Panseksüellik Nedir?

Panseksüel, son yıllarda cinsel yönelimin tanımlayıcısı olarak ortaya çıkan bir terimdir. Panseksüel kelimesi, “hepsi” anlamına gelen Yunanca “pan” ön ekinden türetilmiştir ve cinsel, duygusal veya ruhsal olarak tüm cinsiyetler ve cinsel kimliklerle ilişkide bulunabileceklerini düşünen herkesi kapsar. Panseksüel bireyler, cinsiyet kimlikleri veya biyolojik cinsiyetleri ne olursa olsun, erkek, kadın, transseksüel, interseks ve / veya nonbinary olan birini içerebilen ve olası herhangi bir cinsel yönelim ile özdeşleşebilecek birini içerebilir. Bununla birlikte, bu eşcinsellerin otomatik olarak herkes gibi olduğu veya fiziksel tercihlerinin olmadığı anlamına gelmez. Panseksüel kimliği, cinselliğin açıklığını ve akışkanlığını ifade etmek için yaygın olarak kullanılır. Benzer şekilde, “panromantik”, aseksüel olan, ancak tüm cinsiyet ve insanların cinsiyetine karşı romantik bir çekicilik hissedebilen birini ifade eder.

Panseksüellik ikiden fazla cinsiyet olduğunu kabul eder; Bazı insanlar cinsiyetini erkek / kadın ya da kadın / kadının ikilisine uymayan insanlara daha fazla dahil olmak için “biseksüellik” yerine bu terimi kullanmayı tercih ediyorlar.

Everydayfeminism.com çok basit bir şekilde özetliyor: “Her eşcinsel kişi kimliğini benzersiz bir şekilde tanımlayabilir, ancak bir şey tutarlı kalır: herhangi bir cinsiyet ve cinsiyetten herhangi birine ilgi çekme olasılığı.”

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu