Cinsel Yönelim Nedir?

Amerikan Psikologlar Birliği’ne göre. . .

Cinsel yönelim, erkekler, kadınlar veya her iki cinsiyet için kalıcı bir duygusal, romantik ve / veya cinsel uyarılma paterni anlamına gelir. Cinsel yönelim, aynı zamanda bu ilgi çekici yerlere, ilgili davranışlara dayanan bir kişinin kimliğini ve başkalarının topluluğuna üye olmayı ifade eder. Birkaç on yıl boyunca yapılan araştırmalar, cinsel yönelimin, özel çekiciliğinden diğer cinsiyete, özel çekiciliğine ve aynı cinsiyetten cinsel ilişkiye kadar sürdüğünü göstermiştir. Bununla birlikte, cinsel yönelim genellikle üç kategori olarak tartışılır: heteroseksüel (diğer cinsiyet üyelerine duygusal, romantik, ya da cinsellik çekicilikleri olan), eşcinsel / lezbiyen (bir kişinin ownsex üyelerine duygusal, romantik, ya da cinsellik çekimleri olan) ve biseksüel hem kadınlara hem erkeklere duygusal, romantik veya cinsel çekicilikte olan) .Bu dünyadaki çeşitli kültür ve uluslarda bu tür davranışlar ve atraksiyonlar tanımlanmıştır. Birçok kültür, bu cazibe merkezlerini ifade eden insanları tanımlamak için özdeşlik etiketleri kullanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık kullanılan etiketler lezbiyenler (kadınlara çeken kadınlar), eşcinsel erkekler (erkeklere çeken erkekler) ve biseksüel insanlardır (erkekler ya da kadınlar kızak cinsiyetlerini çekmiştir). Bununla birlikte, bazı insanlar farklı etiketler kullanabilir veya hiç kullanmazlar. Cinsel yönelim, biyolojik cinsiyet (anatomik, fizyolojik) dahil olmak üzere, cinsiyet ve cinsiyetin diğer bileşenlerinden farklıdır.

ve erkek ya da kadın olmakla ilişkili genetik özellikler, cinsiyet kimliği (erkek ya da kadın olmanın psikolojik anlamı), * ve toplumsal cinsiyet rolü (kadınsı ve erkeksi davranışı tanımlayan kültürel normlar). biyolojik cinsiyet, cinsiyet kimliği veya yaş gibi bir birey. Bu perspektif eksik çünkü cinsel oryantasyon başkaları ile ilişkiler açısından tanımlanıyor. İnsanlar cinsel oryantasyonlarını, elleri öpüşmek gibi basit eylemler de dahil olmak üzere, diğerleri ile olan davranışlarıyla ifade ederler. Bu nedenle cinsel yönelim, sevgi, bağlanma ve yakınlık için derinden ihtiyaç duyduğunu hissettiren samimi kişisel ilişkilerle yakından ilişkilidir. Cinsel davranışlara ek olarak, bu bağlar, ortaklar arasında cinsel olmayan cinsel dürtü, paylaşılan hedefler ve değerler, karşılıklı destek ve devam eden taahhüt içerir. Bu nedenle, cinsel yönelim yalnızca bireyin içindeki kişisel bir özellik değildir. Daha ziyade, birinin cinsel yönelimi, kişisel kimliğe bağlı kişilerin temel bir bileşeni olan tatmin edici ve doyurucu ilişkileri bulması muhtemel olan insan grubunu tanımlar.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu