Eşcinsellikte Aktif Pasif Nedir?

İnsan cinselliğinde, aktif, pasif ve aktif pasif, özellikle iki erkek eşcinsel arasında, cinsel aktivite sırasındaki cinsiyet konumlarıdır. Bir aktif, genellikle nüfuz eden bir kişidir, bir pasif, genellikle penetrasyon alandır ve aktif pasif, her iki aktiviteye de katılır veya her iki aktiviteye de katılmaya açıktır. Bu terimler, bireyin olağan tercihini belirten öz kimlik unsurları olabilir, ancak daha geniş cinsel kimlikleri de tanımlayabilir.

Aktif Gay “Aktif Eşcinsel” Nedir?

Aktiflik, genellikle cinsel aktivite sırasında nüfuz edici rol oynayan kişidir; erkeklerle seks yapan erkekler için, bu genellikle anal ya da oral seks sırasında penisin kullanılmasını gerektirir. Aktif olmak  aynı zamanda “bir başkasına nüfuz etmek” anlamına gelen bir fiil olarak kullanılır. Ayrıca, romantik veya cinsel bir ilişkide baskınlığı içeren daha geniş bir kişisel kimliği tanımlayabilir; Ancak, bu şartname, bir üst olmanın gerekli bir unsuru değildir. Eşcinsel erkek cinselliği ile ilgili olarak, toplam cinsiyet, seks için sadece nüfuz edici bir rol üstlenen kişidir..

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden Trevor Hart (CDC), öz tanımlanmış üstlerin oral seks ve seks oyuncağı oyunu dahil olmak üzere diğer cinsel aktivitelerde (anal ilişki dışında) nüfuz edici bir ortak olarak daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

Pasif Gay “Pasif Eşcinsel” Nedir?

Bir pasif genellikle cinsel penetrasyon sırasında alıcıdır. Pasif, aynı zamanda “analitik veya sözlü olsun olmasın, bir başkasının tarafından girilmesi” anlamına gelen bir fiil olarak kullanılır. Alt kısım ayrıca, romantik veya cinsel bir ilişki içindeki daha geniş bir sosyal gönderim bağlamını da tanımlayabilir, ancak bu unsur dibe vurmayı tercih eden herkes için geçerli değildir.

Eşcinsel erkek cinselliğinde toplam alt anal veya sözlü ilişki sırasında sadece alıcı bir rol üstlenen kişidir. Güç kaynağı, alıcı ortak olmaktan agresif bir şekilde hoşlanan biri. Alıcı veya alıcı ortak terimi bazıları tarafından tercih edilebilir. Bir oral pasif (alternatif olarak “oral aktif” ortak olarak tarif edilir), oral cinsiyette münzevi olarak alıcı olan, penetran ortak veya oral üst kısım alternatif olarak “oral pasif” ortak olarak tarif edilir..

Aktif Pasif Gay “Aktif Pasif Eşcinsel” Nedir?

Aktif pasiflik, hem üstte, altta ya da baskın ve itaatkar olmaktan hoşlanan ve cinsel durumlarda ikisi arasında değişebilen bir kişiyi ifade eder. Çok yönlülük bir yaşam tarzı kavramıdır. Çok yönlülük, ancak, anal, sözlü veya vajinal penetrasyonun basit eylemleriyle sınırlı değildir, aynı zamanda ilişkideki görev ve sorumlulukların bölünmesini de içerir.

Her iki erkeğin de birbirleriyle birlikte oldukları karşılıklı senaryo, genellikle eşitlik kutlaması olarak uygulanır. Bu senaryoyu diğerlerinden ayıran, ilgili erkeklerin çok yönlülüğüdür. Çok yönlülük, erkek anal cinsiyetinin benzersiz ve önemli bir özelliğidir. Bazı erkekler onu özgürleştirici olarak görür;… Onlara çok yönlülük iki farklı dil konuşmaya benzer. Özel bir tür oynaklık, yaratıcılık, merak ve koordinasyon gerektirir.

Bazılarına göre, çok yönlü bir yaşam tarzı yaşamak, yeni şeylere kesin bir açıklık ve etiketlere, klişelere ve genelleştirmelere karşı bir muhalefet anlamına gelir. Bu nedenle, bu kavram cinsel uyumluluğun kimin üstte ya da altta olacağını tahmin etmekle başlayamadığı heteroseksüel ilişkilerden farklıdır.

Diğer erkeklerle cinsel ilişki yaşamak isteyen erkeklerin kendi tanımlarında, kendilerini diğer yaygın kullanılan terimlere ek olarak çok yönlü bir üst veya çok yönlü bir alt olarak da ifade edebilirler.

2009 yılı Avusturya’da eşcinsel p*rnografisi çalışması, erkek p*rno endüstrisinde performans gösteren erkeklerin en az% 82.4’ünün kariyeri boyunca bir noktada çok yönlü “aktif pasif ilişki yaşamış”  olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, 5.556 oyuncunun performansı değerlendirilmış. % 10,8’i sadece aktif,% 6,8’i sadece pasif olarak gerçekleştirmiştir. Çalışmada ayrıca daha büyük penisi olan aktörün üst olarak hareket etme ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

Çok yönlülük, Finlandiya’nın erotik sanatçısı Tom’un ortak bir temasıdır.

Cinsellikler arasındaki rol ve pozisyon 

Üst, alt ve çok yönlü, erkekler arasında cinsel aktivite ile ilgili olarak, cinsiyet sırasındaki fiziksel konumlandırma ne olursa olsun, özellikle nüfuz edici rol oynamaktadır.

Sıklığı

Eşcinsel ve biseksüel erkek nüfusun yüzde kaçının belirli bir rolü tercih ettiği konusunda hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Popüler varsayım, çoğunluğun  aktif olduğu, pasif  ilişkiyi tercih edenlerin ise azınlıkta olduğu yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri’nden gay.com’daki 55.464 profilin toplamı% 26.46’nın aktifliği tercih ederken,% 31.92’nin pasifliği ve en büyük grubun (% 41.62) aktif pasifliği tercih ettiğini gösterdi. Ancak tercihler eyaletlere göre değişiyor gibiydi. Wyoming’de, örneğin,% 16 tercih edilen aktiflik, % 44 tercih edilen pasiflik ve% 40 tercih edilen aktif pasiflik. Batı Virjinya’da, ince bir marjla (% 32 aktif, % 29 pasif ve % 39 aktif pasif) sayısız alt üstler. Oregon’da “çok yönlü” profiller neredeyse yarısını oluşturuyordu (% 48,42).

İngilizce Anlamları

Aktif  (A): Top

Pasif (P): Bottom

Aktif Pasif (AP) : Versatile

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu