Cinsiyet Geçiş Ameliyatı

Cinsiyet geçiş ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Transseksüel ameliyatı veya “cinsiyet geçiş ameliyatı” bir bireyin cinsiyetini değiştirmesine izin verir.
İlgili hastanelerde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu müdahaleler, “transseksüel” hastaları, yani cinsiyeti – erkek ve kadın kavramlarına bağlı psişik ve sosyal kimlikleri ile çatışan insanları hedeflemektedir. biyolojik cinsiyet, bu müdahalelerin güçlü psikolojik etkisi göz önüne alındığında, cerrahlar, psikiyatristler, endokrinologlar ve psikologlar hastayı değerlendirmek için bir araya gelirler. Cinsiyet geçiş sürecine girmek, sadece ameliyatı değil, ağır tedavileri de içeren uzun bir yolculuktur.

Erkekten kadına cinsiyet geçiş ameliyatı

Vajinoplasti: 

Vajinoplasti, kadın cinsel organını elde etmek için yapılan ameliyattır. Doktor, penis inversiyonu (penisin derisi ve testisler vajina içine aşılanır) ile birlikte tek bir aşama içeren bir cerrahi teknik kullanır ve bu da glansın nörovasküler bir flepinin otogreftiyle birleştirilir. hassas klitoris.

Operasyon sırasında cerrah:

 • Köklerinin koterizasyonu sayesinde inceltilecek ve tüylerinden arınacak olan skrotum derisini temizler;
 • Testisleri çıkarır;
 • Vajina boşluğunun içine greftlenmek üzere cildi ters çevrilecek olan penisi keser;
 • Üretra, corpora cavernosa’yı ayırmaya özen göstererek penisin iç yapılarını inceleyip ve aynı zamanda kan damarlarını ve sinir uçlarını içeren bir flebi serbest bırakır:
  • Corpora cavernosa kaldırılır;
  • Korunan flebin “kişiye özel” bir ilot şeklindeki uzak ucu, klitorisi oluşturmak için doğrudan glanstan alınır. Flep ve klitoris konumlandırılarak sabitlenir;
  • Üretra kesilecek; kalan dokular labia minoranın içini hizalamak için korunur ve bu da deri greftinin kullanılmasına göre daha doğal bir sonuç elde edilmesini sağlar.
 • Labia majora oluşturulur;
 • İdrar deliğinin altında ve Denonvilliers fasyası boyunca (prostat ve rektum arasındaki boşluk) bulunan dokular ortalama 14 ila 17 cm derinliğe kadar kesilerek vajina oluşturulur.

Sinirlerin iyileşmesi ve orgazm olma yeteneği hastanın yaşına, yaşam tarzına ve genel sağlığına bağlıdır.

Kadından Erkeğe cinsiyet geçiş ameliyatı

Falloplasti

Falloplasti, esas olarak fallusu oluşturmak için vücudun bir bölgesinden bir deri kanadı çıkarılmasını içerir. Bu flebin çıkarılması farklı yerlerde yapılabilmektedir. Amaç, ayakta idrara çıkma yeteneği de dahil olmak üzere hem fiziksel hem de işlevsel olarak en gerçekçi sonuçları elde etmektir. Bir çok doktor tarafından uygulanan cerrahi teknik abdominal falloplastidir.

Planlanan ve umulan sonuçlar:

 • Orta büyüklükte bir fallus, glans ve skrotum içeren erkek dış cinsel organını tam olarak oluşturulur;
 • Ayakta idrara çıkmaya izin veren penis üretra yapımı gerçekleşir;
 • Penil implant yerleştirildikten sonra penetrasyon ile cinsel ilişki olanakları sağlanır.

Cerrahi teknik:

 • Bir genişletme balonu yerleştirme aşaması, iliak çıkıntılarda implante edilebilir,şişirme odaları olan iki genişleme balonu. Postoperatif 15. günde balon şişirme başlar. Amaç, balon başına 500 ila 800 ml arasında koymaktır, bu da ameliyat sonrası ortalama 7 şişirme yapar. İlk enflasyon ortalama 15 günde gerçekleşir.
 • Balonların yerleştirilmesinin ardından 3 ay sonra tübülizasyon aşamasına geçilir, falloplastinin iyi bir şekilde damarlanmasını sağlamak için altta ve üstte tutturulan falloplastinin oluşumu gerçekleşir.
 • 3 ay sonra kanadın serbest bırakılma aşamasına gelinir.
 • 3 ay sonra falloplastide üretra oluşumu gerçekleşir.
 • Daha sonra 5. ameliyat sırasında, abdominal falloplastinin üretrasının doğal üretra ile bağlantısı. Bu aşamada glanüloplasti yapma ve gerekirse tamamlayıcı vajinal kapama yapma fırsatı yakalanır, bununla birlikte muhtemelen klitorisi hasta isterse gömülebilir.
 • 6 ila 12 ay sonra komplikasyon olmaması durumunda penil implant ve testis protezleri yerleştirilir.

* Üretra oluşturulması isteğe bağlıdır, hastanın “ayakta” pozisyonda idrara çıkma isteğine bağlıdır.

Penis implantı

Falloplasti sırasında oluşan fallusa implantın yerleştirilmesi penetrasyon ile cinsel ilişkiyi mümkün kılar. Penil implant yerleştirilmesi, falloplasti sırasında oluşan fallusa implantın yerleştirildiği cerrahi bir işlemdir. Genelde  2 implant modeli ile çalışılır. Model, mekanizma ve uzunluk anatominize göre seçilir. Penis implantı, normal olarak skrotumda bulunan pompayı çalıştırarak sertliğini kazanır. Elde edilen sertlik, penetrasyon ile cinsel ilişkide bulunmayı mümkün kılar. Bu işlem üretra yapımından ortalama 6 ay sonra yapılır.

Bilgi notu: yazı kişisel araştırma ve bilgiler doğrultusunda yazılmış, kişisel düşünceler içerir.

Sara – L.A. USA

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu