Canavarlar, Cadılar, Hayaletler ve Goblinler

Korku Kurgusu

Hem erkek hem de kadın eşcinselliği veya eşcinsel unsurlar, hayalet ve korku kurgusunun geniş kapsamı boyunca ortaya çıkıyor. Özellikle on dokuzuncu yüzyıldan beri, hayaletler, goblinler, cadılar, vampirler ve diğer şeytani yaratıklar, radikal olarak farklı olanları ve gündelik hayatta marjinalleştirilmiş veya bastırılmış düşünce ve eylemleri sembolize ediyor.

18. yüzyılda ortaya çıkan Gotikizm “Gothicism”, Frankenstein ve Drakula gibi eserlerin yazarlarına ve okuyucularına erkek ve kadın eşcinselliği de dahil olmak üzere transgresif cinselliğin heyecanını deneyimleme şansı sunuyor.

Clive Barker (d. 1952), belki de en iyi korku filmi Hellraiser’ın yazarı ve yönetmeni olarak ve Christopher Bram’in Father of Frankenstein romanına dayanan Oscar ödüllü Gods and Monsters filminin baş yapımcısı olarak bilinir.

Maureen Duffy (d. 1933), Gor Saga romanına hayvan haklarıyla ilgili endişelerini ifade etmek için yarı insan yarı goril bir kahramanı dahil etti.

Yazar Jewelle Gomez’in (d. 1948) en bilinen eseri The Gilda Stories’dir. Roman görünüşte vampirlerle ilgili olsa da, çalışma siyahi lezbiyenleri Amerika’nın tarihinin ve geleceğinin tanıkları ve yaratıcıları olarak yeniden tasavvur ediyor.

Alman film yönetmeni F. W. Murnau (1881-1931), korku filminin ilk başyapıtı olan, Bram Stoker’in Drakula’sının ekran uyarlaması olan Nosferatu’yu zarif bir şekilde stilize edilmiş şekilde yarattı.

Christina Rossetti (1930-1894), dini tutkusuyla cinselliği bastırılmış bir şairdi. Rossetti, en güçlü ve sürekli eseri Goblin Market’te şiirin iki kadın karakteri arasındaki erotik etkileşimlere zemin hazırlamak için goblinleri kullanır.

Sanatsal vampir, on dokuzuncu yüzyıldaki başlangıcından bu yana eşcinsellikle ilişkilendirildi, bu bağlantı bir dizi filmde keşfedildi.

Eşcinsel film yönetmeni James Whale (1889-1957), eşcinselliğiyle boğuşan bir adamın alegorileri olarak yorumlanan dört şık korku filminin yaratıcısı olarak hatırlanıyor.

Ed Wood (1924? -1978), hem hayranları hem de eleştirmenleri tarafından dünyanın en kötü film yönetmeni olarak adlandırılır. Özür dilemeyen travesti yönetmen, Monster of the Monster ve Outer Space’den klasik sömürü filmi Plan 9 da dahil olmak üzere birkaç  ​​düşük bütçeli korku ve bilim kurgu filmi çekti.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu