Aseksüellik Nedir?

Aseksüeller, düşük veya düşük düzeyde cinsel çekicilik ve arzu yaşarlar. Genellikle seçilen bekârlığın aksine, aseksüellik bir kişinin cinsel kimliğinin kendine özgü bir parçasıdır ve tamamen normaldir. Bununla birlikte, bu, aseksüel bireylerin romantik veya yakın ilişkilere kesinlikle ilgi duymadıkları anlamına gelmez. Bazı aseksüeller kendi başlarına daha mutlu olsalar da, diğerleri yakın bir arkadaş grubuyla en mutlu, hatta cinsel insanlarla uzun vadeli ortaklıklar kurabilirler.

Genellikle lezbiyen, gey, bi, queer veya düz olarak tanımlayan birçok aseksüel insan cazibe yaşar, ancak bu çekim üzerinde cinsel bir şekilde hareket etme arzusu hissetmez. Bunun yerine, kişi aseksüel, fakat romantik olarak tanımlayabilir ve fiziksel çekiciliği yaşamadan birisini çok yakından tanıma ihtiyacını hissedebilir. Öte yandan cinsel uyarılma, eşcinsel olarak ifade etme isteği ile ilişkili olmasa da, eşeysiz kişiler arasında da düzenli olarak meydana gelebilir.

Kimlik

Aseksüel olarak tanımlanan insanlar çok çeşitli olduğu için, aseksüellik geniş tanımları kapsayabilir. Bazıları aromantik (kimseye karşı romantik çekicilik hissetmeyen) olarak tanımlanabilirken, diğerleri şöyle tanımlamaktadır:

biromantik (biseksüel karşıtı)
heteroromantik (heteroseksüel karşıtı)
homoromantik (eşcinsel karşıtı)
panromantik (panseksüel karşıtı)

Çoğu aseksüel birey, yaşamları boyunca aseksüel olmuştur. Tıpkı hiç kimsenin beklenmedik bir şekilde doğrudan eşcinsel olarak ilerleme kaydetmesi gibi, aseksüel insanlar da nadiren cinsel veya tersi olurlar. Bir başka küçük azınlık da kendi cinsel kimliklerini araştırırken ve sorgularken kısa bir süre için kendilerini aseksüel olarak düşünebilir.

Birinin cinsel mi yoksa aseksüel mi olduğunu belirleyen bir test yoktur. Cinsellik, başka herhangi bir cinsel kimlik gibidir ve insanların kendilerini keşfetmelerine yardımcı olan bir kelimedir. Bazı aseksüel insanlar dışarı çıkma ihtiyacı hissetmezken, diğerleri bunu farkındalığı yaymak için yapar.

Cinsellik Üzerine Araştırma Durumu

Yakın zamana kadar, aseksüalite, halk arasında nadiren tartışılan bir konu olarak kaldı. Buna göre, araştırmacılar aseksüellik kavramını kavramsal olarak anlamaya çalıştıkça, konuya olan akademik ilgi artmaya başlamıştır. Araştırmacılar aseksüelliğin tekil bir cinsel yönelim (veya bunun eksikliği) olarak tanımlanıp tanımlanmayacağını tartışıyor. Dahası, aseksüelliği incelemek için büyük bir kavramsal engel, aseksüel bireyleri birleşik bir grup olarak görmekte zorluklar yaratan aseksüel popülasyondaki görünür çeşitliliktir. Diğer güncel araştırma soruları şunlardır:

Arzu ve cazibe nasıl ilişkilidir?
Aseksüeller için sağlıklı bir ilişki nedir?
Aseksüel bireylerin hangi eğitim veya sağlık hizmeti ihtiyaçları yaşayabilir?

Cinsel Bireylerin Karşılaştığı Zorluklar

Cinsel olmayan bireyler çoğu cinsel insandan çok farklı zorluklarla karşı karşıyadır. İlk olarak, her aseksüel kişi, aseksüeller arasındaki çeşitlilik nedeniyle, çok farklı şekillerde ilişkiler, çekicilik veya uyarılma deneyimleri yaşar. Her şeyden önce, aseksüel bireyler, sürekli olarak onun cinsel olduğunu varsayan bir toplumda yaşarlar. Medyanın herkesi sürekli cinsel veya cinsel olarak kışkırtmış olarak gösterdiği bir toplumda, aseksüel bireyler marjinalleşmiş ve temsil edilmemiş hissedebilir.

Aseksüeller, gerçekliklerini anlamayan insanlar üzerinde hayal kırıklığı yaşayabilir. Veya kendilerini cinsel ilişkide bulunmalarının beklendiği veya cinsel çekiciliğe aykırı davranma konusunda baskı altında hissedebilecekleri şekilde kendilerini bulabilirler.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu