açık.

Rainer Werner Fassbinder

Rainer Werner Fassbinder (1946-1982), yabancı izleyicilere “Yeni Alman Sineması” nı getiren bir yönetmen olarak saygı görüyor, ancak aynı zamanda genellikle kamera karşısına çıkan yetenekli bir oyuncuydu.

Harvey Fierstein

Harvey Fierstein (d. 1954), hem oyuncu hem de oyun yazarı olarak olağanüstü başarıya sahip olan ve kararlı bir şekilde lgbti haklarının davasına adanmış bir sahne ve film oyuncusu.

Errol Flynn

Errol Flynn (1909-1959), cinsel yönden manyetik bir aktördü, en çok onun gösterişli rolleriyle ünlüdür. Yaşamı boyunca, kadınlarla olduğu kadar erkeklerle de cinsel ilişkiden hoşlandığı söyleniyordu. İlk karısı söylentilerin doğru olduğu konusunda ısrar etti.

Stephen Fry

Stephen Fry (d. 1957) Wilde filminde Oscar Wilde olarak bir zafer kazandı. Fry, aktör olarak kariyerinin yanı sıra başarılı bir çizgi roman, romancı, anı yazarı ve hayırseverdir.

Sir John Gielgud

Sir John Gielgud (1904-2000) uzun zamandır yirminci yüzyılın en büyük İngiliz oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir.

Farley Granger

Farley Granger (d. 1925) en çok 1940’ların klasik filmlerinde çarpıcı derecede yakışıklı ama duygusal açıdan savunmasız genç erkeklerle tanınır, ancak uzun ve üretken kariyeri tiyatro ve televizyon rollerini de kapsar.

Cary Grant

Cary Grant (1904-1986), biseksüelliği hakkındaki söylentileri sürekli olarak yalanladı, ancak yakışıklılığı, karizması ve belirsiz cinselliği hem kadınları hem de erkekleri büyüledi. Grant, ekranda eşcinsel bir bağlamda “gey” kelimesini ilk kullanan kişi olarak kabul ediliyor.

William “Billy” Haines

William “Billy” Haines (1900-1973), 1928’den 1933’e kadar en iyi beş sinema oyuncusundan biriydi ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin en başarılı iç mimarlarından biri oldu.

Neil Patrick Harris

Neil Patrick Harris (d. 1973) Doogie Howser adlı televizyon dizisinde başrolü oynadığı için gençken ün kazandı, M. D. Harris o zamandan beri olgun rollere başarılı bir geçiş yaptı ve lgbti nedenleri adına konuştu.

Nigel Hawthorne

İngiliz bir tiyatro ve sinema oyuncusu olan Nigel Hawthorne (1929-2001), 1995’te The Madness of King George filmindeki başrol oynadığı rolle Akademi Ödülü’ne En İyi Erkek Oyuncu aday gösterilen ilk açık eşcinsel oyuncu olarak kabul edildi.

Gordon Heath

Gordon Heath (1918-1991), tiyatro, film, televizyon ve radyo prodüksiyonlarında yer alan ancak en çok Parisli bir kabare sanatçısı olarak bilinen bir Afrikalı-Amerikalı aktör, yönetmen ve halk şarkıcısıydı.

Sör Robert Helpmann

Sir Robert Helpmann (1909-1986), hem İngiltere hem de Avustralya’da önde gelen bale topluluklarının kuruluşunda yer alan bir aktör, dansçı ve koreograftı.

Rock Hudson

Rock Hudson (1925-1985), AIDS teşhisi konduğunda vahşice yırtılıncaya kadar maske takan, uluslararası heteroseksüelliğin sembolü haline gelen Hollywood yıldız sisteminin bir ürünüydü.

John Inman

John Inman (1935-2007), Are You Being Served? Adlı televizyon dizisindeki fey satıcı Bay Humphries’i canlandırmasıyla uluslararası üne kavuşan ünlü bir komedi oyuncusuydu.

Michael Jeter

Michael Jeter (1952-2003), sahnede, filmlerde ve televizyonda çok çeşitli roller oynayan ve ayrıca AIDS araştırması için para toplanmasına yardımcı olan bir karakter oyuncusuydu.

Bruce LaBruce

Bruce LaBruce (d. 1964) “queercore” hareketinin kurucusu, film yapımcısı ve eşcinsellerin yabancı statüsünü yeniden onaylayan ve kutlayan gönülsüz bir pornograf.

Nathan Lane

Nathan Lane (1956), kendisi sadece açıkça eşcinsel olmakla kalmayıp, aynı zamanda Frankie ve The Birdcage gibi birçok oyun ve filmde de eşcinsel karakterleri canlandıran çok beğenilen bir aktördür.

Charles Laughton

Charles Laughton (1889-1962), seçkin bir kariyerde pek çok zafer kazanan, ancak yine de hayatının büyük bir kısmında içselleştirilmiş homofobi ve onun hakkındaki utançtan kaynaklanan kendinden nefret etmekten acı çeken bir obez Anglo-Amerikan sahne ve sinema oyuncusu ve yönetmendi.

Alfred Lunt

Alfred Lunt (1892-1977) ve “lavanta evliliği” içinde yaşadığı Lynn Fontanne, “Amerikan tiyatrosunun ilk ailesi” olarak adlandırıldı. Birçok sahne rolüne ek olarak, Lunt filmde önemli bir kariyere sahipti.

Roddy McDowall

Roddy McDowall (1928-1998), hem sahnede hem de ekranda genç bir yıldızdan çok yönlü bir karakter oyuncusuna zarif bir geçiş yapan İngiliz doğumlu bir aktördü.

Sir Ian McKellen

Sir Ian McKellen (d. 1939) tartışmasız kuşağının en iyi Shakespeare aktörü ve eşcinselliğini kamuoyuna açıkladıktan sonra şövalye ilan edilen ilk İngiliz subaydı, bu olay eşcinsel toplulukta ana akımdan daha tartışmalıydı.

Sal Mineo

Sal Mineo (1939-1976) iki kez Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve sahne yönetmeni ve kayıt sanatçısı olarak başarı elde etti. Esas olarak Rebel Without a Cause’daki performansıyla hatırlanıyor.

John Cameron Mitchell

John Cameron Mitchell (d. 1963) bir aktör olarak tanınmayı çoktan kazanmıştı, ancak oyuncu, yazar ve yönetmen olarak sahip olduğu birçok yetenek, 2001 yılında ödüllü filmi Hedwig and the Angry Inch’in piyasaya sürülmesiyle kamuoyunun dikkatini çekti.

George Nader

George Nader (1921-2002), 1950’lerin ve 1960’ların popüler bir başrol oyuncusuydu. 1986’da Rock Hudson’ın ölümünden sonrasına kadar cinsel yönelimini ve ortağı Mark Miller ile olan uzun ilişkisini alenen kabul etmedi.

Ramon Novarro

1920’lerde Hollywood sessiz filmlerinin romantik idolü Ramon Novarro (1899-1968), belirgin bir şekilde kadınsı bir oyuncu olarak algılanmıştır. Heteroseksüel bir başrol oyuncusu olarak büyük başarı elde etmesine rağmen, eşcinselliği Hollywood’da oldukça açık bir sırdı.

Ivor Novello

Ivor Novello (1893-1951), gösteri dünyasının olağanüstü bir rönesans adamıdır. Sadece müzikal komedilerin notalarını bestelemekle kalmadı, aynı zamanda bir oyun yazarı ve romantik bir başrol oyuncusu olarak Londra sahnesine hükmederken otuz yıl boyunca filmlerde rol aldı.

Anthony Perkins

Alfred Hitchcock’un Sapık’ında Norman Bates’i canlandırmasıyla sonsuza dek hatırlanacak olan Anthony Perkins (1932-1992), filmde oynadığı, sakladığı ve belki de küçümsediği sorunlu karakterler kadar kişisel yaşamında sık sık işkence görmüş görünüyordu.

David Hyde Pierce

David Hyde Pierce (d. 1959), birçok film rolünden çok uzun süredir popüler komedi televizyon dizisi Frasier’deki komik performansıyla tanınan ödüllü bir aktördür.

Craig Russell

Craig Russell (1948-1990), 1970’lerin ve 1980’lerin en önemli kadın taklitçilerinden biriydi. Aynı zamanda, yaygın dağıtım sağlayan eşcinsel temalı ilk Kuzey Amerika filmlerinden biri olan Kanadalı uzun metrajlı film Outrageous (1977) ‘de rol alan başarılı bir oyuncuydu.

Dick Sargent

Dick Sargent (1930-1994) en çok Bewitched adlı televizyon sitcomunda “ikinci Darrin” olarak anılır. Sargent, kariyerinin çoğunda kapalı kaldı, ancak 1991’de ortaya çıktı ve eşcinsel aktivizmi “hayatta yeni bir görev” olarak benimsedi.

George Takei

George Takei (d. 1937), en çok kült-klasik televizyon dizisi Star Trek ve sonraki filmlerdeki Bay Sulu rolüyle tanınır. Eşcinsel bir erkek olarak açıldıktan sonra, aynı zamanda lgbti haklarının açık bir savunucusu oldu.

Rudolph Valentino

Rudolph Valentino (1895-1926) en popüler sessiz ekran yıldızıydı. Onun çift cinsiyetli kişiliği, aynı zamanda iddialı bir şekilde erkeksi ve zarif bir şekilde hassas, önemli bir kültürel değişim döneminde Amerikan erkekliğinin geleneksel imajlarını tehdit etti.

Bruce Vilanch

Bruce Vilanch (d. 1948) sahnede, televizyonda ve filmlerde rol alan ve lgbti nedenlerinin yorulmak bilmeyen bir savunucusu olan bir komedi yazarı ve oyuncusu.

Clifton Webb

Clifton Webb (1891-1966), Film Sissy’yi ikincil statüden kurtardı, ardından çeşitli komik ve dramatik rollere geçti.

Kenneth Williams

Kenneth Williams (1926-1988) bir aktör, öykücü ve komedi becerileri kadar çılgınca kamp kişiliği için İngiliz halkı tarafından sevilen bir yazardı.

Paul Winfield

Paul Winfield (1941-2004), özel hayatında açıkça eşcinsel olan, ancak eşcinselliği hakkında kamuoyunda sessizliğini koruyan bir film, sahne ve televizyon oyuncusuydu.

B. D. Wong

B. D. Wong (d. 1960), M. Butterfly’daki olağanüstü performansıyla öne çıktı ve o zamandan beri kendisini film ve televizyonda yetenekli bir karakter oyuncusu ve lgbti davalarının bir şampiyonu olarak kurdu.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu