Alman Eşcinsel Kurtuluş Hareketi

Kısaca Alman Eşcinsel Kurtuluş Hareketinin Geçmişi...

Alman eşcinsel özgürleşme hareketi, 1969 Stonewall Ayaklanmalarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eşcinsel kurtuluş hareketine ilham vermesinden on yıllar önce ortaya çıktı. 1897’de Bilimsel İnsani Yardım Komitesi’nin kurulmasıyla başladı, ancak 1930’ların başında Nazizmin çizmesi altında ezildi.

Magnus Hirschfeld

Magnus Hirschfeld (1868-1935), Almanya’nın eşcinsel özgürleşme hareketinin en önde gelen lideriydi. Ayrıca önemli bir eşcinsellik teorisyeni olarak tanınmayı hak ediyor.

Kurt Hiller

Kurt Hiller (1885-1972), eşcinselliği suç sayan 175. Paragrafı yürürlükten kaldırma mücadelesi de dahil olmak üzere birçok pasifist ve entelektüel harekete katkıda bulunan bir Alman yazar ve aktivistti.

Ferdinand Karsch-Haack

Ferdinand Karsch-Haack’ın (1853-1936) Almanya’daki cinsel özgürleşme hareketine en önemli katkısı, hayvanlar aleminde, sözde ilkel insanlar arasında ve tüm Batılı olmayan kültürlerde aynı cinsiyetten cinsel aktivitenin ortaya çıktığını göstermekten ibaretti.

Károly Mariá Kertben

Avusturya-Macaristan edebiyatçı, çevirmen ve gazeteci olan Károly Mariá Kertbeny (1824-1882) eşcinsel “homosexual” kelimesini icat etti. Bunu yaparken, modern eşcinsel kimliğine önemli bir katkı yaptı.

Nazizm

Nazizm, Almanya’nın eşcinsel özgürleşme hareketinin yıkılmasına yol açtı. Naziler, “Aryan üstün ırkını” koruma gündemlerinin bir parçası olarak, eşcinsel suçlamalarla 100.000’den fazla erkeği tutukladı ve 5.000 ila 15.000 eşcinsel erkeği toplama kamplarında hapsettiler.

175. Paragraf

175. Paragraf, eşcinsel özgürleştiricilerin tersine çevirmek için başarısızlıkla mücadele ettikleri, erkekler arasında cinselliği yasaklayan Alman yasasıydı. Yasa, Naziler tarafından eşcinsellere zulmetmelerine yardımcı olmak için güçlendirildi.

Anna Ruling

Anna Ruling (1880-1953), lezbiyenliğini açıkça kabul eden ilk Alman kadınlarından biriydi ve aynı zamanda 1904’te bilinen ilk lezbiyen aktivistti.

Üçüncü Cinsiyet

Üçüncü Cins “Third Sex”, hem Karl Heinrich Ulrichs hem de Magnus Hirschfeld tarafından eşcinsellere atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdi ve on dokuzuncu yüzyıl Avrupa edebiyatında nispeten yaygın bir temaydı.

Karl Heinrich Ulrichs

Karl Heinrich Ulrichs (1825-1895), hem eşcinselliğin ilk modern teorisyeni hem de halka açık olan ilk eşcinsel olan on dokuzuncu yüzyıl Alman aktivistiydi. Çalışması, eşcinsel özgürleşme hareketi üzerinde derin bir etkiye sahipti, ancak bunu görecek kadar yaşamadı.

Uranyen ve Uranyenizm

Uranyen “Uranian” ve Uranyenizm “Uranianism”, eşcinselliği ifade eden ilk terimlerdi. Kelimeler, Karl Heinrich Ulrichs tarafından icat edilen “Urning” teriminden türetildi.

Bilgi notu: yazı kişisel araştırma sonucu edinillen bilgiler doğrultusunda yazılmış ve kişisel düşünceler içerir.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu