Tomboy Filmi Üzerine Değerlendirme

2011 yılında Fransız yapımı olan yönetmeni Celine Sciamma olan film bakalım bize neler anlatıyor.

2011 yılında Fransız yapımı olan yönetmeni Celine Sciamma olan film bakalım bize neler anlatıyor.

Yeni ortam, yeni ev, yeni bir sayfa. Bir yere ilk gittiğinizde ya da yeni bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıtırsanız ona göre çevrenizdeki kişiler size etiket atfeder, olumlu ya da olumsuz önyargıda bulunurlar. Sen böylesin sen şöylesin şunu yapacağını umdum, bunu senden beklemiyordum, insanlar sizden bir şeyler beklemeye başlar. Lauré yeni arkadaşlarına kendini erkek olarak tanıtır ve arkadaşlarıyla oyun oynamaya başlar.

Erkek çocukları gözlemler nasıl futbol oynuyorlar, nasıl yere tükürüyorlar, nasıl davranıyorlar… kendisi de onları taklit eder o kimliğe bürünür. Elbise yerine kapri giyer, mayo yerine şort giyer kendini tam bir erkek gibi hisseder. Kendini erkek sansınlar diye oyun hamurundan penis bile yapıyor kendine.

Kız kardeşini arkadaşlarıyla tanıştırmıyor çünkü kimliğini açık edeceğinden korkar derken bir gün kız olduğu fark edilir kaçar saklanır arkadaşlarından eve gelen arkadaşı üzerine de kız kardeşi olayı anlar kendini erkek gibi tanıtmasını ve artık o da bu durumun bir parçası haline gelir.

Kardeşi ile dışarı çıktığında bir gün kavga eder arkadaşı ile ardından dövdüğü çocuk ve annesi eve şikayet için gelir ve lauré’nin annesi durumu anlar arkadaşlarına kendini neden erkek gibi tanıttığını sorar fakat lauré bilmediğini artık bu şeyin bitmesini istediğini onun için de zor olduğunu söyler.

LGBTİ+ bireyler maalesef ki özellikle Türkiye başta olmak üzere sayısız olumsuz durumla karşı karşıya kalıyor buna neden maruz kalıyor suçları ne ki çocuk yaşta anlayışlı olmayan ebeveynleriyle karşı karşıya geliyorlar, kabul edilemiyorlar. Film ne kadar tomboyluğu anlatmaya çalışsa da transseksüel bireylerin çocuk yaşta yaşadığı zorluklara odaklanıyor, empati kurmamıza yardım ediyor.

Bunu beğendiyseniz benzer bir 3 bölümlük mini dizi Butterfly izleyebilirsiniz.

Renkli günlerimiz olsun.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu