Oral seks de HIV virüsünden etkilenmenin bir diğer yoludur. Çünkü ağız çeperi de sıvıları kolaylıkla içine çeken, ince bir yapıya sahiptir. Aynı anüste olduğu gibi HIV virüsü kolaylıkla ağız mukozasından kan sistemine geçebilir. Ayrıca ağız içindeki yaralar ya da dişeti kanamaları HIV virüsünün penise geçmesine neden olabilir. Bunun için de oral seks sırasında kondom kullanılması sizi koruyacaktır. Ancak, birçok insan lateksin tadından hoşlanmadığı için bu yolu tercih etmemektedir.

Oral seks sırasında korunmak için ne yapabiliriz?

Oral seks sırasında HIV virüsü kapmamanızı sağlayacak iki altın kural var:

Partnerinizin ağzınıza boşalmasına izin vermeyin: HIV virüsü taşıyıp taşımadığına emin olmadığınız birisine oral yapıyorsanız, ağzınıza boşalmasına izin vermemek sizin için güvenli olacaktır. Sakınmanıza rağmen partneriniz ağzınıza boşalırsa hemen ağzınızı yıkamanızı ve temizlemenizi öneririz. Bu, riski azaltacaktır.
Oral seksin öncesinde ve sonrasında dişlerinizi fırçalamaktan kaçının!

Ağzınızı kontrol edin: Hijyenik bir ağız sağlıklı bir cinsel ilişki demektir. Eğer ağzınızın içinde bir kesik veya yara varsa oral seks sırasında HIV virüsünü kapma riskiniz de bir o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca oral seks yoluyla sizdeki virüsün partnerinize geçmesi de mümkündür.
Oral seks, korunmasız cinsel ilişkiden daha az risklidir!