Eşcinseller ve Askerlik Hizmeti

Sorma, Söyleme

Lezbiyenler ve gey erkekler genellikle kendi uluslarının silahlı hizmetlerinde onurlu bir şekilde hizmet etmiş ve bazıları önde gelen askeri liderler olmuştur. Resmi olarak onaylanmış homofobi, genellikle bu tür bir hizmeti zorlaştırdı ve bazen imkansız hale getirdi.

Amerika’nın Sorma, Söyleme politikası ve diğer bazı ülkelerin gey ve lezbiyen hizmet üyelerini dışlaması birçok hayatı mahvetti ve mahvetmeye devam ediyor.

Jül Sezar

Romalı politikacı, general ve yazar Julius Caesar, antik dünyanın en güçlü adamlarından biriydi. Sık sık, bazen alaycı bir şekilde, Bithynia kralıyla olan gençlik ilişkisi ile hatırlanırdı.

Büyük İskender

Makedonya Kralı Büyük İskender (MÖ 356-323) sadece büyük bir asker ve fatih değildi, aynı zamanda Hephaestion’a olan aşkıyla da ünlüydü.

Prusya Kralı Büyük Frederick

Prusya Kralı Büyük Frederick (1712-1786), krallığını bir dizi acımasız savaşla büyük ölçüde genişletti. Eşcinselliği, hükümdarlığı sırasında açık bir sırdı.

Alexander Hamilton

Amerikan Devrim Savaşı kahramanı ve devlet adamı Alexander Hamilton (1757-1804), 1782’de öldürülen genç bir adam olan John Laurens ile bir dizi tutkulu aşk mektubu alışverişinde bulundu.

Sir Richard Burton

Sir Richard Burton (1821-1890), 1886’da konsolosluk hizmeti ve istihbarat çalışması şerefine şövalye olarak atandı, ancak aynı cinsten cinsel aktivite söylentileri nedeniyle ordu içerisinde şüphe ile değerlendirildi.

Lord Robert Baden-Powell

Bir İngiliz askeri kahramanı ve Boy Scouts ve Girl Guides’ın kurucusu olan Lord Robert Baden-Powell (1857-1941) muhtemelen bir eşcinseldi.

Albay Margarethe Cammermeyer

Albay Margarethe Cammermeyer (d. 1942) ABD’ye başarıyla meydan okudu. ABD ordusunun  “Sorma, Söyleme” uygulamasına karşı mücadele etmiş eşcinsel bir aktivist.

Leonard Matlovich

Hava Kuvvetlerinden Leonard Matlovich (1943-1988), 1970’lerde ABD’ye meydan okuyan, LGBTİ topluluğunun en görünür aktivistlerinden biri haline geldi.

Miriam Ben-Shalom

Miriam Ben-Shalom (d. 1948), cinsel yönelimi nedeniyle terhis edildikten sonra Birleşik Devletler ordusundaki görevine iade edilen ilk gey veya lezbiyen askerdi.

Don’t ask, don’t tell “Sorma, Söyleme”

11 Aralık 1993 ile 20 Eylül 2011 arası geçerli olan Sorma Söyleme politikası, ABD’deki gey erkeklere ve lezbiyenlere karşı ayrımcılığı sona erdirmeyi amaçlayan bir uzlaşmaydı. Ancak yalnızca cinsel yönelim nedeniyle tahliyeleri durdurmayı başaramadı.

Bill Clinton döneminde 1993 tarihinde yasalaştırılan bu kanun ordudaki eşcinsel askerlerin cinsel kimlikleri hakkında konuşmalarını yasaklıyor, eşcinsel oldukları tespit edilen askerlerin ise ordudan ihraç edilmesini sağlıyordu. Sivil hakları koruma örgütlerine göre, yaklaşık 14 bin civarında kadın ve erkek asker bu kanun yüzünden ordudan uzaklaştırıldı. İnsan hakları örgütlerince adaletsiz olduğu düşünülen bu kanun, Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesiyle yürürlükten kaldırıldı. “Sorma, söyleme”nin kaldırılmasıyla birlikte artık ABD ordusunda görev alan askerler, eşcinsel kimliklerini gizlemeye gerek kalmadan orduda görev alabilmektedirler.

Hollanda, Fransa, Yunanistan ve Türkiye

Avrupa askeri kültürü, Hollandalıların kabulünden Fransızların bırakınız yapsınlar politikasına, Yunan ve Türk kuvvetlerinin reddine kadar gey ve lezbiyen personele karşı tavırlarında büyük farklılıklar göstermektedir.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu