Ayılar ve Deri Sevenler

Leather Pride Bayrağı, deri seven toplumun, ki bu topluluk deri, jeans, sado-mazoşizm, hükmetme, üniforma, kovboy ve diğer fetişleri de kapsamaktadır, bir simgesidir. Bu bayrak, sanatçı Tony DeBlase tarafından tasarlanmış ve ilk kez Chicago’daki Mr. Leather yarışmasında sergilenmiştir. Bu bayrak, eşcinsel çevrelerde sıkça kullanılmasına rağmen sadece eşcinsellere özgü değildir. Bazı eşcinsel deri toplumu üyeleri, gökkuşağı bayrağının mor şeridi yerine siyah bir şerit ekleyerek leather pride bayrağını değiştirmektedirler.

Bear Pride Bayrağı, yüzleri, vücutları ve göğüslerindeki tüy fazlasıyla belirlenen ve “bear” (ayı) tabir edilen eşcinsel erkekler tarafından kullanılmaktadır. Ayılar, bazen de ileri sayılabilecek yaşları, irilikleri ve hattâ kilolu olmalarıyla da belirlenirler. Ayıları genel anlamda kapsayan tek bir simge yoktur. Ancak, kulüpler, barlar ve diğer “ayı” gruplarının kullanmayı tercih ettiği birçok simge vardır.

Yukarıda görülen Bear Pride bayrağı, Seattle’da bulunan Spags adlı “ayı” barından alınmıştır. Bayrağın renkleri yeri ve yerle gök arasında yaşayan ayıları simgeler. Altın sarısı pençe-güneş ise dünya üzerindeki ayıların kardeşliğini ve “ayı” ruhunu simgeler. Mavi şerit gökyüzünün, beyaz şerit kutup ayılarının, siyah şerit siyah ayıların, kahverengi şerit kahverengi ayıların, yeşil de dünyanın simgesidir.

Bir diğer (ve belki de daha popüler olan) bear bayrağı Uluslararası Bear Kardeşliği Bayrağı’dır.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu