Robin Hood Gey miydi?

Robin Hood ve Sherwood Ormanı’nda saklanan arkadaşları belki de eşcinseldi!

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nde saygın bir öğretim üyesi olan Profesör Stephen Knight, Nottingham’da yapılan  geleneksel Robin Hood Konferansı’nda araştırmalarının sonuçlarını “The Forest Queen” (Ormanın Kraliçesi) adlı makalesinde sundu.

Ondördüncü yüzyıl hikayelerinin uzun ve dikkatli incelemelere tabi tutulması sonucu Knight, Robin Hood ve adamlarının heteroseksist toplumda dışlanmış eşcinseller olduğu iddiasını ortaya attı. Lady Marian hikayesinin de on altıncı yüzyılda tarihçiler tarafından Robin Hood’u “düzeltmek” için eklendiğini de iddialarına ekledi.

London Times gazetesine verdiği röportajda Knight, anlatılan hikayelerin onun gey olduğunu doğrudan söyleyemeyeceğini çünkü toplumsal değerlerin buna izin vermeyeceğini ama buna rağmen hikayelerin birçok homo-erotik imgeler taşıdığını söyledi. Hikayelerin içinde geçen alt metinlere bakıldığında ormanın erkekliğin sembolü, mızrak ok ve kılıçların da fallik semboller olduğunu belirtti.

Konferansa ev sahipliği yapan Robin Hood Derneği üyelerinden gelen tepkiler farklıydı. Bazıları bu iddiaların kahramanlarının karalanmaya çalışılması olduğunu söylerken bazıları da Robin Hood’un gey gençler için çok iyi bir rol modeli olabileceğini söyledi.

Derneğin web sayfasında ise son derece ılımlı bir mesaj yayınlandı: “Robin Hood efsanesi birçok farklı şekilde değerlendirilebilir. Robin birçok insan için farklı sebeplerden dolayı özel biri olabilir. Zaten onu bir efsane yapan da bu yanıdır. İşimiz yargılarda bulunmak değil, her şeyi olduğu gibi kabul edip, herkesi ne düşünmek istediklerinde serbest bırakmaktır.”

Derneğin bu iddiaya karşı çıkmayıp ılımlı açıklamalar yapmasının nedeni, araştırmayı yapan Knight’ın gerçekten alanında uzman ve son derece saygıdeğer bir tarihçi olması. Bu da iddiaların doğruluk ihtimalini güçlendiriyor. Bu durumda da artık geylerin yeni bir rol modeli var:

Robin Hood!

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu