LGBTİ Bireyler İçin Sosyal Medya Güvenliği ve Gizliliği

Sosyal Medya Güvenliği ve Gizliliği

İnternet, LGBTİ+ Topluluğunun gelişiminde ve organizasyonunda önemli bir rol oynadı. LGBTİ+ bireylerin birbirleriyle iletişim ve ağlar kurmaları için güçlendirici bir araç haline geldi.

Buna karşılık, cihazlarımızı ve hesaplarımızı istenmeyen erişimlerden korumak için harekete geçmemiz gerekiyor.

Neyse ki, sadece birkaç basit adımı uygulayarak daha güvenli olabiliriz.

İşte o adımlar…

Hesap oluşturma, kurtarma işlemi ve bildirim almak için kendi adınıza olan bir telefon numarası ve/ya e-posta adresi kullanmayın

Telefon numaranızdan ya da e-posta adresinizden kimliğinizin tespit edilememesi, oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarının şifremi unuttum alanında cep telefonu numaranızın ve e-posta adresinizin girilerek bulunmaması için aylık olarak kiralanabilen sanal sms numaraları ve/ya farklı e-posta adresleri kullanın.

Her sosyal ağ için benzersiz parolalar ve e-posta adresleri kullanın

Örneğin Facebook, Instagram ve diğer sosyal araçlar için yaptığınız gibi Twitter için aynı şifreyi kullanmamanız da kesinlikle çok önemlidir. Tek bir parola ve e-posta adresi kullanmak bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırır, çünkü bir parolaya ve/ya e-posta adresine erişmek, herkese erişim sağlamak anlamına gelir.

Posta kutunuza dikkat edin

Phishing, internet tarihinin en eski ve en etkili saldırı türlerinden biridir. Oltalama saldırıları olarak bilinen bu saldırı türünde genel olarak kurbanların e-posta hesaplarına; hediye, indirim, veya benzeri cezbedici sahte iletiler gönderilerek parola, kimlik bilgisi veyahut benzeri hassas verilerin çalınması amaçlanır.

Bankanızın, e-postanızın, sosyal medya hesabınızın veya bunun gibi bilgi girmenizi gerektiren bir kuruluşun web sayfasının bir kopyasını oluşturarak kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı hedefleyen bir İnternet dolandırıcılığı türüdür.

İletilen e-posta mesajlarındaki zararlı bağlantılar tıklandığı zaman kurbanın av olması sağlanabildiği gibi e-postalar ile birlikte ek olarak gönderilen virüslü dosyaların çalıştırılması ile de kurbanların bilgisayarları saldırganlar tarafından ele geçirilebilir.

Bu yöntem ile dolandırıcılar sizin kredi kartı, banka giriş bilgileri, şifreler, hesap numaraları, sosyal medya hesap bilgileri gibi sizin için önemli olan bilgileri ele geçirmeyi hedefliyorlar.

Çok kişisel olmayın

Sosyal mühendislik, saldırganların herkese açık profillerinizden toplayabildikleri bilgileri (doğum tarihi, eğitim, ilgi alanları) her türlü hizmette hesaplarınıza girmeye çalışmak için kullandıkları yerdir. Birinin ilk evcil hayvanınızın veya okulunuzun adını Facebook profilinizden ne kadar kolay öğrenebileceğini hayal edin, ardından kaç hizmetin bunları güvenlik sorusu olarak kullandığını düşünün. Profilinizin çoğunu olabildiğince gizli tutun ve hayatınızın kesinlikle her yönünü paylaşmadan önce iki kez düşünün.

Telefonunuzu, tabletinizi ve/ya laptopunuzu kilitleyin

Telefonunuz, tabletiniz ve/ya laptopunuz bir yabancının eline geçerek sosyal hesaplarınıza (ve daha fazlasına) erişim sağlayabilir, e-posta adresinizi alabilir, profilinizi yem olarak kullanarak arkadaşlarınızı hedefleyebilir ve hatta şifrenizi değiştirebilir. Bir davetsiz misafir için bunu olabildiğince zorlaştırmak için, laptopunuz, tabletiniz ve/ya telefonunuzdaki şifre kilidini her zaman etkinleştirmeli ve birkaç dakikadan fazla olmamak üzere zaman aşımına ayarlamalısınız.

Engelle düğmesini kullanın

Bir spam gönderen sizi takip ettiğinde ve size bağlantılar gönderdiğinde, onu görmezden gelmeyin. Sizden daha az bilgi sahibi olan başkalarının iyiliği için, hesabı her zaman spam olarak bildirin. Sosyal ağ hizmeti onu izleyecek ve yeterli sayıda kişi aynı işlemi yaparsa hesabı kaldıracaktır. Spam gönderenlerin yeni hesaplarla geri gelmesini durdurmaz, ancak en azından çabalarını engeller.

Yararlanılan bazı kaynaklar:
Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojileri: Phishing Saldırısı. https://it.bilgi.edu.tr/tr/guvenlik/phishing/
Norton Antivirus: 5 tips for social media security and privacy. https://us.norton.com/internetsecurity-privacy-5-tips-for-social-media-security-and-privacy.html

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu