Homofobi İle Nasıl Baş Edilir

Sık sık alay veya ayrımcılıkla mı karşılaşıyorsunuz...

Lezbiyen, gey veya biseksüel misiniz ve sık sık alay veya ayrımcılıkla mı karşılaşıyorsunuz? Partnerinizin elini tuttuğunuzu gördüklerinde başkalarının yüzleri kapanıyor mu? Karşılaştığınız şeyin bir adı var, bu homofobi, yani eşcinsel insanlara karşı nefret ve reddedilme. Bilgisiz insanlar lezbiyenleri, biseksüelleri ve geyleri anlamaz ve onları taciz edebilir, ayrımcılık yapabilir ve hatta onlara saldırabilir. Karşılaştığınız homofobik tepkilerle nasıl başa çıkacağınızı bilmek çok önemlidir. Kendinizi korurken davanızı savunmayı öğrenin.

Homofobi ile karşı karşıya kaldığınızda, ilk tepki kolayca utanç, öfke veya kendinize karşı nefret olabilir. Kimliğinizden nefret edebilir veya heteroseksüel olmadığınıza pişman olabilirsiniz, böylece sonunda huzur içinde kalabilirsiniz. Bu duyguları bastırmaya çalışmanız tamamen anlaşılabilir bir durum, ancak kesinlikle yapmamanız gereken şey bu. Homofobi, ancak farkındalığı artırmak için bilginin yayılması ve kendini daha iyi kabullenmek yoluyla çözülebilen sosyal bir sorundur.

Dini grupların ve muhafazakar siyasi partilerin sizi reddettiğini anlamak zor olabilir. Bu acıyı hafifletmek için, sizi koşulsuz seven ve her koşulda sizi destekleyen insanlarla kendinizi nasıl kuşatacağınızı bilmelisiniz.

Çevrenizdeki sizi destekleyen insanları belirleyin. İş arkadaşları, sınıf arkadaşları, yakın arkadaşlar veya sıradan tanıdıklar olabilirler. Asıl mesele şu ki, onlar sizin için oradalar veya bu insanlar sizinle aynı denemelerden geçiyorlar. Onlarla mümkün olduğunca çok zaman geçirin. Yakınınızdaki bir LGBTİ organizasyonundan yardım alabilirsiniz. Bu tür bir ilişkiye gitmek, kendinizi daha az yalnız hissetmenize ve homofobi ile daha iyi başa çıkmanız için somut tavsiyeler almanıza olanak tanır.

Eşcinsel hakları savunuculuğu ve homofobi bilgilendirme kampanyalarına katılmak, hem kendinizi yararlı hissetmenizi hem de özel hayatınızdaki homofobik saldırılarla daha iyi başa çıkmanızı sağlayacaktır. Çevrenizdeki farklı eylem grupları hakkında bilgi edinin ve katkıda bulunun.

Açılalıkısa bir zaman olduysa ya da okulda ya da işte ayrımcılık ya da tacize uğradıysanız, bir psikoterapiste danışmak kendinizi iyi hissetmenize neden olabilir.

Terapist, hayatınızın bu stresli kısmını değerlendirmenize yardımcı olacak ve muhtemelen karşılaştığınız homofobik reaksiyonlarla başa çıkmanız için size bazı yararlı tavsiyeler verecektir. Yakın ailenizdeki homofobi ile baş etmeniz gerektiğinde, bir aile danışmanı da yardımcı olacaktır.

Homofobi ile başa çıkılacak son şey agresif davranmaktır. Hakaret ediyorsanız veya savunmada iseniz, sadece önünüzdeki kişinin homofobik önyargılarını güçlendirirsiniz. Sakin kalırsanız, yapıcı bir şekilde tepki verebilirsiniz ve diğer kişi size hakaret ettiği için kendini suçlu hissedebilir veya pişman olabilir.

Biri size homofobik bir söz söylerse, önce burnunuzdan derin bir nefes alın, sonra ağzınızdan nefes verin. Bu, aldığınız hakarete rağmen sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Sakinleştikten sonra, en iyi tavrın ne olduğuna karar verin. Sözün niteliğine ve önünüzde kim olduğuna bağlı olarak, onu görmezden gelmeyi veya karşılık vermeyi seçebilirsiniz.

Dini bir toplulukta yetişmiş ya da hala onun parçası olan insanlar eşcinseller hakkında güçlü fikirlere sahip olduklarında, genellikle önyargılarının inançlarıyla yakından bağlantılı olmasıdır. Farklı dinlerin cinsellik ve LGBTİ bireyler hakkında çok çeşitli görüşleri vardır. Aynı cinsten çiftleri reddettiklerini en çok ifade eden ortadoğu kökenli dinler olan İslam, Musevilik ve Hristiyanlıktan kaynaklanan birçok dini akım, eşcinselliğin ahlak dışı, doğaya aykırı olduğunu ve aile için bir tehdit oluşturduğunu ileri sürmektedir.

Eşcinselliğin günah olduğunu iddia eden biriyle tartışma ihtiyacı hissederseniz, Kutsal Kitap’ın çeşitli alternatif okumalarına başvurabilirsiniz. Ek olarak, bazı dini liderler, cemaatlerinde eşcinsel insanların tam ve eksiksiz kabulü için mücadele ediyor.

Ayrıca başka bir taktik alıp eşcinselliğin cinsel yönünü silebilirsiniz. Örneğin, sırf sizinle aynı cinsiyette oldukları için birisine duyduğunuz sevgiyi inkar edemeyeceğinizi açıklayın. Size saldıran kişiye, kimi sevme hakkına sahip olduğu söylense nasıl tepki vereceğini sorun. Örneğin, birisine aşık olsaydı ve bu sevginin güzelliğini tüm dünyayla paylaşmak isteseydi, ancak bunlar kendisine söylendiğinde ne olurdu? yasak ya da aşağılayıcı aşktan mı hareket ediyordu? İnsanlar, homofobinin doğal ve temel dürtü olan sevgiye aykırı olduğunu anladığında, önyargılarına yeni bir bakış atmaları için onları cesaretlendirmek daha kolaydır.

Heteroseksüel çevreniz, ortaya çıkmanızı çok ciddiye almayabilir ve zamanla geçecek bir geçiş aşamasında olduğunuzu geçici olarak görebilir. Cinsel yönelimin doğuştan gelmediği, kültürel faktörlerden etkilendiği görüşü heteronormativiteyi besleyen bir yanılgıdır.

Bu tür iddialar karşısında, kendinizi mutlu hissederseniz, kendi hikayenizi paylaşarak bu fikre karşı çıkabilirsiniz. Pek çok insan, eşcinselliği ile yaşamlarının sonlarında, ancak yıllarca bastırdıktan ve heteroseksüel gibi davrandıktan sonra hesaplaşır. Bu tür yaşam deneyimleri, bir geçiş aşaması fikriyle pek uyumlu değildir.
Ayrıca, eşcinselliğin “iyileştirildiği” veya aynı cinsten insanlara karşı çekiciliğinizle savaşabileceğiniz fikrini destekleyen söylentilere karşı çıkmanız gerekebilir. Bu tür yorumlara basitçe “Heteroseksüelliğinizi düzeltebileceğimizi düşünüyor musunuz?” diye sorarak kolayca yanıt verebilirsiniz.

Örneğin, okuldaki en popüler grup, Ahmet ile eşcinsel göründüğü için konuşmamaya karar verdiyse, diğer çocuklar da onunla konuşmayı bırakabilir. Meslektaşlarınızı veya sınıf arkadaşlarınızı değerleri üzerinde düşünmeye zorlayarak ve sadece hoşgörülü ve yardımsever insanları arkadaş olarak seçmeyi seçerek, bir grup etkisiyle bağlantılı olduğunda homofobiye karşı hareket edebilirsiniz.

Araştırmalar, daha kötü şöhretli homofobiklerin bazılarının aynı cinsiyetten insanlara karşı bastırılmış bir çekime sahip olduğunu, diğer veriler, ebeveynlerinin aynı cinsiyetten çiftleri en açık şekilde kınadıklarını ifade eden ailelerde büyüyen çocukların diğerlerinden daha homofobik olduğunu göstermiştir.

Aynı cinsten çiftler ve gey erkekler hakkında son derece sesi olan biriyle tanışırsanız, o kişinin kendisinin de aynı cinsten kişilere çekici gelebileceğini ve kendi duygularını gizlemek için homofobi kullanın Bu tür bir bireye karşı empati gösterin : kendinize bu kadar çok çelişkili duygu ile mücadele etmenin çok acı verici ve üzücü olduğunu söyleyin, özellikle de banyo yapıyorsanız muhafazakar bir ortam.

Eşcinsellik konusunda iki farklı tez çatışıyor: Bir yandan doğuştan olduğunu ve kökeninin biyolojik veya genetik olduğunu düşünenler, diğer yandan da “çevresel veya psikolojik olarak…” kazanılmış olduğunu düşünenler. Ancak, bugüne kadar bilim adamları, bir bireyde eşcinsel yönelime neden olacak herhangi bir özellik veya fenomeni tanımlamadı.

Eşcinsellik bir hastalık değildir, hiçbir şekilde “iyileştirilebilecek” bir şey değildir. Pek çok kişi hâlâ eşcinsel erkekleri cinsel dürtülerinden “iyileştirmenin” onları heteroseksüel yapabileceğine inanıyor. Gerçekte, eşcinsellerin tedavi edilmesi gerekmez, onları kabul etmesi ve onlara daha fazla hoşgörü göstermesi gereken toplumdur. Eşcinsel ayrımcılığına ilişkin rakamları vurgulayan videoları bulmak için biraz araştırma yapabilir ve bunları etrafınızdaki homofobiklerin izlemesi için paylaşabilirsiniz.

On yıllardır, gey ve lezbiyen çiftler toplumdan, politikacılar ve dini liderler tarafından dışlandı. Eşcinsel ve biseksüel kişiler hakaret, sözlü taciz ve hatta bazen fiziksel şiddete maruz kaldılar. Buna ek olarak, HIV/AIDS ve eşcinsel topluluk arasında sıklıkla kurulan ilişki, bu grubu daha da damgaladı.

Arkadaşlarınızı LGBTİ davası hakkında eğitmek, lezbiyenleri, geyleri, biseksüelleri, transseksüelleri ve interseks bireyleri daha iyi anlamalarına ve onlar hakkında olabilecek olumsuz önyargılarla savaşmalarına yardımcı olacaktır. Cinselliğe homofobik olmayan bir bakış açısı sunan güvenilir bloglara ve web sitelerine bakın.

Popüler kültür, bazı insanların eşcinselliğe karşı hissettikleri rahatsızlık ve korkuya karşı savaşmayı mümkün kılan müthiş bir hoşgörü vektörüdür. Akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı sizinle açıkça eşcinsel karakterlerle bir dizi izlemeye davet edin. Sonunda, arkadaşınıza bu kurgusal karakterlerle kendisi arasında bir dizi ortak özelliği fark edip etmediğini sorun. Herkes gibi hayalleri ve arzuları olan “normal” insanlar değiller mi? Bu karakterlerin onu herhangi bir heteroseksüel karakter gibi güldürebileceğinin, ağlatabileceğinin veya onu şaşırtabileceğinin farkında mı?

Her birimizin, toplumun bir kesiminin gözünde bizi “farklı” kılacak en az bir özelliği vardır. Belki utangaçtır. Belki etnik veya dini bir azınlıktan. Bu tür bir özgüllük reddedilmiş, dışlanmış veya biraz yalnız hissetmeye neden olabilir. İnsanlar, her bir bireyin benzersiz ve sıra dışı olduğunu anladıklarında, kim oldukları için başkalarını suçlamaya genellikle daha az eğilimlidirler.

Bilgi notu: yazı kişisel tecrübe ve bilgiler doğrultusunda tavsiye amaçlı yazılmış, kişisel düşünceler içerir.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu