AIDS Kurdelesi

AIDS Kurdelesi veya Kırmızı Kurdele, ceket yakalarında veya diğer giysilerde AIDS ile savaşımın ve dayanışmanın bir simgesi olarak görülmektedir.

Kurdele Projesi 1991 yılında, New York temelli bir grup olan Visual AIDS tarafından gündeme getirildi. Visual AIDS, AIDS yüzünden ölen veya AIDS hastası olan arkadaş ve meslektaşlarını onurlandırmak ve anmak için bir araya gelen sanatçılardan oluşan bir yardım kuruluşudur. Bu kuruluş, sanat kurumlarını, müzeleri, galerileri ve AIDS destek örgütlerini, AIDS’e kurban verdiklerimizi anmak, AIDS/HIV bilincini artırmak, AIDS’li kişilerin gereksinimlerini duyurmak ve AIDS araştırmalarına mali destek sağlamaları için harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Kurdele imgesi, Körfez Savaşı’nda bulunan Amerikan askerlerini onurlandırmak için verilen sarı kurdelelerden esinlenilmiştir. Kırmızı renk ise, Visual AIDS yetkililerine göre “öfkeyle değil, kendini feda eden bir aşık gibi kanla ve tutkuyla olan bağlantısından” dolayı seçilmiştir.

Kırmızı kurdelenin halkla ilk tanışması 1991 Tony Ödülleri’nin galasında oldu. Galada, sunucu Jeremy Irons yakasına kırmızı bir kurdele taktı. Bunun hemen ardından kırmızı kurdele, sanatçıların ve ünlülerin “politik doğru” giyim tarzlarının vazgeçilmez bir aksesuarı oldu. Bu aşırı popülerliğinden dolayı bazıları, kırmızı kurdeleyi kullananların içten olmadıklarını düşünmektedir. Bunu bir örneği, eski A.B.D. başkanının eşi Barbara Bush’un otururken kırmızı kurdeleyi takması, konuşma sırasında ise çıkarmasıdır.

Ancak, Kurdele Projesi AIDS bilincinin yaygınlaşması ve bu hastalık için araştırmanın ve savaşımın sürmesinde ciddi bir güç olduğu söylenebilir. Kurdele Projesinin en içten amacı, bu projeye gerek duyulmayacağı günlerin gelmesidir.

Kırmızı kurdeleden esinlenilerek tasarlanan pembe kurdele, göğüs kanseri için kullanılmıştır. Göğüs kanseri de AIDS gibi eşcinsel çevrelere kısıtlı bir hastalık olmamasına rağmen, bu hastalığa, çocuk doğurmayan kadınlarda istatistiksel olarak daha sık rastlandığı saptanmıştır. Bunun sonucunda, bazı lezbiyenler için göğüs kanserinin önlenmesi çok önemli bir konudur.

Sarı kurdele savaş esirleri, rehineler, insan hakları ve eşitlik hareketlerinde kamuoyunun ilgisini çekmek için kullanılmıştır. Günümüzde politik doğruluğun bir yaşam tarzı halini almaya başlamasıyla beraber, kurdele renklerinde çeşitlilik görülmeye başlanmıştır. Yeşil kurdeleler çevre konusunda duyarlı kişiler tarafından kullanılırken mor kurdeleler şehir içi şiddete karşı, mavi kurdeleler şiddet kurbanlarına destek için (yakın zamanda da internette sansüre karşı) kullanılıyor. Görüldüğü gibi, kurdele kampanyaları birbirlerini gölgelemek bir yana, insanlığa olan katkılarından dolayı beraberce bir güç oluşturuyorlar.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu