Dünya Eşcinseller Günü

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersek bireyler tarafından kutlanan özel günler, anma günleri ve haftalar…

Mart

31 Mart: Uluslararası Transseksüel Görünürlük Günü (TDOV), 31 Mart, trans topluluğuna desteğinizi gösterme günüdür. Trans topluluğunun bilgisini yayarak cissexism ve transfobi ile savaşırken, dünyadaki trans insanlarının başarılarına dikkat çeker.

Nisan
12 Nisan: Sessizlik Günü, 12 Nisan 2019 (gün yıldan yıla değişir), okullarda LGBTİ karşıtı isim çağırma, zorbalık ve taciz olaylarına dikkat çeken öğrenci liderliğindeki, genellikle Amerika Birleşiş Devletlerinde uygulanan bir ulusal etkinliktir. Ortaokuldan üniversiteye kadar olan öğrenciler, zorbalık ve tacizin LGBTİ öğrencileri ve LGBTİ olduğu algılananlar üzerindeki susturma etkisini göstererek, okulları ve sınıf arkadaşlarını, LGBTİ karşıtı davranış sorununu ele almaya teşvik etme çabasıyla bir sessizlik sözü alırlar.

26 Nisan:  Lezbiyen Görünürlük Günü

Mayıs

17 Mayıs: 17 Mayıs’ta Homofobi, Transfobi ve Biphobia’ya Karşı Uluslararası Gün, karar vericilerin, medyaya, kamuoyuna, kanaat önderlerine ve yerel otoritelerin dikkatini lezbiyen, gey, biseksüeller, transeksüel ve interseks insanlar ve cinsel ve cinsiyet normlarına uymayanlar.

24 Mayıs: Panseksüel ve Panromantik Farkındalık ve Görünürlük Günü, 24 Mayıs, panseksüel ve panromantik topluluğu kutlamak ve diğerlerini toplulukta eğitmek için bir gündür.

Haziran

LGBTİ+ Gurur Ayı “Onur Haftası”, Haziran ayında Stonewall isyanları onuruna verildi, ancak yıl boyunca gurur olayları yaşandı. Aynı zamanda, 2015’te ABD’de eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ayı da işaret ediyor.

28 Haziran: Stonewall İsyan Yıldönümü

Eylül

23 Eylül: Biseksüel Görünürlük Günü, Biseksüeller Günü’nü kutlayın, 23 Eylül ve Biseksüel Bilinçlendirme Haftası, biseksüellik topluluğunu kutlamak için bir gün ve hafta.

Ekim

LGBTİ Tarih Ayı (ABD) ilk kez 1994 yılında kutlandı ve LGBTi tarih ve haklarıyla ilgili açıklık ve eğitimi teşvik etmek amacıyla 2009 yılında Başkan Barack Obama tarafından ulusal tarih ayı ilan edildi.

11 Ekim: National Coming Out Day (ABD), 11 Ekim, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks insanların deneyimlerini ve yolculuklarını ortaya çıkaran, ulusal açılma günü..

20 Ekim: Ruh Günü, milyonlarca zorbalığa karşı bir tavırla mor giyen ve lezbiyen, gey , biseksüel, transeksüel ve interseksüel (LGBTİ) gençlere desteklerini gösteren bir gün. Mor Gökkuşağı bayrağı üzerinde ‘ruh’ sembolize ediyor.

26 Ekim: 26 Ekim’deki Interseks  Farkındalık Günü, Kuzey Amerika’daki intersex halkının ilk gösterisini anmak için kutlandı.

22-28 Ekim: Aseksüel  Farkındalık Haftası, 22-28 Ekim, aseksüel, aromantik, biseksüel ve gri-aseksüel deneyimler hakkında eğitim almayı ve aseksüel topluluğa ve dünyadaki müttefiklere erişebilecek materyaller yaratmayı hedefleyen uluslararası bir kampanyadır.

Kasım

8 Kasım: İnterseks Dayanışma Günü, 8 Kasım, Intersex Anma Günü olarak da bilinir ve aynı zamanda ünlü bir Fransız interseks birey olan Herculine Barbin’in doğum günüdür.

20 Kasım: Uluslararası Transeksüel Anma Günü, 20 Kasım, transseksüel karşıtı nefret veya önyargı nedeniyle ölenleri anımsatan ve 28 Kasım 1996’da öldürülen Rita Hester’ı onurlandırdı.

Aralık

1 Aralık: 1 Aralık Dünya AIDS Günü, dünya çapında insanlar için HIV ile mücadelede birleşme, HIV ile yaşayan insanlara desteklerini gösterme ve ölenleri anma fırsatıdır. Dünya AIDS Günü, 1988’de ilk defa düzenlenen ilk küresel sağlık günüydü.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu